Piec akumulacyjny - jak dobrać moc grzewczą?

2009-09-22 2:00
Ogrzewacze akumulacyjne
Autor: Olsberg Ogrzewacze akumulacyjne

Piece akumulacyjne pracują w dwóch kolejno występujących po sobie okresach: ładowania i rozładowania. Jednak aby sposób oddawania ciepła do pomieszczenia był satysfakcjonujący, musisz wybrać odpowiednią moc grzewczą pieca. Podpowiadamy, jak dopasować wydajność pieca akumulacyjnego do twojego domu.

Piece akumulacyjne pracują w dwóch kolejno występujących po sobie okresach: ładowania i rozładowania. Ładowanie jest czasem poboru energii elektrycznej, która jest przetwarzana na energię cieplną. Część energii cieplnej jest przekazywana pomieszczeniu, a pozostała ilość – akumulowana. Gdy zasilanie zostaje wyłączone, rozpoczyna się faza rozładowania: do pomieszczenia przekazywana jest energia cieplna zakumulowana w rdzeniu pieca. Elektryczne piece akumulacyjne oddają ciepło do pomieszczenia rozładowując się statycznie lub dynamicznie.

Piec ze statycznym rozładowaniem czy piec z dynamicznym rozładowaniem

Ogrzewacze akumulacyjne ze statycznym rozładowaniem są prostsze niż urządzenia z rozładowaniem dynamicznym. Ich nazwa dobrze oddaje istotę działania, bowiem przekazują ciepło do pomieszczenia w miarę równomiernie w ciągu doby, natomiast dzięki ogrzewaczom z dynamicznym rozładowaniem można, zależnie od potrzeb, regulować dowolnie temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Jak dopasować moc grzewczą pieca akumulacyjnego?

Elektryczny ogrzewacz akumulacyjny zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do ogrzania pomieszczenia (do uzyskania żądanej temperatury). Jeśli nawet ustawi się kilka razy większy piec (np. zamiast pieca mocy 3 kW – piec 7 kW) nie wpłynie to na wielkość zużycia energii. Oczywiście za piec większej mocy trzeba więcej zapłacić i zajmie on więcej miejsca.

Dobierając ogrzewacz, należy też pamiętać, aby miał dostateczną pojemność cieplną, wystarczającą do pokrycia potrzeb cieplnych pomieszczenia. Ogrzewacz należy więc dobierać ściśle według zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia; powinien to zrobić specjalista w punkcie sprzedaży. Każdy producent określa własny sposób doboru. Niektórzy stosują mnożnik 2,2: jeśli zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu wynosi 1 kW, to trzeba tam wstawić piec o mocy grzewczej 2,2 kW.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają