Kolektory słoneczne wykorzystywane są głównie do przygotowania c.w.u. Teoretycznie mogą też wspomagać centralne ogrzewanie, jednak wymaga to większych nakładów finansowych na bardziej skomplikowaną instalację, więc niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.
Jeśli chcemy mieć kolektory słoneczne, powinniśmy kupić duży zasobnik ciepłej wody. Typowe urządzenie to zasobnik z dwoma wymiennikami ciepła (wężownicami), tak zwany biwalentny – umożliwiający podgrzewanie wody zarówno przez kolektory, jak i przez kocioł. Możliwy jest zakup całego kompletu – kotła, zasobnika i kolektorów jednego producenta i takie rozwiązanie wydaje się najmniej kłopotliwe (montaż, serwis, gwarancję – wszystko zapewni jedna firma).
Są też firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży samych kolektorów słonecznych i osprzętu do nich. Jeśli z jakichś względów wolimy zaopatrzyć się w takiej firmie, kotła musimy poszukać gdzie indziej i zastanowić się, gdzie kupimy zasobnik ciepłej wody (biorąc pod uwagę cenę, warunki gwarancji, serwisu i jakość urządzenia). Warto też sprawdzić, czy po połączeniu wszystkich urządzeń w jeden układ nie będzie problemów ze sterowaniem całością.
Rozważając opłacalność zakupu kolektorów, trzeba wziąć pod uwagę ilość używanej przez nas ciepłej wody. Jeśli potrzebujemy jej dużo, to taka inwestycja ma sens.
Pamiętajmy, że instalacja z kolektorami słonecznymi wymaga zastosowania dużego zasobnika na wodę – 200 l to minimum, a jeżeli w domu mieszkają więcej niż trzy osoby lub gdy chcemy korzystać z bardzo dużej wanny, pojemność zasobnika powinna być jeszcze większa. Należy sprawdzić, czy znajdzie się na niego miejsce.
- Zalety: darmowa energia, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń
- Wady: wysoka cena, efektywność zależna od pogody
- Zastosowanie: w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową

i
Zobacz także: