Niższa cena ogrzewania: jak to osiągnąć, bez modernizacji centralnego ogrzewania
Nie musisz modernizować centralnego ogrzewania, aby mniej płacić za ciepło. Ważne są twoje codzienne nawyki. Podpowiadamy, co zrobić, aby cena ogrzewania nie przekraczała domowego budżetu. Jaka temperatura powinna być w domu nocą, a jaka w ciągu dnia? Czy otwierać okna przy rozgrzanych grzejnikach. Oto proste sposoby na tanie ogrzewanie dla każdego.
Zmiana instalacji centralnego ogrzewania nie zawsze konieczna
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jaki potencjał oszczędności tkwi w zmianie złych nawyków. Ponieważ na ogrzewanie domu zużywa się najwięcej energii, poczynione na nim oszczędności są najbardziej odczuwalne. Nauczmy się korzystać z instalacji grzewczej tak, by niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń.
Autor: Marcin Czechowicz
Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu domu niezbędne będą urządzenia regulacyjne – sterowniki i zawory regulacyjne z termostatami
Jak regulować temperaturę w domu, aby cena ogrzewania była niższa?
Niezbędne są urządzenia regulacyjne – sterownik źródła ciepła i zawory regulacyjne z termostatami przy grzejnikach lub w obiegach ogrzewania podłogowego.
Warto obniżać temperaturę w pomieszczeniach w nocy i zaprogramować sterownik tak, by była zmieniana automatycznie. Przy temperaturze 18°C śpi się bardzo dobrze, a jej regularne obniżanie na noc przynosi oszczędności na kosztach ogrzewania rzędu 5-10%. Także na czas wyjścia domowników do pracy powinno się obniżać temperaturę do 17°C, a na czas kilkudniowej nieobecności nawet do 15°C.
Zasady taniego ogrzewania domu
- Ogrzewaj pomieszczenia do 20°C w dzień i obniżaj temperaturę do 18°C nocą.
- Zanim otworzysz okno, zakręć zawór grzejnika znajdującego się w tym samym pomieszczeniu.
- Nie zasłaniaj niczym grzejników. Jeśli są zasłonięte, muszą mieć wyższą temperaturę, aby dostarczyć do pomieszczenia tę samą ilość ciepła co nieosłonięte.
- Reguluj odzyskiwanie ciepła. Rekuperator może być przełączany na niższy bieg, kiedy wszyscy śpią, a gdy nikogo nie ma w domu – nawet wyłączony. Wtedy moc do napędu wentylatorów, a więc i zużycie energii elektrycznej, może być zmniejszona mniej więcej o połowę.