Kominek ma nie tylko walory estetyczne! Co trzeba wiedzieć, montując go w 2024 r.?
Od 2022 r. obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej Ekoprojekt (Ecodesign), w której zaostrzono wymogi wobec urządzeń grzewczych, między innymi kominków. Zobaczmy, jakie kominki można użytkować od 2022 r.
Rozporządzenie Komisji UE nr 2015/1185 z 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2009/125/WE dotyczącej Ekoprojektu określa wymogi, które muszą spełniać urządzenia grzewcze, m.in. kominki, wprowadzane do obrotu. Rygorystyczne przepisy mają na celu poprawienie sprawności urządzeń grzewczych, a jednocześnie ograniczenie emisji zanieczyszczeń w emitowanych przez nie spalinach.
Od 1 stycznia 2022 r. mogą być sprzedawane jedynie kominki spełniające wymagania Ekoprojektu. Kominek jest w wielu przypadkach stosowany nie tylko dla przyjemności podziwiania płomieni ognia, lecz także jako źródło ciepła, które samodzielnie ogrzewa dom w okresach przejściowych (wiosna/jesień).
Spis treści
- Kominki, które można kupić od 2022 r.
- Wymogi Ekoprojektu
- Sezonowa sprawność energetyczna kominka
- Emisyjność kominka
- Kominki gazowe
- Kominek a rekuperacja
Kominki, które można kupić od 2022 r.
W rozporządzeniu określono przepisy dotyczące urządzeń kominkowych, czyli opalanych dobrze wysuszonym drewnem. Jakie kominki są dopuszczone do obrotu od 2022 r.? Kominki spełniające wymagania Ekoprojektu. Żeby to potwierdzić, urządzenia muszą zostać poddane badaniom, które sprawdzają ich sezonową sprawność energetyczną i emisyjność.
Wymogi Ekoprojektu
W rozporządzeniu wprowadzono pojęcie sezonowej efektywności energetycznej, która ma określać wydajność urządzeń grzewczych w warunkach bliskich spotykanym w praktyce. W zakresie emisyjności określono dopuszczalne normy dla każdej grupy urządzeń grzewczych, m.in. kominków. Dodano również wymóg badania emisji tlenków azotu. Przedstawiamy podstawowe wymogi w obu zakresach.
Sezonowa sprawność energetyczna kominka
Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń poprzez kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów powinna być nie mniejsza niż 65%. W dokumentacji kominków należy zwracać uwagę na różnicę między ogólną sprawnością liczoną wg starych przepisów a obecnie obowiązującą sezonową sprawnością. Różnica między nimi może wynosić nawet kilkanaście procent.
Emisyjność kominka
Podaje się wartość uzyskaną przy zawartości 13% dwutlenku węgla (O2) w spalinach.
Emisja nie może przekraczać:
- pyłów stałych (PM) - 40 mg/m3,
- tlenku węgla (CO) - 1500 mg/m3,
- organicznych związków gazowych(OGC) - 120 mg/m3,
- tlenków azotu (NO wyrażanych jako NO2 ) - 200 mg/m3.
Kominki gazowe
Dla osób nie do końca przekonanych do tradycyjnego palenia drewnem lub po prostu bardziej wygodnych producenci firm przygotowali bogatą ofertę kominków gazowych. Modne są również kominki typu C z trójstronnym widokiem na ogień lub coraz bardziej popularne modele tunelowe z obustronną wizją ognia. Kominki gazowe można wybrać zależnie od zasilania – na gaz ziemny lub propan-butan.
Kominek a rekuperacja
Nowoczesne domy są często wyposażone w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Jeśli chcemy w takim budynku korzystać z kominka, należy kupić wkład z zamkniętą komorą spalania. Instalacja kominka powinna posiadać doprowadzenie powietrza z zewnątrz niezależnym przewodem do komory spalania.