Kominek kaflowy - wybieramy kafle do obudowy kominka

2013-08-19 15:10

Kominki wykończone kaflami coraz częściej są główną ozdobą salonu. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Na rynku mamy szeroki wybór kolorów, wzorów i rodzajów kafli kominkowych. Podpowiadamy, gdzie szukać kafli do obudowy kominka, ile trzeba za nie zapłacić, a także jaki wzór i zdobienie kafli będzie odpowiednie do wykończenia twojego kominka.

Kominek wykończony kaflami
Autor: Paweł Łucenko Kominek pokryty pomarańczowymi kaflami może być mocnym akcentem w jasnym wnętrzu. Żywe kolory i proste geometryczne kształty pasują do nowoczesnych wnętrz. Projekt i realizacja: Manufaktura Ceramiczna Krystyna Kaszuba-Wacławek

Bogactwo rodzajów, barw i wzorów kafli kominkowych sprawia, że mogą pasować do każdego wnętrza. Różne faktury kafli to efekt wielu technik wypalania i zdobienia, a oryginalna kolorystyka – skrzętnie dobieranych barwników dodawanych do szkliw. Współczesne kominki wykańczane kaflami nawiązują do znanych sprzed lat pieców kaflowych – wzory dawnych kafli są źródłem różnorodnych inspiracji dla dzisiejszych inwestorów.

Gdzie kupić kafle do obudowy kominka?

Firm oferujących kafle kominkowe jest na rynku dużo. Najłatwiej jest szukać ich w lokalnych kaflarniach. Często się zdarza, że zakłady rzemieślnicze wykonujące kafle robią też kominki. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ jeśli zamówimy je razem, nie musimy już szukać wykonawcy i mamy pewność, że gdyby trzeba było je domówić, nie będzie z tym problemu.

Kafle można znaleźć także w sklepach stacjonarnych i internetowych, które zwykle oferują produkty znanych marek krajowych i zagranicznych. Z reguły produkuje się je w fabrykach na masową skalę. Takie kafle są tańsze, łatwo dostępne i szybko do nas trafiają, jeżeli wybierzemy powtarzalny wzór z katalogu. Na indywidualne zamówienie nieraz trzeba długo czekać.

Kafle są także projektowane i wyrabiane ręcznie w manufakturach ceramicznych przez artystów plastyków. Obudowa kominka okaże się wtedy droższa, ale możemy liczyć na niepowtarzalne wzory i zdobienia. Szukając kafli, dobrze jest najpierw poszperać w Internecie oraz przejrzeć katalogi firm, żeby porównać oferty, a potem odwiedzić kaflarnie czy sklepy i obejrzeć ekspozycje – często możemy na nich zobaczyć już wykonane kominki kaflowe.

Więcej na temat możliwości dekoracyjnych i kosztów kaflowej obudowy kominka dowiesz się z najnowszego numeru miesięcznika Murator 9/2013.