Piece grzewcze: jak zapewnić bezpieczeństwo działania

2009-07-31 2:00
Zabezpieczenie kotła
Autor: Andrzej Szandomirski Zabezpieczenie kotła

Piece grzewcze w instalacji centralnego ogrzewania mają być tanie, proste w obsłudze i niezawodne. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż pieca grzewczego, dowiedz się, jakie są niezbędne zabezpieczenia. Te bowiem gwarantują bezpieczeństwo systemu grzewczego w domu.

Nowoczesne piece grzewcze to urządzenia coraz bardziej zaawansowane technicznie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej się od nich wymaga. I nie chodzi tylko o wysoką sprawność czy łatwą obsługę, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Zapewniają je montowane standardowo w kotłach różnego rodzaju zabezpieczenia. 

Piece grzewcze - sposoby zapewnienia bezpieczeństwa

  • Naczynia wzbiorcze  - stosuje się je po to, by przejmowały nadmiar wody w instalacji. Woda podgrzewana w kotle zwiększa swoją objętość, powodując wzrost ciśnienia w instalacji. W przypadku braku kompensacji nadmiaru ciśnienia mogłoby dojść do jej uszkodzenia. Niektórzy producenci kotłów wyposażają je w standardowej wielkości naczynia wzbiorcze i dołączają do instrukcji kotła nomogram przedstawiający zależność temperatury i pojemności zładu, przy których układ będzie działał prawidłowo. W razie przekroczenia wartości maksymalnych należy w instalacji zamontować dodatkowe naczynie wzbiorcze.
  • Zawór bezpieczeństwa w kotle - jest dodatkowym – oprócz naczynia wzbiorczego – zabezpieczeniem przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia. Otwiera się, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy ustaloną wartość, i pozwala części wody z instalacji c.o. wylać się do kanalizacji. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia naczynia wzbiorczego instalacja nie ulegnie zniszczeniu, na przykład z powodu rozerwania rury. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa się zamyka.
  • Zawór nadmiarowo-upustowy - powinno się go montować w instalacjach z zaworami termostatycznymi. Zapewnia przepływ stałej ilości wody przez kocioł, również wtedy, gdy zawory termostatyczne się zamykają. Dzięki temu praca pompy biegowej może być stabilna. Od strony instalacji zawór nadmiarowo-upustowy stabilizuje ciśnienie w pozostałych otwartych zaworach termostatycznych. Dzięki temu nie muszą one dławić zbyt wysokiego ciśnienia i nie szumią nieprzyjemnie. W przypadku zamknięcia się wszystkich zaworów termostatycznych zawór nadmiarowo-upustowy zapewnia przepływ wody i nie dopuszcza do przegrzania wody zgromadzonej w wymienniku.
  • Zawór odcinający dopływ gazu - uniemożliwia wypływ gazu w przypadku zaniku płomienia. Wypływający gaz utworzyłby wraz z powietrzem silnie wybuchową mieszaninę. Do jej eksplozji wystarczyłaby nawet niewielka iskra powstająca w łączniku elektrycznym podczas zapalania lub gaszenia światła. Z zaworem odcinającym dopływ gazu współpracuje detektor zaniku płomienia, który w razie braku płomienia wysyła do zaworu odpowiedni sygnał.
  • Regulator ciśnienia gazu - służy do stabilizacji ciśnienia gazu dopływającego do palnika, niwelując zmiany ciśnienia w sieci gazowej.
  • Układ zapłonowy - może być wykonany w postaci palnika zapłonowego lub jako zapalnik elektryczny. Obecnie częściej stosuje się zapalniki elektryczne, ponieważ zużywają mniej gazu niż palniki zapłonowe.
  • Termostat kotłowy - służy do włączania lub wyłączania palnika w zależności od temperatury wody w obiegu grzewczym.
  • Pompa obiegowa - niektórzy producenci wyposażają kotły w pompę obiegową wymuszającą przepływ wody w instalacji, wtedy nie trzeba jej osobno kupować. Zwykle ma kilka biegów, co umożliwia dopasowanie wysokości podnoszenia do strat ciśnienia przy przepływie wody przez obieg grzewczy. Pompy te mają niewielką wysokość podnoszenia – zwykle 0,5 do 5 m słupa wody. To zupełnie wystarcza do pokonania strat ciśnienia w obiegu grzewczym.
  • Automatyka sterująca - jej zadaniem jest dostosowanie ilości dostarczanego ciepła do chwilowego zapotrzebowania na nie przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej sprawności tego procesu. Funkcje tę mogą – mniej lub bardziej precyzyjnie – spełniać różne układy regulacyjne. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest sterowanie pracą kotła za pomocą termostatu kotłowego zależnie od temperatury wody powrotnej w obiegu grzewczym.

Droższe, ale bardziej wygodne i dające większe możliwości jest zastosowanie regulatora temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym, wyposażonego dodatkowo w zegar sterujący. Najdroższa, najbardziej skomplikowana, ale umożliwiająca uzyskanie największych oszczędności jest automatyka pogodowa, która dokonuje pomiaru temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym oraz na zewnątrz budynku i na podstawie obu tych wartości dobiera odpowiednią temperaturę wody grzewczej.

W przypadku sterowania z użyciem zegara można zaprogramować godziny normalnej pracy pieca grzewczego i pracy ze zmniejszoną mocą. Ograniczenie mocy kotła podczas nieobecności domowników lub nocą (w tym czasie w pomieszczeniach jest utrzymywana temperatura o kilka stopni niższa niż zazwyczaj) w odczuwalny sposób zmniejsza zużycie gazu, a więc i wydatki na ogrzewanie. Odpowiednio dobrany typ zegara umożliwia zaprogramowanie obniżania temperatury w ciągu doby, tygodnia (inaczej w dni powszednie, inaczej w weekendy), a nawet całego roku (z uwzględnieniem świąt i dłuższych wyjazdów).

Do kotłów z zasobnikiem potrzebny jest dodatkowy regulator sterujący temperaturą wody w zasobniku. Układ może cały czas utrzymywać zadaną temperaturę ciepłej wody lub – jeśli będzie wyposażony w programator – realizować określony program dobowy lub tygodniowy. W obiegach grzejnych należy instalować pompy obiegowe z falownikami, umożliwiające dostosowanie natężenia przepływu do aktualnych potrzeb. Przy grzejnikach powinno się montować zawory grzejnikowe dwudrogowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE