Ładowanie pieca akumulacyjnego
Piece akumulacyjne nie zawsze oddają całe ciepło zgromadzone podczas cyklu ładowania. Gdy na zewnątrz jest cieplej, straty ciepła są mniejsze i nie ma potrzeby dostarczenia dużej ilości ciepła do pomieszczenia. Wówczas w ogrzewaczu zostaje niewykorzystane ciepło, czyli tak zwana pozostałość cieplna. Powinna być uwzględniona przy kolejnym cyklu ładowania.
Ładowanie pieca dynamicznego umożliwia regulator ładowania, który otrzymuje sygnał z czujnika pogodowego umieszczonego na zewnątrz. Informacja z czujnika jest przekazywana do regulatora przez sterowniki centralne przeznaczone do sterowania całą instalacją, a gdy urządzeń jest więcej, dodatkowo grupowe – sterujące kilkoma ogrzewaczami.
WIDEO: Piec akumulacyjny - grzeje jak piec, wygląda jak kominek
Rozładowanie pieca akumulacyjnego
Piece akumulacyjne z rozładowaniem statycznym, ze względu na prostą budowę, nie mają rozbudowanych układów regulacyjnych. Najczęściej można w nich ręcznie nastawić stopień naładowania i mają wbudowany ogranicznik temperatury zabezpieczający przed jej nadmiernym wzrostem i przegrzaniem urządzenia.
W piecach z dynamicznym rozładowaniem proces ten jest uzależniony od temperatury wewnętrznej w pomieszczeniu. Utrzymuje ją regulator temperatury pomieszczenia, który steruje pracą wentylatora zamontowanego w ogrzewaczu i ewentualnie załączaniem dodatkowej grzałki. Regulatory temperatury mogą być wbudowane w ogrzewacz lub zainstalowane na ścianie w pomieszczeniu. W niektórych określa się stałą wartość temperatury, inne mają możliwość jej programowania dobowego lub tygodniowego. Ogrzewacze statyczne nie mają wentylatora, dlatego precyzyjne sterowanie ich rozładowaniem nie jest możliwe.