Czy w kotle na ekogroszek można palić pelletem? Czy kocioł na ekogroszek można przerobić na kocioł na pellet?

2023-05-08 16:13

Czy w kotle na ekogroszek można palić pelletem? Poznaj opinie specjalistów, a dowiesz się - czy stare kotły uniwersalne na różne paliwa spełniają obecne wymogi? Czy w kotle można zmienić rodzaj palnika? Jak przeróbka kotła ma się do obecnych przepisów?

Czy w kotle na ekogroszek można palić pelletem?
Autor: Eko-Hurt Stare kotły na ekogroszek bywają przerabiane na kotły na pellet

Spis treści

  1. Czy w kotle na ekogroszek można palić pelletem?
  2. Czy stare kotły uniwersalne na różne paliwa spełniają obecne wymogi?
  3. Czy kocioł na ekogroszek można przerobić na kocioł na pellet?
  4. Ile kosztuje przeróbka kotła na pelletowy
  5. Czy przeróbka kotła uczyni go dłużej dozwolonym do eksploatacji?
  6. Przeróbka kotła na własną odpowiedzialność

Czy w kotle na ekogroszek można palić pelletem?

W wielu domach są eksploatowane kotły na paliwo stałe starego typu, w których są zamontowane uniwersalne palniki pozwalające na spalanie różnych paliw. Są to kotły z zasobnikiem i mechanizmem automatycznie podającym paliwo na palnik. Producenci takich kotłów dopuszczali stosowanie w nich jako paliwa ekogroszku, pelletów drzewnych, pelletów zbożowych, a nawet samych zbóż. Taka informacja jest zawarta w dokumentacji kotła. Więc jeśli mamy taki kocioł, wcześniej paliliśmy w nim ekogroszkiem, można też zastosować jako paliwo pellety drzewne.

Czy stare kotły uniwersalne na różne paliwa spełniają obecne wymogi?

Jednak są to kotły, które z pewnością nie spełniają wymogów 5 klasy obowiązujących od 1 lipca 2018 r. dla nowych urządzeń ani Ekoprojektu, który obowiązuje od 2020 r. Mogą to być kotły bezklasowe, nieposiadające tabliczki znamionowej lub co najwyżej kotły 3 klasy lub niższej. Takie urządzenia należy stopniowo w najbliższych latach, zgodnie z terminami zawartymi w uchwałach antysmogowych, wycofywać z eksploatacji.

Czy kocioł na ekogroszek można przerobić na kocioł na pellet?

Bardzo wysokie ceny węgla ostatniej zimy spowodowały zainteresowanie przerobieniem kotła na ekogroszek na kocioł na pellety. Można znaleźć oferty sprzedaży palników pelletowych wraz z montażem w starym kotle. Jeśli dokupimy zasobnik wraz z podajnikiem, można przerobić nawet stary kocioł zasypowy. Najczęściej palnik wstawia się w otwór do komory spalania albo do popielnika. Pod warunkiem że otwór pasuje wielkością.

Co zrobić, gdy tak nie jest? Możliwości techniczne wstawienia palnika na pellety komentuje Robert Piasek, kierownik Działu Serwisu i Kontroli Jakości w Zakładach Górniczo-Metalowych Zębiec:Nie zawsze jest możliwość techniczna, aby takiej przeróbki dokonać. W przypadku ingerencji w płaszcz wodny kotła, w tym jego cięcie i spawanie, nie jest łatwo zachować później jego szczelność, dlatego nie wszyscy się decydują na takie działanie. Z doświadczenia w serwisie mogę dodać, że mieliśmy wiele zapytań użytkowników o takie zmiany, głównie w kotłach naszej produkcji. Użytkownikom chodziło przede wszystkim o niższe koszty eksploatacyjne, ale również większą funkcjonalność takiego urządzenia grzewczego czy wygodną obsługę. Czasami konstrukcja kotła pozwala na prawie bezproblemowe wstawienie palnika pelletowego w miejscu palnika węglowego, jednak zawsze wiąże się to również ze zmianą systemu sterowania, czyli wymianą kompletnego zestawu elektronicznego, który mógłby obsługiwać inną charakterystykę pracy kotła. Wiem, że wielu użytkowników zmieniło sobie w ten sposób kotły, kupując gotowe zestawy.

Ile kosztuje przeróbka kotła na pelletowy

W internecie można znaleźć oferty palników na pellety do wstawienia w stary kocioł w cenie 6-7 tys. zł. Można też dokupić zasobnik na pellety wraz z podajnikiem. Jeśli dodamy do tego koszt montażu, koszty mogą wzrosnąć do około 10 tys. zł, co nie jest małą inwestycją.

Czy przeróbka kotła uczyni go dłużej dozwolonym do eksploatacji?

Kotły wprowadzane do obrotu są przebadane w uprawnionych instytucjach - certyfikowanych jednostkach badawczych. Na podstawie takich badań określa się parametry pracy kotła oraz emisję spalin. Wstawienie nowoczesnego palnika i zmiana paliwa na pellety nie uczyni kotła ekologicznym ani nie podniesie jego klasy, tak żeby można było go dłużej eksploatować. Nie w świetle obowiązującego prawa.

Robert Piasek podkreśla: - Aby móc legalnie taki kocioł użytkować, emisję należy udokumentować w certyfikowanej jednostce badawczej, która posiada do tego typu badań akredytację. Badanie takie jest kosztowne, dlatego potencjalny użytkownik mógłby temu wszystkiemu nie podołać.

Potwierdza to Włodzimierz Zapalski z firmy Eko-Palnik, stwierdzając: - Przeróbka taka [wymiana palnika - AK] nie kwalifikuje urządzenia jako ekologiczne (tylko laboratorium może wydać certyfikat po zbadaniu danej konstrukcji). Włodzimierz Zapalski zwraca również uwagę, że: - Konstrukcja kotła poniżej 5 klasy nie daje racjonalnych przesłanek do montażu palnika pelletowego. Najważniejszy w takiej konstrukcji jest wymiennik ciepła, którego powierzchnia jest niewystarczająca do wydajnego odbioru ciepła z nowego źródła, czyli pelletów.

Przeróbka kotła na własną odpowiedzialność

Należy podkreślić, że taka przeróbka kotła jest działaniem na własną odpowiedzialność inwestora. Zapowiedziane są kontrole urządzeń grzewczych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pod kątem ich zgodności z deklaracją do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Taka przeróbka kotła nie zostanie potraktowana jako podniesienie jego parametrów jakościowych, a kocioł będzie uznany za niezgodny z deklaracją.

Co ważne, na przeróbkę kotła nie uzyskamy dofinansowania, które obecnie jest dostępne, gdy modernizujemy system grzewczy domu. Może więc lepiej rozważyć rozsądniejsze podejście do sprawy i przygotować się do wymiany kotła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.