Sezon grzewczy 2023/24 - kiedy rusza sezon grzewczy? Co mówią przepisy?

2023-10-09 14:47

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy 2023/2024? Od kiedy sezon grzewczy w blokach i ciepłe grzejniki? Jaka jesień i zima przed nami? Ile może nas kosztować nadchodzący sezon grzewczy? Czy tarcze osłonowe zostaną przedłużone?

Sezon grzewczy 2023/24 - kiedy rusza sezon grzewczy? Co mówią przepisy?
Autor: Szymon Starnawski Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Czy obowiązują przepisy, które określają początek i koniec sezonu grzewczego?

Spis treści

 1. Jaka będzie jesień i zima 2023/24?
 2. Jakie będą koszty ogrzewania tej zimy?
 3. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?
 4. Sezon grzewczy 2023/2024 - kiedy ciepło popłynie w grzejnikach?
 5. Kto ustala rozpoczęcie sezonu grzewczego w blokach?
 6. Kiedy kończy się sezon grzewczy?
 7. Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?
 8. Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?
 9. Jak oszczędzać podczas sezonu grzewczego 2023/2024?

Zdarzają się już takie dni, że w mieszkaniu jest zimno, a grzejniki wciąż są zimne? Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Coraz niższe temperatury za oknem to wyraźny sygnał, że sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Wyjaśniamy, od czego zależy termin rozpoczęcia sezonu grzewczego i kiedy zaczną grzać?

Jaka będzie jesień i zima 2023/24?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w prognozie długoterminowej, tak zwanej eksperymentalnej, zapowiada ciepłą jesień i początek zimy. Zima ma przyjść późno. Temperatura i wielkość opadów na początku zimy będą wyższe niż pokazuje norma wieloletnia. Przed nami październik, który ma być ciepły - cieplejszy niż norma wieloletnia z lat 1991-2020. To dobre wiadomości, jeśli chodzi o sezon grzewczy.

Jakie będą koszty ogrzewania tej zimy?

Tę zimę zaczynamy w lepszym nastroju niż przed rokiem. Ceny węgla i pelletów są niższe niż rok temu. Sytuacja z zaopatrzeniem w te paliwa jest stabilna, więc nie przewiduje się dodatków osłonowych. Nie znamy jeszcze taryf na prąd i gaz na rok 2024. Przedstawiciele rządu deklarują, że jeśli będzie taka potrzeba tarcze osłonowe, czyli zamrożenie cen prądu i gazu, zostaną przedłużone. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa w wywiadzie w Radiu Zet poinformowała, że rząd jest na to przygotowany, ale ostateczna decyzja w sprawie zamrożenia cen prądu i gazu na 2024 rok będzie podjęta pod koniec października, czyli po wyborach parlamentarnych.

– Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, ale tak, jak w ubiegłych latach, czekamy na te ostatnie miesiące, żeby mieć pełny obraz. Mam w swoim resorcie gotową dużą ustawę, która obejmuje gaz, ciepło i energię w różnych wariantach. 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Nie ma określonego terminu, kiedy zaczyna się sezon grzewczy i włączane jest centralne ogrzewanie. Zazwyczaj w Polsce jest to przełom września i października. Ważną rolę odgrywa tu temperatura na zewnątrz. Każdy sezon grzewczy jest więc inny, ponieważ mamy zmieniającą się co roku aurę.

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie mówi się jednak ani o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia.

Sezon grzewczy 2023/2024 - kiedy ciepło popłynie w grzejnikach?

Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r.  nie jest precyzyjne, dlatego warto powołać się na rozporządzenie ministra infrastruktury, określające minimalną temperaturę w pomieszczeniach. Kiedy włączą centralne ogrzewanie? Powinno zostać włączone wtedy, kiedy w budynkach mieszkalnych trzeba będzie zacząć grzać, by osiągnąć temperaturę 20°C w pokojach oraz 24°C w łazienkach.

Wytyczne podane w tym rozporządzeniu można traktować jedynie jako podpowiedź, ponieważ nie jest ono wiążące dla spółdzielni mieszkaniowych. W praktyce istnieje jednak niepisana zasada, mówiąca o tym, że centralne ogrzewanie należy uruchomić wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 10ºC przez trzy następujące po sobie dni.

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe zapowiedziały, że uruchomią ogrzewanie już we wrześniu lub na przełomie września i października. Ma się tak stać na przykład w Olsztynie, Białymstoku lub Dąbrowie Górniczej.

Odpowietrzanie grzejników. Sposób na to, by znów zaczęły grzać

Kto ustala rozpoczęcie sezonu grzewczego w blokach?

Ostateczna decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego jest uzależniona od spółdzielni i zarządców nieruchomości. Najczęściej ustalają te terminy na podstawie warunków pogodowych lub próśb mieszkańców. 

Niektóre wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wyznaczają z wyprzedzeniem konkretną datę wskazującą, od kiedy sezon grzewczy ma wystartować. W innych przypadkach zarządca czeka na sygnał od mieszkańców. Jest szansa, że apele przyczynią się do przyspieszenia decyzji i rozpoczęcia dostawy ciepła. 

Każda spółdzielnia mieszkaniowa albo wspólnota podejmuje indywidualną decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu ogrzewania budynku.

Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie uruchomienie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej ustalonej wcześniej wartości. 

Kiedy kończy się sezon grzewczy?

Nie ma również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy kończy się sezon grzewczy. Trwa on zazwyczaj do końca marca lub początku kwietnia. Wszystko zależy od temperatury na zewnątrz i warunków atmosferycznych. Nie istnieją w tej kwestii żadne prawne wytyczne, dlatego nie sposób wskazać konkretnego terminu wyłączenia centralnego ogrzewania. To zarządca lub właściciel budynku podejmuje w tej kwestii decyzję. 

Jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych pozwala także efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycia. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, ale można przyjąć pewne standardy za uniwersalne i warto ich przestrzegać ustawiając domowy system grzewczy. Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22°C. Trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Temperatura powinna być ustawiana indywidualnie, ponieważ każde z nich pełni inną funkcję.

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:

 • pokój dzienny: 20-22ºC.,
 • kuchnia: 16-19ºC.,
 • sypialnia: 17-19ºC.,
 • łazienka: 22-24 st. C.,
 • pokój dziecięcy: 20-22ºC.

Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Grzejniki powinny być właściwe przygotowane do dostarczania ciepła. Kaloryfery dobrze jest dokładnie wyczyścić z kurzu i zanieczyszczeń, a także odpowietrzyć. To ostatnie jest szczególnie ważne, aby grzejnik prawidłowo wykonywał swoją funkcję.

Przeczytaj koniecznie: Skuteczne odpowietrzanie grzejnika. Jak odpowietrzyć kaloryfer

Jak oszczędzać podczas sezonu grzewczego 2023/2024?

Warto przestrzegać prostych zasad, które nie spowodują wysokich rachunków za ciepło. 

 • nie zasłaniaj grzejników

Przede wszystkich nie należy zasłaniać grzejników - dzięki temu będą one dobrze przekazywać ciepło. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika.

 • zadbaj o szczelność okien i drzwi

Ważną kwestią jest szczelność okien i drzwi, które mogą wpuszczać sporo zimnego powietrz z zewnątrz. Warto wymienić uszczelki jeśli są stare. Można też na parapetach położyć wałki (uszczelniacze), osłony przed przeciągiem.

 • zainstaluj termostat przy grzejniku

Dobrze się również wyposażyć termostat grzejnikowy, który zadba o poprawną temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

 • zasłaniaj na noc okna

Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła. A w ciągu dnia, kiedy świeci słońce, odsłoń okna, by jak najwięcej ciepła wpadło do pomieszczeń.

 • zmniejsz temperaturę w nocy i w czasie, w którym jesteśmy poza domem

Obniż temperaturę, gdy jesteś poza domem lub w nocy. Obniżenie temperatury tylko o 1°C nie wychładza mieszkania, a pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła.

 • wietrz pomieszczenia krótko i zakręcaj grzejnik

Zimą otwieraj okna i wietrz krótko i intensywnie, ale w tym czasie zakręć grzejnik. Bardzo ważne jest zakręcanie zaworów przy grzejnikach na czas intensywnego wietrzenia. Eliminuje się w ten sposób znaczne straty ciepła. Ponieważ zimą okno otwiera się zwykle najwyżej na kilka minut, nie należy się obawiać nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia na skutek zamknięcia dopływu wody do grzejnika.

Przeczytaj też: Jak utrzymać ciepło w mieszkaniu? Proste sposoby na oszczędzanie ciepła

Listen to "Ten gaz będzie BARDZO DROGI. Jesteśmy na "musiku" - Bogusław Grabowski [EKSPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.