Tanie ogrzewanie - 9 praktycznych sposobów na tańsze c.o.
Koszt ogrzewania domu z roku na rok jest wyższy. Cena ogrzewania zależy od cen gazu, energii elektrycznej, oleju opałowego, węgla. Czy tanie ogrzewanie jest zatem w ogóle możliwe? Co zrobić, by obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale jednocześnie nie rezygnować z wygody, jaką niesie ze sobą centralne ogrzewanie. Oto kilka propozycji, które możesz zastosować u siebie w domu.
Co robić, aby ogrzewanie było tanie?
Oto 9 praktycznych rad, dzięki którym koszt ogrzewania będzie realnie niższy.
- Nie przegrzewaj pomieszczeń. Większość osób czuje się komfortowo w temperaturze 20oC.
- Przykręcaj termostaty przy grzejnikach, by w nocy temperatura nie była wyższa niż 18oC, a w czasie nieobecności w domu – 15-17oC.
- Nie zakrywaj grzejników zasłonami, meblami, obudowami, a ciepło będzie się swobodnie rozchodzić we wnętrzu.
- Wietrz pomieszczenie intensywnie, ale krótko. Na czas wietrzenia zakręcaj zawór termostatyczny przy grzejniku.
- Nie podgrzewaj ciepłej wody powyżej 60oC, z cieplejszej i tak nie będziesz korzystać.
- Ocieplmy przewody prowadzone przez nieogrzewane pomieszczenia (piwnicę, garaż).
- Jeśli masz trochę wolnej gotówki, zainwestuj w energię odnawialną. Montaż kolektorów słonecznych pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę do użytku domowego nawet w 75%.
- Wykorzystaj ciepło z kominka. Do wyboru masz dwa systemy:
- Dystrybucję Gorącego Powietrza (tzw. DGP), czyli połączenie kominka z systemem kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze do sąsiednich pomieszczeń;
- kominek z płaszczem wodnym, dzięki któremu możesz zasilać wodną instalację centralnego ogrzewania oraz dodatkowo podgrzewać wodę użytkową.
- Inwestycja w wentylację z odzyskiem ciepła nie jest tania, ale dzięki niej co roku możesz zaoszczędzić do 30% kosztów ogrzewania. Dlatego warto się zastanowić nad modernizacją systemu wentylacji.
Ważne przy projektowaniu centralnego ogrzewania
Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania instalacji centralnego ogrzewania, weź pod uwagę poniższe wskazówki. Z pewnością dadzą ci one na znaczne oszczędności w sezonie grzewczym…
- Wysoka sprawność urządzeń grzewczych i całego systemu – ograniczenie strat przy wytwarzaniu ciepła ze spalania paliwa i jego rozprowadzeniu są nie mniej istotne niż ograniczenie strat ciepła przez przegrody.
- Przemyślane sterowanie – unikanie niepotrzebnych strat ciepła.
- Sensowne wykorzystanie energii odnawialnej – kolektory sprawdzają się do ogrzewania ciepłej wody, a drewno, pelety, biomasa to także źródło energii odnawialnej.
- Zapewnienie komfortu cieplnego i dobrej jakości powietrza – warto zwrócić uwagę na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, bo pokusa zmniejszania strumienia powietrza w imię energooszczędności jest częsta.