Czy będzie zakaz palenia pelletem w Polsce? Od kiedy? Czy pellet jest ekologiczny?

2024-03-05 12:05

W mediach krążą informacje o nadchodzącym zakazie montowania w nowych domach różnych urządzeń grzewczych. Wymienia się także piece na pellety. Czy to prawda, że piece na pellety będą zakazane?

pellet
Autor: Kalbar Czy będzie zakaz używania pelletu? Sprawdzamy

Spis treści

  1. Odchodzenie od paliw kopalnych
  2. Pellety są paliwem odnawialnym
  3. Czy pellety są ekologiczne?
  4. Dlaczego warto zainstalować piec na pellety?

Nowelizacja dyrektywy EPBD (tak zwanej budynkowej) potwierdza zapowiadane wcześniej odchodzenie od paliw kopalnych. To wprowadza duże zmiany na rynku urządzeń grzewczych. W tekstach dotyczących ogrzewania domów, zarówno nowych, jak i remontowanych, pojawiły się pewne nieścisłości. Bywa, że jednym ciągiem wymienia się obok siebie zakaz montowania pieców gazowych, olejowych i na pellety. Inwestorzy nie wiedzą, co wybrać do własnego domu, żeby później nie żałować. Gdzie tkwi błąd? Wyjaśniamy.

Odchodzenie od paliw kopalnych

To polityka Unii Europejskiej potwierdzona w dyrektywie budynkowej. Od 2030 r. ma obowiązywać zakaz montowania w nowych domach urządzeń grzewczych na paliwa kopalne, czyli węgiel, gaz ziemny, olej opałowy. Do 2040 r. takie urządzenia mają być również usunięte w ramach termomodernizacji ze starych budynków. Celem jest osiągnięcie budownictwa, także mieszkaniowego, energooszczędnego i zeroemisyjnego. Nie ma tam mowy o zakazie pieców na pellety.

Pellety są paliwem odnawialnym

Nie można pelletów zaliczyć do paliw kopalnych i stawiać jako opał w jednym szeregu z węglem czy gazem ziemnym. Pellety opałowe są produkowane przede wszystkim z trocin drzewnych, ale także ze słomy lub z łusek różnych roślin, np. słonecznika. To jest biomasa, która wyróżnia się wysoką kalorycznością i niską emisją zanieczyszczeń. Biomasa jest paliwem odnawialnym, ponieważ pochodzi z drzew i innych roślin, które są na bieżąco uprawiane. Stanowi trzecie co do wielkości naturalne źródło energii odnawialnej. Jest używana do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i grzewczej nie tylko dla domów jednorodzinnych, lecz także w skali przemysłowej.

Czy pellety są ekologiczne?

Tak, pellety są zaliczane do paliw ekologicznych, ponieważ pochodzą z materiałów odnawialnych. Co więcej, do produkcji pelletów wykorzystuje się materiały niespełniające norm jakości albo odpady z produkcji, np. trociny. Wytwarzanie energii cieplnej ze spalania pelletów jest więc formą zagospodarowania produktów, które trzeba by w inny sposób zutylizować.

Również emisja zanieczyszczeń podczas spalania pelletów jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku paliw kopalnych. Dla biomasy przyjmuje się zerowy bilans emisji CO2, ponieważ podczas spalania emituje się go do atmosfery tyle, ile rośliny pobierają w procesie fotosyntezy. Emisja tlenków siarki jest na poziomie 0,01% (w przypadku węgla to 0,9%). Emisja tlenków azotu jest także znacznie mniejsza. Podczas spalania pelletów powstaje też bardzo mało popiołu (1-2%), a na dodatek można go wykorzystać na przykład w ogrodzie. Wadą spalania biomasy jest spora emisja pyłów.

Dlaczego warto zainstalować piec na pellety?

Nowoczesne kotły na pellety to urządzenia o wysokiej sprawności, a w dodatku w wysokim stopniu zautomatyzowane. Kotłownia z piecem na pellety nie przypomina w niczym tej węglowej. Jest czysta. Decydując się na pellety, trzeba jednak mieć miejsce na kocioł i zapas opału. Co kilka dni trzeba doładować zasobnik pelletami, a co jakiś czas wyczyścić kocioł. Kotłownia pelletowa wymaga więc pewnej obsługi, co może być wadą do osób preferujących urządzenia bezobsługowe. Za to jej zaletą jest zdecydowanie mniejsza cena niż na przykład pompy ciepła.

Gdy budujemy nowy dom, kocioł na pellety jest sposobem na bezproblemowe spełnienie wymogów co do niskiego wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep. Podczas termomodernizacji można skorzystać z dofinansowania z wielu programów, np. Czyste powietrze, lub z ulgi termomodernizacyjnej, co pozwoli zmniejszyć koszty takiej inwestycji.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.