Jak odpowietrzyć stary grzejnik? Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego
Jak się odpowietrza stary grzejnik żeliwny Jaka jest kolejność odpowietrzania grzejników? Podpowiadamy, jak to zrobić, bo stare grzejniki, najczęściej właśnie żeliwne, często nie grzeję równomiernie. Ich praca jest wtedy mniej efektywna, a pomieszczenia niedogrzane.
Spis treści
- Jak sprawdzić, czy grzejnik żeliwny pracuje prawidłowo?
- Jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny bez odpowietrznika?
- Trudności z odpowietrzaniem kaloryfera żeliwnego
Jak sprawdzić, czy grzejnik żeliwny pracuje prawidłowo?
Stare grzejniki żeliwne wciąż spotyka się w starszych domach czy mieszkaniach. Zdarza się, ze nie pracują prawidłowo, ne grzeją równomiernie. Tylko część żeber jest gorąca, a reszta pozostaje zupełnie zimna. Zwykle powodem jest zapowietrzenie grzejnika. Na szczęście nie jest to usterka techniczna, a odpowietrzanie można wykonać samodzielnie. Warto to zrobić już jesienią, by w czasie zimy można było korzystać z całej mocy grzejnika.
Jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny bez odpowietrznika?
Grzejniki żeliwne zwykle nie mają specjalnego odpowietrznika. To różni je od nowych urządzeń grzewczych, które wyposażone są w ręczne albo automatyczne odpowietrzniki. Jednak zasada odpowietrzania w każdym kaloryferze jest podobna, należy spuścić powietrze zgromadzone w grzejniku.
W żeliwnym urządzeniu grzewczym podczas odpowietrzania skupimy się na górnej rurze doprowadzającej wodę, na której znajduje się regulator temperatury (termostat grzejnikowy). Do pracy powinniśmy przygotować dwa płaskie klucze nastawne, potrzebna będzie również miska i stary ręcznik lub szmatka.
Zaczynając pracę należy w pierwszej kolejności ustawić gałkę regulatora na zero (lub symbol płatka śniegu). W ten sposób odcinamy dopływ wody. Następnie możemy odkręcić gałkę, dzięki czemu będziemy mieli więcej miejsca do pracy przy zaworze. Pod grzejnik dobrze jest ustawić miskę, do której będzie ściekać woda. Między gałką regulatora a grzejnikiem znajduje się śrubunek – to niewielka złączka między dwiema rurkami. Kluczem odkręcamy śrubunek, jednak robimy to bardzo powoli i luzowanie powinno wynosić jeden niepełny obrót. Wykonujemy tę czynność do momentu, aż usłyszymy syk. Jednocześnie wraz z uchodzącym powietrzem może wytryskiwać woda po całym obwodzie śrubunku, dlatego dobrze jest wcześniej zabezpieczyć miejsce wokół rurki ręcznikiem. Czekamy z poluzowaną śrubą do momentu, aż powietrze przestanie uchodzić i wtedy ponownie zakręcamy. Na koniec przykręcamy gałkę regulującą temperaturę i odkręcamy grzanie.
Trudności z odpowietrzaniem kaloryfera żeliwnego
W odpowietrzaniu grzejnika żeliwnego mogą się pojawić trudności. Na przykład odkręcając kluczem śrubunek, może zacząć się ruszać i „kręcić” cała część z regulatorem termostatycznym. W tym wypadku potrzebny będzie drugi klucz, którym należy podtrzymać tę część z drugiej strony, żeby się nie obracała. Śrubunek tylko luzujemy, jednak nie można go odkręcać, bo w ten sposób możemy doprowadzić do wypłynięcia dużego strumienia wody.
Odpowietrzanie kaloryferów żeliwnych wydaje się być prostym zadaniem, jednak zwykle są to stare instalacje. Śruby mogą się zakleszczyć, będzie je trudno poluzować, możemy tez wykonać zbyt mocny lub gwałtowny ruch, co może doprowadzić do uszkodzenia śrubunku. Dlatego, gdy nie mamy doświadczenia, w przypadku starych grzejników dobrze jest zgłosić się do administracji budynku z prośbą o pomoc przy odpowietrzaniu.