5 pytań o folię grzewczą - innowacyjne ogrzewanie

2020-01-03 10:11 Materiał sponsorowany Termofol
Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol

Folia grzewcza kojarzy się głównie z ogrzewaniem podłogowym. Jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie aczkolwiek należy zauważyć, że zastosowania tego produktu znacznie wykracza zwykłe ogrzewanie podłogowe. Czym właściwie jest folia grzewcza? Jak wygląda jej montaż i ile kosztuje jej instalacja? Jakie mamy możliwości montażu ? Na te, oraz szereg innych pytań, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Folia grzewcza umożliwia bardzo korzystne i zarazem niedrogie ogrzewanie budynku. To innowacyjne rozwiązanie zajmuje miejsce klasycznych sposobów ogrzewania, a co najważniejsze może zostać zamontowane w niemalże każdym domu.

1. Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza to cienki oraz elastyczny element grzewczy wykorzystywany w ogrzewaniu płaszczyznowym. W jego skład wchodzą trzy główne elementy:

  • folia PET wzbogacona o elektrody z taśmy miedzianej które pełnią rolę przewodnika prądu,
  • węgiel nadrukowany na folii,
  • pasta ze srebra znajdująca się na folii.

Na folię PET przy użyciu technologii druku nakłada się grafit. Grafitowy element łączy się ze znajdującymi się na obrębie folii przewodami miedzianymi. Pasta srebrna zabezpieczenia produkt przed zjawiskiem iskrzenia.

Bezpieczeństwo oraz wytrzymałość pełnego układu jest możliwa dzięki zabezpieczeniu folią LAMINEX. Urządzenie zostało perfekcyjnie uszczelnione, a wilgoć nie wpływa negatywnie na proces ogrzewania. Produkcja ciepła bazuje na oporze elektrycznym węgla, generowanym na pasach grzewczych. Folia grzewcza po zainstalowaniu spełnia normę IPX7.

Do zasilania folii grzewczej używa się prądu zmiennego, który posiada napięcie zmienne 230V a także stałe o wartości 24 bądź 12V. Z kolei moc jest wartością wahającą się między 60 W do maksymalnie 400W na metr kwadratowy. Modele różnią się między sobą szerokością, która waha się między 25 a 100 centymetrów.

ważne

Nie można mylić folii grzewczej z matą grzewczą, gdyż mówimy o dwóch różnych metodach. Specyfiką folii jest grzanie przy pomocy całej powierzchni; z kolei mata grzeje wyłącznie w miejscach przewodu oporowego.

Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol

2. Folia grzewcza - jak wybrać i czego należy się wystrzegać?

Wybór odpowiedniego rodzaju folii grzewczej jest ściśle związany z mocą jednostkową konkretnego modelu. Aby była ona dobrze dobrana do pomieszczenia, należy określić zapotrzebowanie określonej przestrzeni na ciepło. Informacje potrzebne do obliczeń znajdziemy na przykład w projekcie domu.

W przypadku pomieszczeń w nowo powstałych nieruchomościach, zapotrzebowanie wynosi około 80 W na każdy metr kwadratowy. Wskazana wartość sprawdzi się także w nieruchomościach przechodzących termomodernizację. Właściwy wybór mocy jest bardzo istotny: niewystarczająca moc grzejna jest jednoznaczna ze zdecydowanie dłuższym czasem nagrzewania pomieszczenia oraz dużo niższym komfortem termicznym. Podstawowa zasada informuje, że im większa powierzchnia podłogi zostaje pokryta przez folię, tym mniej czasu potrzeba na ogrzanie tego pomieszczenia i zapewnienie wyższego komfortu termicznego.

Ogromne znacznie odgrywa także bezpieczeństwo. Folia grzewcza przewodzi napięcie elektryczne, dlatego istnieje obowiązek zachowania największego bezpieczeństwa. W trakcie dokonywania wyboru urządzenia, niezbędne jest upewnienie się, że posiada ono odpowiednie certyfikaty świadczące o jakości. Produkty znajdujące w ofercie firmy TERMOFOL posiadają odpowiednie certyfikaty, atesty oraz dopuszczenia, dzięki czemu ich użytkowanie jest bezpieczne i służą one przez długi okres czasu.

Pamiętaj: Minimalne obłożenie instalacji ogrzewania podłogowego musi wynosić 80% powierzchni użytkowej.

Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol

3. Jak sterować ogrzewaniem?

Metoda sterowania jest ściśle związana z konkretnym modelem. W przypadku tych najmniej skomplikowanych, klasycznych rozwiązań wykorzystuje się manualne ustawianie temperatury. Wygodny panel daje możliwość na ustawienie właściwej temperatury, nie trzeba go przy tym programować. Można także zdecydować się na rozwiązanie posiadające zaawansowane interfejsy. Mowa między innymi o dotykowym wyświetlaczu oraz systemach umożliwiających sterowanie w sposób zdalny, a to tylko niektóre z dostępnych wersji.

4. Folia grzewcza - gdzie można ją zamontować?

Folia grzewcza Termofol daje wiele możliwości. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazła się w domu oraz mieszkaniu. Jest także odpowiednia do pomieszczeń biurowych, a niektórzy wybierają ją do samochodów mieszkalnych (autach kempingowych). Jednak najczęściej folię grzewczą wykorzystuje się do ogrzewania podłogowego, ściennego, a także sufitowego. Folię można zamontować bezpośrednio pod panelami podłogowymi, deską czy winylem: jest na tyle cienka (0,338 mm), że nie podnosi powierzchni podłogi, która już w kilka minut po włączeniu staje się ciepła.

Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol

5. Czy warto stosować folię grzewczą?

Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca, gdyż posiada ona całą gamę zalet. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o dowolności w aranżacji wnętrz. System ten znajduje się pod podłogą, a sama folia jest cieniutka, dlatego nie wpływa to na wygląd całego pomieszczenia.

Ogrzewanie folią grzewczą jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie dysponujemy dużym metrażem mieszkania lub domu. O obecności ogrzewania świadczy jedynie panel przeznaczony do ustawiania temperatury. 

Wykorzystanie folii grzewczej daje możliwość ogrzewania pomieszczeń przy pomocy systemu dobrze działającego na ludzkie zdrowie. Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura, którą generuje folia grzewcza, nie przekracza 29 stopni, a dzięki regulacji można zmniejszyć ją do temperatury powietrza. W związku z tym nie występuje cyrkulacja powietrza, co ograniczona unoszenie się kurzu. Oprócz tego zachodzi filtrowanie powietrza przy pomocy anionów generowanych przez folię grzewczą: dzięki temu jest to system idealny dla osób z alergiami.

Ostatnią, chociaż niemniej ważną zaletą ogrzewania tym systemem są wydatki związane z jego użytkowaniem. Dzięki folii grzewczej użytej w formie ogrzewania podłogowego występuje zmniejszenie kosztów ogrzewania domu bądź mieszkania o blisko 20%.

Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE