Kominek gazowy. Postaw na ekologiczne, estetyczne i nowoczesne kominki na gaz

2019-06-24 16:18

Kominek gazowy to komfort użytkowania, dlatego warto poznać jego zalety. Może być przy nim tak samo ciepło jak przy tradycyjnym - opalanym drewnem lub węglem. Kanapa przed kominkiem, kieliszek dobrego wina lub książka w dłoni – jeśli marzysz o takich wieczorach, wybierz kominek na gaz!

Kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Kominek gazowy można zabudować w dowolnym stylu, tradycyjnie lub nowocześnie

Kominek gazowy nie wymaga żadnej obsługi. Można nim sterować pilotem albo za pomocą aplikacji w smartfonie - bez ruszania się z kanapy. To najważniejsza, ale nie jedyna zaleta takich urządzeń. Kominek gazowy jest dość płytki, więc bez większych problemów możemy go zamontować w pomieszczeniach, w których kominek nie był wcześniej przewidziany. Często przeszkodą w zamontowaniu kominka na drewno staje się brak wolnego przewodu kominowego, do którego można by go podłączyć. W przypadku kominków gazowych nie jest to problemem. Powstałe spaliny mogą być wyprowadzane na zewnątrz za pomocą systemu powietrzno-spalinowego, który umożliwia jednocześnie pobieranie powietrza potrzebnego do spalania oraz odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku. Taki system może być stosowany niezależnie od rodzaju występującej w budynku wentylacji.

Zalety kominka gazowego:

  • jest ekologiczny,
  • daje przyjemne naturalne ciepło,
  • nie zajmuje dużo miejsca,
  • jest bezobsługowy,
  • łatwo i wygodnie się nim steruje (za pomocą pilota),
  • można zaprogramować czas jego działania,
  • można go zainstalować w pomieszczeniu, w którym nie ma tradycyjnego komina.

Kominki gazowe: komfortowa obsługa

W kominku gazowym płomień jest prawdziwy. Zależnie od konfiguracji paleniska można uzyskać różne widoki płonącego ognia. Ponieważ spala się w nim gaz, rozpalenie trwa sekundę, tak jak uruchomienie kuchenki gazowej. Wielką zaletą kominków gazowych jest również to, że szyba zawsze pozostaje czysta i zapewnia piękną wizję ognia.

Kominek gazowy może być zasilany gazem ziemnym z sieci albo paliwem płynnym z butli, więc można go zainstalować w każdym domu.

Kominek gazowy kratki.pl
Autor: Kratki.pl Hermetycznie zamknięta komora spalania daje najwyższy stopień bezpieczeństwa
Kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Koza AB S na gaz propan to nowoczesny piec wolnostojący. Cena 8090 zł

Budowa kominka gazowego

Pod imitacją paliwa w postaci objętych ogniem polan drewna lub mieniącego się kolorami żaru węglowego jest umieszczony palnik gazowy. Został skonstruowany tak, żeby powstające płomienie prawie idealnie naśladowały te, które powstają podczas spalania drewna w tradycyjnym kominku. Palnik jest przystosowany do spalania gazu ziemnego lub płynnego. Kominki gazowe zapewniają wysokie bezpieczeństwo. W razie awarii następuje automatyczne odcięcie zasilania i kominek jest wyłączony. Do zabudowy takich kominków stosuje się takie same materiały jak przy tradycyjnych paleniskach opalanych drewnem.

Kominek gazowy
Autor: Kratki.pl W panoramicznym palenisku kominka gazowego widać żarzące sie polana drewna, po których ślizgają się płomienie ognia

Moc grzewcza kominków gazowych

Moc grzewcza kominków gazowych to na ogół kilka kilowatów, do bardzo dużych pomieszczeń – kilkanaście kilowatów. Warto pamiętać że jest to urządzenie grzewcze i dzięki niemu zyskamy dodatkowe ciepło w domu. Kominek gazowy świetnie sprawdzi się wczesną jesienią lub wiosną, gdy wieczory są chłodne, a my nie włączamy właściwego ogrzewania.

Rozwiązanie ekologiczne

Kominki gazowe muszą spełniać rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej odnoszące się do emisji spalin.

Serwis kominka gazowego

Kominki zasilane błękitnym paliwem mają piękną wizje ognia, dają tyle ciepła ile w danym momencie potrzebujemy, nie wymagają czyszczenia z popiołu, uzupełniania opału, czyszczenia szyby. Do ich obsługi wystarcza pilot lub smartfon. Warto jednak raz w roku zadbać o ich serwis.

Z punktu widzenia posiadacza kominka gazowego jego serwisowanie jest równie proste jak jego użytkowanie - zlecamy serwis wykwalifikowanemu specjaliście i po przeprowadzeniu przez niego prac przez kolejny rok bezproblemowo cieszymy się wizją ognia i ciepłem jakie daje nasz kominek.

A o co powinien zadbać serwisant? Przede wszystkim po otwarciu kominka poprzez zdjęcie szyby trzeba sprawdzić czy połączenia gazowe są szczelne a przewód kominowy drożny. Szczegółowy zakres czynności określa instrukcja w punkcie serwis i konserwacja. Urządzenie musi być sprawdzone, wyczyszczone, a w razie potrzeby naprawione przy użyciu oryginalnych części dostępnych u producenta.

Kominek gazowy
Autor: Kratki.pl Wkład do kominka gazowego Leo 70 na gaz ziemny ma moc 7 W. Jest przeznaczony do domów z rekoperatCena 6830 zł
Kominek gazowy kratki.pl
Autor: Kratki.pl Wysoka jakość wykonania, sterowanie pilotem lub aplikacją w telefonie, brak konieczności czyszczenia szyby i dokładania opału czynią z kominka gazowego doskonały wybór dla osób szukających wygody i ciepłej atmosfery w blasku płomieni.
Nasi Partnerzy polecają