Ogrzewanie w domu kominkiem - jak powietrze „rozchodzi się” po wnętrzu?

2007-08-31 2:00

Ogrzewanie w domu można zapewnić sobie wybierając odpowiedni wkład kominkowy i podłączając go do systemu DGP. Wówczas zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy kominka i  się ogrzewa, zapewniając ogrzewanie całego domu.

Kominek może być skutecznym źródłem ogrzewania domu
Autor: Mariusz Bykowski Montaż kominka z DGP wymaga dokładności i skrupulatności

Obieg powietrza wymuszony turbiną

Wkład kominkowy podłączony z systeme DGP może mieć wiele rozgałęzień. Wówczas niestety ciepłe powietrze nie jest w stanie dotrzeć w sposób naturalny do wszystkich pomieszczeń, trzeba go wyposażyć w elektryczną turbinę. W układach DGP stosuje się specjalne, wygłuszone turbiny o niskim poziomie hałasu.Zależnie od rodzaju turbiny systemu DGP mogą być:

  • podciśnieniowe – podciśnienie wytwarzane jest przez turbinę umieszczoną poza wkładem kominkowym (na przykład na poddaszu); turbiny “na gorące powietrze” mają przepustowość nawet do 600 m3/h i są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do 8-10 pomieszczeń;
  • ciśnieniowe – ruch powietrza wymuszony jest przez turbinę umieszczoną pod wkładem kominkowym – używane tu tak zwane turbiny nadmuchowe, “na zimne powietrze”, mają znacznie mniejszą wydajność – około 150 m3/h.

Turbiny do systemów DGP wyposażone są w czujniki. Użytkownik może na przykład ustawić żądaną temperaturę powietrza w okapie, przy której turbina się włączy, tak aby nie wymuszać ruchu powietrza, gdy nie jest jeszcze rozgrzane.

Ogrzewanie domu kominkiem - elementy instalacyjne

1. Przewody - powietrze ogrzane w kominku rozprowadzane jest po całym domu izolowanymi przewodami aluminiowymi, podłączonymi do wylotów w kominku. W układach wyposażonych w turbinę trzeba stosować specjalne przewody, redukujące do minimum szum, jaki powstaje podczas ruchu powietrza. Przewody mają średnicę od 100 do 160 mm. Należy je prowadzić w taki sposób, aby były niewidoczne i nie psuły wyglądu pomieszczeń: w ścianach, stropach, w przestrzeni nad sufitem podwieszanym.

2. Kratki - każde odgałęzienie zakończone jest kratką wentylacyjną z regulacją lub tak zwanym anemostatem. Wyloty powietrza w pomieszczeniach mogą być umieszczane w ścianie lub suficie.

3. Filtry - bardzo ważnym elementem systemu DGP jest filtr powietrza, którego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu. Filtr montowany jest zazwyczaj nad kominkiem w taki sposób, aby był do niego łatwy dostęp (konieczny podczas okresowego czyszczenia).

Powietrze w domu musi krążyć

Aby system DGP z wkładem kominkowym działał prawidłowo, powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji. Ciepłe – po dotarciu do docelowego pomieszczenia ochładza się, a następnie powinno powrócić do pokoju, w którym zainstalowany jest kominek. Nie powinno się doprowadzać ciepłego powietrza do łazienki, wc i kuchni, ze względu na możliwość rozchodzenia się zapachów. Powietrze dostarczane jest do pomieszczeń odpowiednimi kratkami.

Jak powietrze „rozchodzi się” po domu?
Autor: archiwum muratordom