Kolektory słoneczne i piec c.o. - kiedy taka współpraca jest niemożliwa?
Kolektory słoneczne i piec c.o. - takie połączenie w instalacji centralnego ogrzewania jest możliwe i - według niektórych ekspertów - pożądane, aby łączyć ekonomiczność i ekologię. Pozostaje pytanie, czy każdy piec c.o. może współpracować z kolektorami słonecznymi. Odpowiadamy, kiedy takie połączenie jest możliwe.
Energię słoneczną,do której przetworzenia niezbędne są kolektory słoneczne, można wykorzystywać tylko okresowo, w czasie niekoniecznie dla nas odpowiednim. Dlatego elementem instalacji słonecznej jest duży zbiornik na wodę, zaizolowany cieplnie, by po podgrzaniu przez długi czas pozostawała gorąca.
Typowe rozwiązanie stosowane w naszym klimacie to zbiornik z dwiema wężownicami, do których jest doprowadzony czynnik grzewczy – do jednej z kolektorów słonecznych, a do drugiej z kotła, który uzupełnia niedostatek energii w systemie. Warunkiem współpracy pieca c.o. z instalacją jest możliwość połączenia go z zasobnikiem ciepłej wody i wykonania instalacji doprowadzającej ją do punktów poboru z zasobnika. Dlatego kłopotliwe jest zastosowanie w takim układzie kotła dwufunkcyjnego z przepływowym podgrzewaczem wody, przeznaczonego do pracy bez zasobnika.
Przeróbki instalacji c.o. - czy warto się na to zdecydować?
Wykonanie przeróbek jest możliwe, ale w niektórych przypadkach może się okazać nieopłacalne. Z zastosowaniem dowolnego kotła jednofunkcyjnego nie powinno być problemów, ale najłatwiej zrobić to, gdy jest fabrycznie do tego przygotowany, bo jest wtedy wyposażony w elementy, które do innego urządzenia trzeba dokupić dodatkowo. Współpraca kotła z kolektorami słonecznymi polega na dostarczaniu ciepła do zbiornika w sytuacji, gdy energii słonecznej jest za mało, by woda w nim mogła osiągnąć żądaną temperaturę. Steruje tym układ regulacji działający automatycznie, jeśli kocioł może się samoczynnie uruchamiać i wyłączać – czyli gdy jest na gaz lub olej. Ale większość kotłów na paliwo stałe takiej możliwości nie ma. Wówczas, gdy woda w zbiorniku nie zostanie ogrzana energią słoneczną, musimy ręcznie rozpalić paliwo i poczekać, aż piec c.o. wykona swoje zadanie. W takiej sytuacji wygodniejsze (choć oczywiście droższe w eksploatacji) jest zastosowanie zamiast niego elektrycznej grzałki umieszczonej w zbiorniku.