Tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Jaki sposób ogrzewania wybrać?

2015-09-17 11:00

Tradycyjne grzejniki są mniej kosztowne na etapie inwestycji, ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji. Oba rozwiązania są komfortowe i nadają się do współpracy z nowoczesnymi źródłami ciepła. Pytanie, które wybrać, od lat pozostaje jednak nierozstrzygnięte. Poznanie ich zalet i wad pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.

Ogrzewanie podłogowe
Autor: Piotr Mastalerz Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala na usunięcie z wnętrza, często mało artrakcyjnych grzejników

Kiedy powinieneś wybrać ogrzewanie kaloryferami?

Drewno, zwłaszcza grube, jest dobrym izolatorem, więc ułożone na ogrzewaniu podłogowym znacznie ograniczy jego wydajność cieplną. Jest także wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury, pod wpływem których rozszerza się i kurczy. W konsekwencji podłogówka pod posadzką z drewna będzie działała mniej efektywnie, a ta szybko utraci swój atrakcyjny wygląd, bo pojawią się w niej szpary.

Przeszkodą w dobrym przekazywaniu ciepła do pomieszczenia będą także grube wykładziny oraz dywany ułożone na podłodze albo zajmujące jej znaczną część meble – duże łóżka, szafy lub komody. W pomieszczeniach z drewnianymi posadzkami, wykładzinami i włochatymi dywanami grzejniki są lepszym rozwiązaniem – będą działały bez przeszkód i ogrzewały efektywnie.

Kiedy wybrać ogrzewanie podłogowe?

Wybierz ten sposób ogrzewania jeżeli zależy Ci, by elementy grzewcze były niewidoczne. zasłaniać. W systemie ogrzewania podłogowego elementy grzewcze (rury), znajdują się pod posadzką i nie przeszkadzają w aranżacji wnętrz. Wymuszają wprawdzie konieczność wcześniejszego (przed ułożeniem instalacji) zaplanowania usytuowania niektórych elementów wyposażenia (na przykład kominka oraz dużych i ciężkich mebli), ale ostatecznie nie wpływają na estetyczny wizerunek wnętrza...

Więcej o tym, kiedy warto stosować ogrzewanie podłogowe, a kiedy tradycyjne grzejniki, przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 10/2015.