System ogrzewania nadmuchowego w domach murowanych i szkieletowych

2009-09-22 2:00

System ogrzewania nadmuchowego możesz zainstalować w każdym domu o powierzchni powyżej 100 m2. Nie w każdym jednak domu można to zrobić z taką samą łatwością. Porównujemy ogrzewanie nadmuchowe w domach szkieletowych i murowanych.

Dla kogo ogrzewanie powietrzne?
Autor: Polski Komfort Dla kogo ogrzewanie powietrzne?

Ogrzewanie nadmuchowe w domach murowanych

W tradycyjnych domach murowanych ułożenie systemu ogrzewania nadmuchowego jest nieco bardziej skomplikowane. Przewody powietrzne podwiesza się pod stropami lub układa w kanałach pod podłogą.

Mają one niekiedy znaczne rozmiary, a przy tym nie mogą kolidować z innymi instalacjami w budynku. Aby je ułożyć, czasami trzeba wykonać w ścianach i stropach otwory i bruzdy. Jeśli nie zostały wcześniej uwzględnione w projekcie domu, trzeba uważać, by nie naruszyć jego konstrukcji, warto więc powierzyć instalację systemu profesjonalnej firmie z dużym doświadczeniem - potrafią oni tak zaprojektować trasę kanałów, że są one niemal niewidoczne dla domowników.

WIDEO: Ogrzewanie nadmuchowe? Jak działa i jakie ma zalety?

Ogrzewanie nadmuchowe? Jak działa i jakie ma zalety?

Ogrzewanie nadmuchowe w domach szkieletowych

Dzięki wolnej przestrzeni wewnątrz przegród, łatwiej poprowadzić instalację ogrzewania powietrznego. Domy szkieletowe są znacznie lżejsze od murowanych, mają więc mniejszą bezwładność cieplną - szybciej się nagrzewają w porównaniu z budynkami tradycyjnymi.

Ogrzewanie nadmuchowe może być zainstalowane w każdej fazie budowy. Najlepiej jednak, gdy jego projekt powstanie równolegle z projektem budowlanym domu. Można też wykonać instalację ogrzewania powietrznego w już istniejącym domu. System ogrzewania może być w dowolnym czasie rozbudowany o kolejne funkcje, na przykład klimatyzację.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.