Ogrzewanie domu
Centralne ogrzewanie z grzejnikami konwekcyjnymi czy podłogówką to standard w polskich domach. Niektórzy, nie chcąc dużo płacić za taką instalację, decydują się na ogrzewanie elektryczne – tanimi grzejnikami lub układanymi w podłodze przewodami grzejnymi. Niemal w każdym domu budowanym w ostatnich latach pojawia się też kominek z założenia mający służyć do ogrzewania domu. A ostatnio, dzięki dotacjom, popularne stały się kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej.
Ale może zamiast robić tak jak wszyscy, warto się zainteresować systemami, które nie są dostępne w każdej hurtowni czy markecie? Oferują je wyspecjalizowane firmy zapewniające fachowy montaż, więc można się spodziewać, że wszystko pójdzie sprawnie, a z efektu będziemy zadowoleni bardziej, niż gdybyśmy do wykonania instalacji zatrudnili przypadkową ekipę. Korzyścią z niekonwencjonalnych rozwiązań mogą być większa wygoda, tańsza eksploatacja czy lepsze samopoczucie osób przebywających w ogrzewanych wnętrzach. Możliwości takich systemów opisywane w reklamach na pewno brzmią interesująco. Ale zwykle się okazuje, że trzeba za nie zapłacić więcej niż za typowe centralne. Czy zawsze warto?
Przedstawiamy 4 nietypowe systemy ogrzewania domu: kiedy warto je zastosować, jak działają i co na ich temat mówią inwestorzy:
I. Ogrzewanie nadmuchowe - szybki sposób na ciepły dom
II. Fundamentowa płyta grzewcza - ogrzewanie na etapie fundamentu