5 pytań o folię grzewczą - innowacyjne ogrzewanie

2020-10-26 8:33
Ogrzewanie foliami i matami grzewczymi Heat Decor
Autor: Heat Decor

Folia grzewcza kojarzy się głównie z ogrzewaniem podłogowym. Jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie aczkolwiek należy zauważyć, że zastosowania tego produktu znacznie wykracza zwykłe ogrzewanie podłogowe. Czym właściwie jest folia grzewcza? Jak wygląda jej montaż i ile kosztuje jej instalacja? Jakie mamy możliwości montażu? Na te, oraz szereg innych pytań, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Folia grzewcza umożliwia bardzo korzystne i zarazem niedrogie ogrzewanie budynku. To innowacyjne rozwiązanie zajmuje miejsce klasycznych sposobów ogrzewania, a co najważniejsze, może zostać zamontowane w niemal każdym domu.

1. Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza to cienki oraz elastyczny element grzewczy wykorzystywany w ogrzewaniu płaszczyznowym. W jego skład wchodzą trzy główne elementy:

  • folia PET wzbogacona o elektrody z taśmy miedzianej, które pełnią rolę przewodnika prądu,
  • węgiel nadrukowany na folii,
  • pasta ze srebra znajdująca się na folii.

Na folię PET przy użyciu technologii druku nakłada się grafit. Grafitowy element łączy się ze znajdującymi się na obrębie folii przewodami miedzianymi. Pasta srebrna zabezpieczenia produkt przed zjawiskiem iskrzenia.

Bezpieczeństwo oraz wytrzymałość pełnego układu jest możliwa dzięki zabezpieczeniu specjalną folią. Urządzenie zostało perfekcyjnie uszczelnione, a wilgoć nie wpływa negatywnie na proces ogrzewania. Produkcja ciepła bazuje na oporze elektrycznym węgla generowanym na pasach grzewczych. Folia grzewcza po zainstalowaniu spełnia normę IPX7, to znaczy, że jest odporna na zanurzenie w wodzie na głębokość do 1 m na czas do 30 minut.

Folie grzewcze mogą być zasilane prądem o napięciu zmiennym 230V albo stałym o napięciu 24 bądź 12 V. Moc natomiast waha się między 60 a 400 W na metr kwadratowy. Poszczególne modele folii różnią się między sobą szerokością - od 25 do 100 centymetrów.

ważne

Czym się różni folia grzewcza od maty grzewczej?

Specyfiką folii jest grzanie przy pomocy całej powierzchni, natomiast mata grzeje wyłącznie w miejscach, w których znajduje się na niej przewód oporowy.

2. Folia grzewcza - jak wybrać i czego należy się wystrzegać?

Wybór odpowiedniego rodzaju folii grzewczej jest ściśle związany z mocą jednostkową konkretnego modelu. Aby była ona dobrze dobrana do pomieszczenia, należy określić zapotrzebowanie określonej przestrzeni na ciepło. Informacje potrzebne do obliczeń znajdziemy na przykład w projekcie domu.

W przypadku pomieszczeń w nowo powstałych nieruchomościach, zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi około 80 W na każdy metr kwadratowy. Wskazana wartość sprawdzi się także w nieruchomościach przechodzących termomodernizację. Właściwy wybór mocy jest bardzo istotny: zbyt mała moc grzejna jest jednoznaczna ze zdecydowanie dłuższym czasem nagrzewania pomieszczenia oraz dużo niższym komfortem termicznym. Podstawowa zasada jest taka, że im większa powierzchnia podłogi zostaje pokryta przez folię, tym mniej czasu potrzeba na ogrzanie tego pomieszczenia i zapewnienie komfortu termicznego przebywającym w nim ludziom.

Ogromne znacznie odgrywa także bezpieczeństwo. Folia grzewcza przewodzi napięcie elektryczne, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności. Przy wyborze urządzenia należy się upewnić, że ma ono stosowne certyfikaty świadczące o tym, że spełnia wymagania w zakresie bezpieczeństwa użytkowania w warunkach, w jakich chcemy je eksploatować.

Pamiętaj: powierzchnia instalacji ogrzewania podłogowego powinna obejmować co najmniej 80% powierzchni użytkowej.

Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol

3. Jak sterować ogrzewaniem?

Metoda sterowania jest ściśle związana z wyborem modelu sterownika. W przypadku najmniej skomplikowanych rozwiązań wykorzystuje się termostaty z prostym, manualnym ustawianiem temperatury, która ma być utrzymywana w pomieszczeniu. Są też sterowniki umożliwiające programowanie czasowe - ustawianie różnych wartości temperatury w określonych godzinach i dniach tygodnia. Często przydatna okazuje się możliwość zmiany ustawień sterownika (w tym włączania i wyłączania ogrzewania) zdalnie - przez internet, a więc na przykład za pomocą smartfona.

4. Folia grzewcza - gdzie można ją zamontować?

Nadaje się do wykonania ogrzewania płaszczyznowego, czyli ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego - we wszystkich pomieszczeń w domu oraz mieszkaniu. Jest także odpowiednia do pomieszczeń biurowych, a niektórzy wybierają ją do samochodów mieszkalnych (kamperów). Folię można umieścić bezpośrednio pod panelami podłogowymi, deską czy winylem: jest na tyle cienka (0,338 mm), że nie podnosi powierzchni podłogi, która już w kilka minut po włączeniu folii staje się ciepła.

Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol
Elektryczne ogrzewanie podłogowe

5. Czy warto stosować folię grzewczą?

Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca, gdyż folia grzewcza posiada całą gamę zalet. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o dowolności w aranżacji wnętrz. System ten znajduje się pod podłogą, a sama folia jest cieniutka, dlatego nie wpływa to na wygląd całego pomieszczenia.

Ogrzewanie folią grzewczą jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie dysponujemy dużym metrażem mieszkania lub domu. O obecności ogrzewania świadczy jedynie panel przeznaczony do ustawiania temperatury. 

Wykorzystanie folii grzewczej daje możliwość ogrzewania pomieszczeń przy pomocy systemu dobrze działającego na ludzkie zdrowie. Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura, którą generuje folia grzewcza, nie przekracza 29 stopni, a dzięki regulacji można zmniejszyć ją do temperatury powietrza. W związku z tym nie występuje cyrkulacja powietrza, co ograniczona unoszenie się kurzu. Oprócz tego zachodzi filtrowanie powietrza przy pomocy anionów generowanych przez folię grzewczą: dzięki temu jest to system idealny dla osób z alergiami.

Termofol - folia grzewcza
Autor: Termofol
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają