Kominek lub koza (piec wolno stojący) - sposób na niższe koszty ogrzewania domu

2012-11-07 9:49
Koza w jadalni
Autor: AUSTROFLAMM/KOPERFAM

Kominek czy koza - piec wolno stojący - nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania domu, ale doskonale uzupełniają system grzewczy. Ponadto koza i kominek korzystnie wpływają na obniżenie kosztów ogrzewania domu - drewno, którym są zasilane, nie kosztuje wiele, a przy tym jest paliwem ekologicznym. Oto sposób na tanie ogrzewanie domu!

Kominek czy piec koza to tanie i wydajne źródło ciepła. W porównaniu z innymi paliwami drewno nie kosztuje dużo i zalicza się do ekologicznych. Z jego spalania powstaje tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej wykorzystały drzewa w procesie fotosyntezy.

Gdy chcesz efektywnie i taniej ogrzewać dom...

...wybierz kominek zamknięty, czyli wyposażony we wkład kominkowy. Nawet 70% ciepła powstającego w wyniku spalania drewna może być wykorzystane do ogrzewania domu. Zamknięte palenisko jest bezpieczne, oddzielone od pomieszczenia drzwiczkami z szybą odporną na wysoką temperaturę. Warto wybrać kominek zamknięty z możliwością regulacji prędkości spalania, dzięki czemu można ograniczyć przegrzewanie pomieszczeń i wydłużyć czas palenia jednej porcji paliwa, ograniczając jego zużycie.

Zapewnij kominkowi odpowiednie warunki

Aby ogrzewać dom kominkiem, musisz spełnić wytyczne gwarantujące jego bezpieczną i wydajną pracę. W pobliżu miejsca przewidzianego na kominek musi być komin, którym będzie odprowadzany dym. Musi on być dopasowany do wielkości paleniska – minimalne wymiary komina to 14 x 14 cm lub średnica 15 cm (dla otworu paleniska o powierzchni do 0,25 m2) oraz 14 x 27 cm lub średnica 18 cm (gdy jego powierzchnia jest większa). Minimalna wysokość komina to 4 m.

Pamiętaj, że kominki zamknięte można podłączyć do komina murowanego, jeśli jest zabezpieczony kwasoodpornym i żaroodpornym stalowym wkładem kominowym. Trzeba też zapewnić możliwość doprowadzenia świeżego powietrza do spalania – bezpośrednio do paleniska lub w jego pobliże. Przekrój przewodu powinien wynosić co najmniej 200 cm2 lub mieć średnicę 16 cm. W pomieszczeniu z kominkiem musi być kanał wentylacji wywiewnej, który zapewni skuteczną wymianę powietrza. Poza tym strop, na którym stoi kominek, musi mieć odpowiednią nośność, aby wytrzymać ciężar wkładu kominkowego i jego obudowy, czyli nawet kilkaset kilogramów.

Ważne

Ile zyskasz, ogrzewając kominkiem?

Można przyjąć, że gdy kominek ma sprawność 70%, koszt wytworzenia 1 kWh wynosi około 0,17 zł w przypadku drewna i 0,21 zł – peletów. Dla porównania, korzystając z gazu ziemnego, za 1 kWh trzeba zapłacić 0,28 zł, z gazu płynnego – 0,44 zł, z oleju opałowego – 0,40 zł, z energii elektrycznej – 0,59 zł.

Zamiast kominka... koza - piec wolno stojący

Koza to zamknięte palenisko w estetycznej obudowie, gotowe do pracy zaraz po podłączeniu do komina. Waży mniej niż kominek wraz z obudową, bo 80- -110 kg, i zwykle jest od niego mniejsza, a jej instalacja jest łatwiejsza i tańsza – nie wymaga brudnych robót. Na piec kozę łatwiej znaleźć miejsce w domu – zwłaszcza już użytkowanym. W pomieszczeniu muszą być jedynie wolny przewód dymowy i wentylacja wywiewna.

System DGP - ogrzewaj cały dom

Ciepłem z kominka lub kozy można ogrzewać nie tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje, ale także cały dom. Będzie to możliwe, jeśli podłączysz do niego kanały do rozprowadzania ogrzanego powietrza. Jest to tak zwany system DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Kanały wykonuje się z izolowanych aluminiowych przewodów średnicy kilkunastu centymetrów i rozprowadza do wszystkich lub wybranych pomieszczeń, układając je w przestrzeni sufitu podwieszanego lub obudowując płytami g-k, a na ich wylocie montuje się nawiewniki. W niewielkich domach, gdy pomieszczenia, do których nawiewane jest powietrze, znajdują się blisko siebie, obieg powietrza może być grawitacyjny. W większych i bardziej rozległych układach musi być wymuszony przez wentylator zasilany elektrycznie.

Planowanie kominka lub kozy na etapie budowy

Najlepiej, jeśli miejsce na kominek lub kozę zaplanujesz już na etapie projektu. Wówczas komin i kanał wentylacyjny wznosi się razem ze ścianami, a sam kominek podłącza się do komina na etapie stanu surowego zamkniętego. W nieobudowanym kominku przeprowadza się próbne palenie, sprawdza prawidłowość połączeń. Na etapie prac wykończeniowych wykonuje się obudowę. Zwykle nie ma też większych trudności z zaplanowaniem układu kanałów DGP. Można je umieścić w przestrzeni sufitu podwieszanego, nieużytkowego poddasza lub obudować płytami g-k. W pomieszczeniach są widoczne jedynie nawiewniki umieszczone w suficie lub w ścianie blisko sufitu.

Warto wiedzieć

Ile kosztuje kominek i koza?

Kozę można kupić już za 1 tys. zł. Wkład kominkowy przyzwoitej jakości kosztuje 1-3 tys. zł. Drugie tyle zapłacimy za obudowę z płyt g-k lub cegły. Droższy będzie wkład o większych rozmiarach, otwarty z dwóch lub trzech stron, z giętą szybą albo przesuwną otwieraną do góry – 10-20 tys. Komin dwuścienny żaroodporny wysokości 4 m to wydatek co najmniej 3 tys. zł. Wkład stalowy do komina murowanego kosztuje od 1,1 tys. zł.

Budowa kominka i kozy w już użytkowanym domu

Budowa kominka w domu już użytkowanym, w którym nie było na niego przewidzianego miejsca, jest dość skomplikowana, zwłaszcza jeśli planujesz rozprowadzenie ciepłego powietrza rurami. Jest uzasadniona podczas generalnego remontu. Zdecydowanie prościej jest zamontować kozę. Wystarczy ustawić ją na niepalnym podłożu i podłączyć do komina. A jeśli go nie ma, można go dobudować na zewnątrz lub wewnątrz domu. Dobrze sprawdzi się wtedy dwuścienny komin stalowy, który może pozostać bez obudowy.

Koza w jadalni
Autor: AUSTROFLAMM/KOPERFAM W domu już wybudowanym o wiele łatwiej jest zainstalować kozę niż kominek (fot. AUSTROFLAMM).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE