Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania

2011-07-14 14:29 Piotr Laskowski
Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania a koszt ogrzewania
Autor: VAILLANT ecoTEC - małe gabaryty kotła kondensacyjnego umożliwiają nawet zabudowę w ciągu szafek kuchennych (fot. Vaillant)

Ceny ogrzewania znacznie wpływają na koszt utrzymania domu. W zależności od tego jaki kocioł centralnego ogrzewania wybierzesz mogą się one różnić nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Warto się więc dobrze zastanowić, jaki piec co wybrać. Sprawdź, czy opłaca się inwestować w kotły o nowoczesnej konstrukcji i wyposażone w zaawansowaną automatykę.

 

Moc kotła - najważniejszy parametr

Producenci, konstruując nowe modele kotłów, dążą przede wszystkim do zwiększenia ich sprawności, ułatwienia obsługi i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

W materiałach informacyjnych szczególnie podkreślana jest wysoka sprawność kotłów centralnego ogrzewania, bo przekłada się ona na mniejsze zużycie paliwa – cechę dla inwestorów bardzo ważną. Można uznać, że właśnie ona jest wyznacznikiem nowoczesności kotła, bo nie da się jej osiągnąć bez zastosowania innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji urządzenia. Szczególnie wysoką mają kotły kondensacyjne oraz tak zwane piece c.o. na drewno - tzw. zgazowujące.

Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym

Kotły na paliwa płynne można uznać za nowoczesne, jeśli pracują w technologii kondensacyjnej – właśnie dzięki temu osiągają wysoką sprawność. W kotłach na olej jest ona stosowana rzadziej niż w gazowych ze względu na mniejsze korzyści i wyższą cenę.

O nowoczesności kotła świadczyć może także praca bez dolnego ograniczenia temperatury wody w instalacji, możliwość pracy z niewielką mocą grzewczą (kilkanaście kilowatów) bez wytwarzania przy tym sadzy, co w przypadku oleju nie jest proste, oraz wyposażenie w palnik z możliwością doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, dzięki czemu mniejsze są straty ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Ostatnio coraz częściej oferowane są gazowe i olejowe centrale grzewcze – piece c.o. z wbudowanymi zasobnikami, w obudowach których mieści się także osprzęt instalacji c.o.

Nowoczesne urządzenia są na ogół standardowo wyposażone w zaawansowane układy automatycznej regulacji ułatwiające obsługę pieca i przyczyniające się do zmniejszenia zużycia paliwa, dzięki czemu koszty ogrzewania domu są coraz niższe.

Zdaniem eksperta

O ile wyższe są koszty instalacji kotła kondensacyjnego?

Radzi ekspert firmy Vaillant, Stefan Żuchowski - Doradca Techniczny

Wiele osób obawia się stosowania kotłów kondensacyjnych. Przede wszystkim uważają, że jest to rozwiązanie o wiele droższe i że poniesione dodatkowe nakłady mogą nigdy się nie zwrócić.

W rzeczywistości na dzień dzisiejszy różnica w cenie pomiędzy kotłem kondensacyjnym, a atmosferycznym nie jest już tak duża. Obecnie jest to około 2000-2500 zł. Dodatkowo decydując się na kocioł kondensacyjny już na etapie budowy domu możemy zredukować koszty inwestycji. Jeśli bowiem decydujemy się na kocioł kondensacyjny wówczas możemy zrezygnować z budowy dużego komina ceramicznego z wkładem do kotła gazowego. W przypadku kotła o mocy do 21 kW w domu jednorodzinnym możemy odprowadzić spaliny poziomo, przez ścianę. Niezbędny do tego system powietrzno-spalinowy będzie kosztował 700-1000 zł podczas, gdy ceramiczny komin do kotła atmosferycznego będzie kosztował co najmniej 3000-4000 zł. Dodatkowo duży komin odprowadza ciepło na zewnątrz budynku (co można zobaczyć na zdjęciach termowizyjnych) i zajmuje sporo miejsca w domu. Okazuje się więc, że podejmując przemyślane decyzje podczas budowy domu można zastosować nowoczesny i energooszczędny kocioł, a koszty inwestycji (wraz z odprowadzeniem spalin) mogą być niższe niż w przypadku kotła atmosferycznego.

Zdaniem eksperta

Jakie korzyści niesie za sobą wymiana kotła na kondensacyjny?

Radzi ekspert firmy Vaillant, Stefan Żuchowski - Doradca Techniczny

W przypadku modernizacji instalacji grzewczej stosując kocioł kondensacyjny możemy uzyskać dodatkowe korzyści. Z reguły, bowiem stary, atmosferyczny kocioł był umieszczony w kotłowni. Stosując nowoczesny kocioł kondensacyjny o małych gabarytach możemy umieścić go w kuchni czy łazience, a „odzyskaną” powierzchnię kotłowni przeznaczyć do innych celów. W ten sposób niewiele dokładając uzyskuje dodatkową powierzchnię do wykorzystania. Oczywiście można powiedzieć, że również współczesne kotły atmosferyczne maja małe gabaryty i można je umieścić w kuchni czy łazience. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia. W związku z tym w okresie zimowym możemy odczuwać dyskomfort z powodu intensywnego napływu do pomieszczenia zimnego powietrz z kratki nawiewnej.

Ponadto kotła atmosferycznego nie wolno stosować w pomieszczeniach wyposażonych w wentylator wyciągowy (wentylator w łazience czy okap w kuchni). Urządzenia te zakłócałyby ciąg kominowy i „wyciągałyby” spaliny z kotła do pomieszczenia. W przypadku kotła kondensacyjne oba te problemy są rozwiązane. Po pierwsze powietrze jest pobierane osobnym kanałem wprost z zewnątrz, a po drugie komora spalania jest całkowicie odseparowana od pomieszczenia. W związku z tym działanie ewentualnego wentylatora w kuchni czy łazience nie ma wpływu na pracę kotła.

Łatwa obsługa kotłów centralnego ogrzewania

Wygoda wynikająca z łatwości obsługi też jest ważna. Dlatego nowoczesne kotły na paliwa stałe są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, wentylatory nadmuchujące powietrze do komory spalania, sondy lambda kontrolujące poziom tlenu w spalinach i elektroniczne regulatory sterujące tym wszystkim. Automatycznie regulowana intensywność spalania paliwa w takim kotle może być uzależniona od temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Bezpieczeństwo zwiększają systemy samoczynnie gaszące płomień, zapobiegające jego cofnięciu do zasobnika paliwa i przegrzaniu kotła. W kotłach na pelety paliwo może być zapalane przez elektryczne zapalarki, więc działanie tych urządzeń jest niemal całkowicie zautomatyzowane.

O nowoczesnej konstrukcji kotła na paliwo stałe świadczy też certyfikat pozytywnego przejścia badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” – dowód, że kocioł centralnego ogrzewania zapewnia optymalne spalanie paliwa i dlatego emituje niewiele zanieczyszczeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE