Koszt ogrzewania domu: w 2011 r. prąd drożeje, gaz idzie w dół…
Koszt ogrzewania w 2011 roku może się zwiększyć. Od stycznia, w wyniku decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdził taryfy na sprzedaż energii gospodarstwom domowym, średnio na miesiąc nasze rachunki za prąd wzrosną o 5-6 zł. Jest jednak też dobra nowina, korekta taryfy PGNiG obniża średnią cenę paliw gazowych o 3,2%.
Drożej za prąd
16 i 17 grudnia 2010 r. zatwierdone zostały taryfy dla 5 przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną gospodarstwom domowym: Enea, Energia Obrót, EnergiaPro Gigawat, Enion Energia i PGE Obrót. Nowe taryfy zostały zatwierdzone także dystrybutorom: Enea Operator, Energa Operator, EnergiaPro, Enion, RWE Stoen Operator oraz Vattenfal Distribution Poland.
Autor: archiwum muratordom
Średni wzrost cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych wyniesie w przyszłym roku 7,7% (od 6,9 % w Energa Obrót do 8,4% w PGE Obrót). Stawki za usługę dystrybucji dla tej samej grupy odbiorców zmienią się natomiast od spadku o 0,5% w EnergiaPro do wzrostu o 7,9% w Energa Operator.
Oznacza to, że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną średnio od 3,8% u klientów Energia Pro Gigawat do 7,4% u odbiorców Energa Obrót.
Przyczyny podwyżek cen energii to w szczególności wzrost kosztów wynikających z realizacji obowiązku zakupu energii ze źródeł odnawialnych i kogeneracji oraz wzrost hurtowej ceny energii elektrycznej. Wzrost stawek dystrybucyjnych został natomiast podyktowany w głównej mierze wzrostem kosztów wynikających z inwestycji sieciowych.
Średnie zmiany taryf energii elektrycznej na 2011 (wielkości średnie)
Taryfy zostały zatwierdzone na okres do 31 grudnia 2011 r.
Taniej za gaz
16 grudnia 2010 r. URE zatwierdził korektę taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. w wyniku której średnia cena paliw gazowych została obniżona o 3,2%. Pozostałe elementy mające wpływ na wysokość opłat za gaz nie ulegają zmianie, tak więc skutki finansowe w poszczególnych grupach taryfowych są zależne od udziału opłat sieciowych i abonamentowych w opłatach za dostawę gazu ogółem.
I tak dla największych odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego obniżka płatności wyniesie przeciętnie 3,0 %, dla najmniejszych (grupa W-1) - średnio w kraju 1,3 %.
Zmiany cen w poszczególnych grupach taryfowych są zróżnicowane. W największym stopniu skorzystają z obniżki odbiorcy zużywający stosunkowo duże ilości gazu: do przygotowywania posiłków, podgrzewania wody i ogrzewania mieszkań - w pierwszym kwartale przyszłego roku zaoszczędzą około 20 złotych. Natomiast odbiorcy używający gazu tylko do przygotowania posiłków i podgrzania wody zaoszczędzą odpowiednio mniej - około 1 zł.
Obniżenie cen gazu wysokometanowego w taryfie PGNiG S.A. jest możliwe dzięki spadkowi kosztów jego pozyskania za granicą (tj. spodziewanemu - w I kwartale 2011 r. - rabatowi w kosztach zakupu tego paliwa od głównego dostawcy, tj. Gazprom-Export). Natomiast obniżka cen gazów zaazotowanych wynika z konieczności zachowania stałych relacji między cenami paliw gazowych rozprowadzanych krajowym systemem gazowniczym (wyrażonych w zł/GJ).
Ostatnie obniżenie cen gazu miało miejsce w 2009 r.
Uśrednione skutki finansowe taryfy gazowej
Tabela przedstawia uśrednione skutki finansowe korekty taryfy dla poszczególnych grup odbiorców w gospodarstwach domowych (kwoty bez VAT).
Taryfa obowiązywać będzie do 31 marca 2011 r.