Kominek zamknięty - jak dobrać odpowiedni?
Wkłady kominkowe różnią się budową i parametrami technicznymi – inny jest potrzebny do ogrzewania domu, inny – jeżeli kominek ma być głównie ozdobą salonu. Oto jak wybrać najbardziej odpowiedni kominek zamknięty do naszych potrzeb i oczekiwań.
Autor: Andrzej Szandomirski
Chcąc ogrzać duże pomieszczenia, musisz wybrać duży kominek zamknięty
Jeśli zdecydujesz się na budowę kominka zamkniętego, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Od nich bowiem zależeć będzie - a raczej powinien - ostateczny wybór konkretnego kominka. Czemu? Źle dobrany wkład kominkowy może nie spełniać swojego podstawowego założenia, co w efekcie może skutkować np. wyziębionym lub przegrzanym pomieszczeniem.
Kominek zamknięty na każdą okazję
Zanim ostatecznie wybierzesz konkretny kominek, odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: czy ma on spełniać rolę głównie lub tylko estestyczną, czy jego przeznaczeniem jest ogrzewanie mieszkania lub domu. Odpowiedź na to zagadnienie pozwoli dokładnie dopasować model wkładu kominkowego do naszych potrzeb oraz realnych możliwości montażu. Wielkość wkładu musi być dopasowana do średnicy przewodu kominowego. Często spotykany minimalny przekrój przewodu – 14/14 cm – uniemożliwi zamontowanie wkładu o dużej mocy. Nie mniej istotne są zagadnienia estetyczne. Wymiary paleniska, wielkość szyby, sposób otwierania mają podstawowe znaczenie dla wyglądu kominka. Niezmiernie istotne jest więc, czy kominek ma mieć formę reprezentacyjną, czy kameralną? Czy chcesz go oglądać z jednej, czy z kilku stron?
Czasem wystarczy prostokątna szyba osłaniająca ogień, innym razem lepszy efekt da wieloboczne albo cylindryczne wypukłe przeszklenie. Zwolennicy dużych kominków i żywego kontaktu z ogniem mogą się zdecydować na kupno wkładu z szybą wsuwaną do góry. W niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma wiele miejsca na kominek, ważna okaże się mała głębokość urządzenia. Płytki wkład przydaje się też, kiedy kominek wbudowujemy w ścianę. Natomiast kiedy kominek mocno wysuwa się do środka pomieszczenia, duży wkład zamknięty koliście lub trójbocznie, przeszklony z dwóch albo trzech stron, przełamuje wrażenie masywnej bryły i otwiera ją na boki. Do kominków narożnych bardzo przydaje się wkład z dwiema szybami zestawionymi prostopadle, a atrakcyjność centralnie usytuowanego kominka będzie większa, kiedy wyposażymy go we wkład kominkowy przeszklony z trzech stron.