Jak piec grzewczy (gazowy, olejowy) przygotować do sezonu?

2010-10-11 11:57

Sezon grzewczy tuż, tuż. Upewnij się, że piec centralnego ogrzewania będzie działał jak należy. Radzimy, jak zrobić przegląd pieca gazowego, a jak olejowego. Dzięki naszym wskazówkom właściwie przygotujesz kocioł do ogrzewania.

Jak przygotować kocioł grzewczy do sezonu?
Autor: Mariusz Bykowski

Nowoczesne piece grzewcze (piece gazowe i piece olejowe) to skomplikowane urządzenia grzewcze zbudowane z precyzyjnie wykonanych i dopasowanych elementów. Ponieważ od prawidłowej pracy kotła może zależeć nasze bezpieczeństwo, powinniśmy o niego dbać i nie żałować pieniędzy na utrzymanie go w jak najlepszej kondycji.

Kotły gazowe i olejowe w zasadzie nie wymagają obsługi, gdyż ich pracą steruje nowoczesna automatyka. Naszym zadaniem powinna być dbałość o ich czystość i okresowe przeglądy w celu sprawdzenia, czy wszystko działa prawidłowo. Najlepszym okresem, by to zrobić, jest początek sezonu grzewczego, a najlepszym sposobem na właściwą konserwację kotła – zlecenie przeglądu fachowcom dysponującym odpowiednimi narzędziami i wiedzą. Przegląd wykonany przez autoryzowany serwis po roku pracy kotła jest w przypadku dwuletniej gwarancji warunkiem utrzymania jej ważności na kolejny rok.

Przegląd techniczny pieca olejowego

1. Zanieczyszczenia na powierzchni wymiennika pogarszają wymianę ciepła między spalinami i ogrzewaną przez nie wodą, co skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa. Po kilku miesiącach pracy kotła zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem – żółty osad to skutek obecności siarki w paliwie.
2. Jeśli wymiennik jest bardzo brudny, do jego czyszczenia można zastosować środki chemiczne, pod warunkiem że taką możliwość dopuszcza producent kotła. Z reguły producenci zalecają stosowanie konkretnych preparatów, które pomyślnie przeszły ich badania.
3. Po spryskaniu preparatem ścianek wymiennika trzeba uruchomić kocioł, aby pod wpływem działania chemikaliów doszło do dopalenia zanieczyszczeń, które podczas normalnej pracy kotła nie uległy spaleniu. 
4-5. Pozostałe zanieczyszczenia trzeba usunąć za pomocą szczotki i odkurzacza. Do czyszczenia długich i wąskich kanałów spalinowych używa się specjalnego przyrządu.
6. Brud jest największym wrogiem precyzyjnych urządzeń, może spowodować ich mechaniczne zniszczenie. Dlatego trzeba starannie oczyścić z kurzu i pyłu wszystkie elementy palnika. Pomocne jest w tym sprężone powietrze.
7. Konieczne jest też rozebranie palnika, aby uzyskać dostęp do wentylatora i najważniejszego elementu – dyszy.

8. Dyszę, przez którą jest wtryskiwane paliwo, trzeba wymieniać co rok. Przy okazji czyści się elektrody zapłonowe.
9. Krawędzie otworu dyszy muszą być idealnie równe, aby paliwo było rozpylane tak, jak przewidział to producent. Najmniejsze deformacje sprawiają, że olej nie jest prawidłowo mieszany z powietrzem, przez co spalanie jest nieekonomiczne.
10. Zanieczyszczone elektrody mogą być przyczyną awarii palnika.
11. Co roku wymienia się też wkład filtra oleju. Trzeba to robić ostrożnie, by nie zabrudzić olejem całego pomieszczenia. Pomocny jest foliowy worek.
12. Po oczyszczeniu kotła i palnika trzeba skontrolować ciśnienie oleju i powietrza.
13-14. Przy użyciu analizatora spalin dokonuje się regulacji palnika. Jest to szczególnie ważne w kotłach olejowych, bo źle ustawiony palnik olejowy jest przyczyną nie tylko większego zużycia paliwa, ale także przyspieszonego brudzenia się elementów kotła. Gromadzenie się osadów w komorze spalania oprócz tego, że powoduje spadek sprawności kotła, może nawet doprowadzić do jego uszkodzenia.
15. Na dowód wykonanej regulacji powinniśmy otrzymać wydruk z analizatora spalin. Zawartość wszystkich gazów powinna być zgodna z zaleceniami producenta kotła. Taką analizę i regulację należy przeprowadzić po każdym zatankowaniu zbiorników olejem.
16. Pozostaje jeszcze sprawdzenie położenia czujników wewnątrz pieca. Powinno się sprawdzić także stabilność wszystkich połączeń elektrycznych.
17. Bardzo ważnym elementem instalacji są zawory bezpieczeństwa. Jeśli przez długi czas nie mają okazji zadziałać, mogą się zablokować, dlatego co pewien czas trzeba je otworzyć ręcznie.

18. Na koniec sprawdza się ustawienia regulatora. Regulatory z systemem diagnostycznym informują na przykład o liczbie startów palnika lub łącznym czasie jego pracy – umożliwia to ocenę, czy w minionym okresie kocioł pracował prawidłowo.

Przegląd techniczny kondensacyjnego pieca gazowego

Jeśli warunki pracy palnika są prawidłowe, a w kotłowni przestrzega się czystości, przegląd pieca kondensacyjnego jest bardzo prosty i trwa niedługo.

1-2. Trzeba zacząć od odłączenia napięcia, odcięcia dopływu gazu i zdjęcia obudowy kotła.
3. Wprawdzie przy spalaniu gazu nie powstaje wiele zanieczyszczeń, ale przegląd jest konieczny także z innych względów.
4. Zanieczyszczenia dostające się wraz z powietrzem do komory spalania mogą powodować nieprawidłową pracę kotła.
5. Najważniejsze jest oczyszczenie palnika.
6-7. Czyszczenie wymiennika ciepła i czaszy palnika ułatwiają środki chemiczne. Wybór środka czyszczącego zależy od materiału, z którego jest wykonany wymiennik.
8. Pozostałość środków chemicznych trzeba spłukać czystą wodą.

9. Przy okazji płucze się syfon w układzie odprowadzenia skroplin i zalewa go wodą.
10.
Sprężonym powietrzem są usuwane kurz i pył ze wszystkich elementów wewnątrz kotła.
11. Ważne jest precyzyjne ustawienie elektrod.
12.
Po zamontowaniu palnika i podłączeniu wszystkich elementów trzeba sprawdzić ciśnienie tłoczenia gazu.
13.
Pozostaje jeszcze regulacja ilości powietrza dostarczanego do palnika, a tym samym ustawienie optymalnych warunków spalania gazu.
14.
Do tego jest potrzebny analizator spalin. Wydruk to dowód, że ustawiono prawidłowe parametry spalania.
15. Na koniec kontrola ustawień regulatora i sprawdzenie, czy w jego pamięci nie ma zapisanych informacji o usterkach. Przed zamknięciem obudowy trzeba jeszcze sprawdzić stabilność wszystkich połączeń elektrycznych.
16. Na dowód wykonania przeglądu sporządza się protokół, w którym wyszczególnione są przeprowadzone czynności.

Na skróty: na czym polega przegląd pieca grzewczego?

Czynności wykonywane podczas corocznego przeglądu technicznego
 Pieca olejowego Pieca gazowego
  • Czyszczenie powierzchni grzewczych w części spalinowej kotła.
  • Demontaż palnika.
  • Kontrola czujnika płomienia.
  • Wymiana dyszy olejowej.
  • Czyszczenie elementów palnika.
  • Montaż palnika i sprawdzenie sznurów uszczelniających.
  • Kontrola szczelności połączeń hydraulicznych.
  • Kontrola stabilności połączeń elektrycznych.
  • Wymiana filtra oleju.
  • Regulacja palnika, analiza spalin. Zaleca się ją wykonywać po każdym zatankowaniu zbiorników.
  • Sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa.
  • Sprawdzenie nastaw regulatora.
  • Kontrola czujników.
  • Kontrola pracy pomp i zaworów automatycznych.
  • Czyszczenie powierzchni grzewczych w części spalinowej kotła.
  • Demontaż i czyszczenie elementów palnika.
  • Kontrola i nastawa elektrody zapłonowej i jonizacyjnej. Pomiar prądu jonizacji.
  • Czyszczenie syfonu i kontrola odpływu kondensatu (dotyczy tylko kotłów kondensacyjnych).
  • Kontrola stabilności połączeń elektrycznych.
  • Kontrola szczelności połączeń hydraulicznych i przewodu powietrzno-spalinowego.
  • Regulacja palnika, analiza spalin, pomiar sprawności kotła.
  • Sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa.
  • Sprawdzenie nastaw regulatora.
  • Kontrola czujników, pracy pomp i zaworów automatycznych.

Jeżeli kocioł współpracuje z zasobnikiem ciepłej wody, należy również skontrolować stan anody w zasobniku i ewentualnie ją wymienić.

Przegląd kotła zajmuje serwisantowi od dwóch do czterech godzin i kosztuje mniej więcej 250 zł – w przypadku kotła gazowego, i 350 zł – olejowego.