
i
Kominek wewnątrz domu może być otwarty lub zamknięty (wyposażony we wkład kominkowy albo w kasetę kominkową), zewnętrzny jest zwykle otwarty i buduje się go na krytym lub niezadaszonym tarasie. Wykończenie kominka zewnętrznego powinno nawiązywać do architektury budynku. Kominek zewnętrzny jest używany zwykle latem i często służy także jako stacjonarny grill.
Jak budować kominki bliźniacze, żeby były bezpieczne?
Zasady budowy i bezpieczeństwa przeciwpożarowego bliźniaczych kominków są dokładnie takie same jak zwykłych kominków. Oto najważniejsze:
- Każdy kominek musi mieć własny przewód kominowy:
-
- o odpowiednich wymiarach i proporcji w stosunku do wielkości paleniska,
- o wysokości co najmniej 4 m (od podłączenia czopucha do komina – do wylotu przewodu dymowego),
- wykonany zgodnie z obowiązującymi normami lub atestami technicznymi,
- szczelny,
- zapewniający odpowiednie podciśnienie,
- odporny na maksymalną temperaturę dymu powstającego w wyniku spalania drewna;
- Kominek powinien być ustawiony jak najbliżej komina;
- Trzeba doprowadzić do niego odpowiednią ilość świeżego powietrza do spalania (dotyczy kominka wewnętrznego), zwłaszcza gdy jest otwarty, ale także, gdy jest wyposażony we wkład lub w kasetę;
- Odległość między paleniskiem kominka a przedmiotami łatwo palnymi nie może być mniejsza niż 60 cm;
- Podłoga w odległości 60 cm przed kominkiem (szczególnie wtedy, gdy jest otwarty, ale dla bezpieczeństwa także przed kominkiem wyposażonym we wkład) powinna być niepalna lub wyłożona materiałem niepalnym (na przykład kamieniem lub terakotą).
Należy bezwzględnie przestrzegać przepisu dotyczącego obowiązku podłączenia każdego kominka do własnego, samodzielnego przewodu kominowego (dymowego) (Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12.04.2002 r.). Podłączenie sąsiadujących kominków do jednego wspólnego komina jest niedopuszczalne, nawet jeśli nigdy nie będzie się korzystać z obu w tym samym czasie.