Galeria kominków. Zobacz, jak tradycyjny kominek może odmienić wnętrze
Kominki w dawnym stylu wciąż rozpalają wyobraźnię. Nawiązywanie do tradycji często daje lepsze efekty niż podążanie za modą. Przejrzyj naszą galerię kominków. Być może stanie się dla ciebie inspiracją.
Autor: Sylwester Rejmer
Dla dawnych kominków charakterystyczne były duże nisze paleniska. Aby uzyskać podobny efekt, niekoniecznie trzeba stosować wkład z dużą szybą
Tradycyjny kominek to przede wszystkim miejsce, przy którym się odpoczywa, patrząc w ogień. Tworzy przytulną atmosferę, dodaje ciepła, stanowi ozdobę odświętnych chwil i rodzinnych spotkań. Pali się w nim nie tylko po to, aby ogrzać wnętrze, lecz także po to, żeby czas biegł wolniej. Nie liczą się tu awangardowe formy, nowości nie są cenione. Forma tradycyjnego kominka, jego wielkość, materiał obudowy i miejsce w domu są wzorowane na przeszłości – konkretnych wzorach historycznych. Wzorów jest jednak wiele, warto więc wyszukać odpowiedni, czyli taki, który będzie pasował wielkością i formą do wystroju wnętrza. Wtedy kominek będzie rzeczywiście integralną częścią domu, a nie niezgrabnie wstawionym elementem.
Kominek tradycyjny
Nie tylko jest duży z natury, ale także wszystkie jego elementy są masywne i wydatne. Dębowa belka nad paleniskiem powinna być naprawdę gruba, okładzina kamienna nie może wyglądać jak cienkie płytki gresowe, a wnęka na drewno ma pomieścić więcej niż cztery polana. Jeśli kominek w tym stylu przytłaczałby wnętrze, lepiej zdecydować się na inny typ. Nie warto budować jego miniaturki. Nie każdy tradycyjny kominek musi mieć pochyłą ścianę nad paleniskiem. To charakterystyczna cecha dużych kominków – kuchni w bardzo wysokich wnętrzach. Do współczesnych, nawet tradycyjnych domów rzadko to pasuje. Ani wnętrza nie są tak wysokie, ani paleniska nie wysuwa się znacznie przed ścianę. Zbiegające ku górze linie okapu z punktu widzenia technicznego nie mają znaczenia, a jako wspomnienie dawnej formy – często stają się raczej jej karykaturą.
Kominek akumulacyjny
Jeśli marzysz o kominku-piecu obłożonym ceramicznymi kaflami promieniującymi ciepłem, powinien on być zbudowany inaczej niż typowy kominek z wkładem. Jeżeli ma długo ogrzewać wnętrze, powinien mieć dużą powierzchnię ścian. To znaczy albo być wysoki i masywny jak dawne piece, albo szeroki, z półkami i ławami jak wiejskie kuchnie kaflowe. Typów i wzorów pieców kaflowych, do których można sięgać, jest niemal nieskończenie wiele. Smukłe piece-kolumny, wysokie piece z rzeźbionymi zwieńczeniami, szeroko rozparte masywne z przypieckami, na których można usiąść, a nawet się położyć. Wielbiciele kolorowych kafli mogą wybierać odcienie, osoby o zacięciu historycznym wynajdywać konkretne motywy dekoracyjne. Firmy, które produkują takie kominki, często prowadzą artyści, konserwatorzy, osoby o dużej wiedzy nie tylko technicznej.
Autor: Joanna Wróblewska Marciniak
Tradycjny wygląd mogą zapewnić naturalne materiały obudowy, takie jak cegła, drewniane belki, nieszlifowany kamień o surowych krawędziach. To wystarczy, aby stworzyć odpowiedni nastrój i dać płomieniom godną, solidną oprawę