Warunki instalacji kozy grzewczej w systemie centralnego ogrzewania
Aby sprawnie i bezpiecznie funkcjonować, koza grzewcza potrzebuje:
- podłączenia do osobnego przewodu kominowego o wymiarach dostosowanych do rozmiaru paleniska, ale nie mniejszych niż 14 x 14 cm lub o 15 cm i wysokości 4 m; przewód musi być szczelny oraz odporny na wilgoć i wysoką temperaturę lub nadawać się do renowacji – umieszczenia w nim kwaso- i żaroodpornego wkładu kominowego;
- odpowiedniego miejsca z niepalną lub zabezpieczoną materiałem niepalnym podłogą i oddalonego o co najmniej 80 cm od elementów dekoracyjnych i łatwo palnych (drewno, tkaniny);
- powietrza do spalania – doprowadzonego przewodem bezpośrednio z zewnątrz do króćca w korpusie kozy lub dostarczanego do pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowana, przez nawiewniki w oknach albo ścianach.
Przeczytaj również: Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż kozy grzewczej w domu?
Koza grzewcza w instalacji C.O.
Koza grzewcza może mieć fabrycznie zamontowany płaszcz wodny, czyli wymiennik, w którym spaliny opuszczające komorę paleniska oddają część ciepła przepływającej przez niego wodzie. Dzięki temu zasięg działania kozy nie musi być ograniczony do pomieszczenia, w którym się znajduje, lecz może obejmować także sąsiednie wnętrza oddzielone od niego w sposób uniemożliwiający swobodną migrację ogrzanego powietrza.
Zasada działania jest identyczna jak w kominkach z płaszczem wodnym – woda podgrzana w płaszczu kozy może zasilać instalację grzewczą z grzejnikami. Płaszcz ma w tym celu zamontowane dwa króćce, które umożliwiają łatwe połączenie go z zasileniem i powrotem obiegu wodnego. Instalacja musi być zabezpieczona otwartym naczyniem wzbiorczym. Wody podgrzanej w płaszczu nie można bezpośrednio wykorzystywać jako użytkowej.