Ciepło z kominka ogrzeje wodę lub powietrze w całym domu
Kominek z płaszczem wodnym lub systemem DGP ogrzeje nie tylko pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Za pośrednictwem powietrza albo wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania może ogrzać cały dom, a nawet ciepłą wodę użytkową. Dlatego kupując kominek, warto zastanowić się czy ma on pełnić tylko funkcję dekoracyjną, czy również użytkową.
Kominek dekoracyjny czy główne źródło ciepła?
Kominek może bezpośrednio ogrzewać pomieszczenie, w którym jest zainstalowany, lub ogrzewać cały dom za pośrednictwem powietrza albo wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest możliwość wykorzystania kominka także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Najprostszy i najtańszy jest wariant pierwszy - system DGP. Nie wymaga nawet zakupu wkładu kominkowego (ale i tak lepiej to zrobić ze względu na bezpieczeństwo).
Na pewno nie warto inwestować w droższą instalację kominkową, jeśli jesteśmy przekonani, że nie będziemy jej regularnie używać. Do okazjonalnego rozpalania, gdy zdarzy się nam mieć więcej wolnego czasu, zwykły kominek wystarczy. Jeżeli natomiast zależy nam na codziennym wykorzystywaniu go do ogrzewania domu, by jak najwięcej zaoszczędzić na paliwie do kotła c.o., na pewno warto wydać więcej i wykonać instalację grzewczą, której źródłem ciepła będzie wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub z instalacją DGP.
Autor: Piotr Mastalerz
Kominek z płaszczem wodnym umożliwia nie tylko podgrzewanie wody zasilającej grzejniki, ale także przygotowywanie ciepłej wody do mycia
Autor: Piotr Mastalerz
Kominek z płaszczem wodnym umożliwia nie tylko podgrzewanie wody zasilającej grzejniki, ale także przygotowywanie ciepłej wody do mycia
Kominek z systemem DGP ogrzeje powietrze w całym domu
Zamykany wkład kominkowy ma znacznie większą sprawność niż otwarte palenisko – z tej samej porcji paliwa dostarcza do pomieszczeń nawet dwa i pół razy więcej ciepła i nie wymaga tak częstego dokładania opału. Mając wkład kominkowy, łatwo jest stworzyć system centralnego ogrzewania powietrznego obejmującego zasięgiem cały dom.
Od rozgrzanego metalowego korpusu ogrzewa się omywające go powietrze, które wystarczy skierować do kanałów poprowadzonych do wybranych pomieszczeń, by transportowało do nich ciepło wytwarzane w kominku. Jeśli wyloty kanałów nie są od niego bardzo odległe, to przepływ powietrza odbywa się na skutek naturalnej siły wyporu (grawitacyjnie) – dzięki temu, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. Jeżeli kanały muszą być długie i prowadzone w poziomie, przepływ powietrza wymusza specjalny wentylator. System takiego ogrzewania nazwano DGP (dystrybucji gorącego powietrza).
Kominek z płaszczem wodnym ogrzeje wodę w instalacji c.o. i c.w.u.
Bardziej skomplikowanej, a więc także droższej instalacji wymaga kominek z płaszczem wodnym mogący dostarczać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania wodnego. Jest on w stanie zastąpić kocioł c.o. na drewno i ogrzewać pomieszczenia dzięki grzejnikom.
W stosunku do systemu DGP ma przewagę pod względem możliwości sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Większa bezwładność cieplna instalacji wodnej sprawia, że temperatura jest stabilniejsza niż w przypadku ogrzewania gorącym powietrzem. Podgrzewana przez kominek woda może też zasilać wymiennik ciepła przygotowujący ciepłą wodę użytkową.
Zakup i montaż wkładu kominkowego z płaszczem wodnym to wydatek o dobrych kilka tysięcy złotych większy niż w przypadku takiego, który nie współpracuje z żadną instalacją, więc taka inwestycja może się opłacić tylko pod warunkiem, że kominek będzie intensywnie eksploatowany.