Gazowy podgrzewacz wody

2009-10-05 2:00

Jeśli mamy w domu gaz, zwykle używamy go do przygotowania ciepłej wody. Nowoczesne, zasilane gazem gazowe podgrzewacze wody gwarantują nam komfort, a przy tym możliwe do zaakceptowania rachunki za gaz. 

Gazowy podgrzewacz wody
Autor: Piotr Mastalerz|Robert Szarapka Gazowy podgrzewacz wody

Dostęp do gazu często determinuje wybór sposobu podgrzewania wody. Wybierając podgrzewacz gazowy można się jedynie wahać pomiędzy użyciem modelu przepływowego a pojemnościowego.

W podgrzewaczach przepływowych po odkręceniu kranu następuje przepływ wody i włącza się palnik, który podgrzewa wodę. Aby było to możliwe, musi być zapewnione minimalne ciśnienie wody dopływającej do podgrzewacza (określone przez producenta dla danego urządzenia).
W podgrzewaczach pojemnościowych woda podgrzewana jest w zbiorniku ciśnieniowym, czyli panuje w nim ciśnienie wyższe od atmosferycznego.
Jedne i drugie podgrzewacze wymagają podłączenia instalacji: wodnej i gazowej. Woda może być dostarczana z wodociągu lub z własnej studni (przez hydrofor).
Każdy podgrzewacz jest przystosowany do spalania tylko określonego rodzaju gazu (informacja o rodzaju gazu jest podana na tabliczce znamionowej). W wielu podgrzewaczach jest możliwe przestawienie urządzenia na inny rodzaj gazu, ale może to zrobić tylko autoryzowany serwisant producenta.

Zanim podejmiemy decyzję, jaki kupić podgrzewacz - przepływowy czy pojemnościowy - warto porównać ich cechy, które będą miały dla nas znaczenie praktyczne:

  • komfort korzystania z ciepłej wody - będzie większy, jeśli zamontujemy podgrzewacz pojemnościowy i podłączymy przewód cyrkulacyjny;
  • miejsce montażu - podgrzewacze przepływowe można instalować praktycznie wszędzie, choć najlepiej jest umieścić je w łazience lub kuchni, możliwie blisko punktów czerpalnych. Podgrzewacze pojemnościowe są na tyle duże, że montuje się je w osobnych pomieszczeniach technicznych;
  • koszt urządzenia - będzie niższy, jeśli wybierzemy podgrzewacz przepływowy.

Podgrzewacze jako urządzenia gazowe podlegają tym samym zasadom montażu co kotły gazowe. Można je więc instalować tylko w pomieszczeniach:

  • nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi;
  • wysokości co najmniej 2,2 m;
  • wyposażonych w wentylację zapewniającą wymianę powietrza i poziom jego zanieczyszczenia zgodny z Polskimi Normami: dla urządzeń niewielkiej mocy (do 25 kW) wystarczająca jest wentylacja wywiewna grawitacyjna i nawiew przez nieszczelności w oknach i drzwiach. Podgrzewacze muszą mieć osobny przewód grawitacyjnie odprowadzający spaliny ponad dach budynku. Przed zainstalowaniem podgrzewacza przewód spalinowy powinien być sprawdzony przez kominiarza.

W nowych domach jednorodzinnych urządzenia takie montowane są rzadko. Za to w obiektach modernizowanych - często. Wynika to przede wszystkim z dużych możliwości nowych rozwiązań instalacyjnych w budynkach nowych jak też wysokich kosztów innej modernizacji instalacji w budynkach starych.

Nasi Partnerzy polecają