Sterowanie światłem

2009-10-12 2:00
Sterowanie światłem
Autor: archiwum muratordom Sterowanie światłem

W inteligentnych systemach jest możliwe sterowanie zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym oświetleniem domu, a także regulowanie naświetlenia poprzez sterowanie żaluzjami i roletami. 

Sterowanie światłem
Autor: Andrzej Szandomirski

Sterowanie roletami i żaluzjami

Aby można było sterować otwarciem żaluzji bądź opuszczaniem rolet, na zewnątrz budynku trzeba umieścić czujnik natężenia światła. Drugą częścią systemu są czujniki ruchu zainstalowane wewnątrz budynku i rejestrujące pobyt ludzi w domu. Oba te elementy przesyłają sygnał do centralki, gdzie jest on odczytywany i porównywany z wprowadzonym wcześniej programem. Sygnał jest przetwarzany i uruchamia napęd żaluzji bądź rolet. Żaluzje będą ustawiane w położeniu zapewniającym optymalne warunki oświetlenia wnętrza pomieszczenia, a po zapadnięciu zmroku rolety same się opuszczą   .
Na zewnątrz domu można też zamontować czujnik uzupełniający, który będzie mierzył prędkość wiatru. Gdy wiatr będzie bardzo silny, rolety same się zamkną. System może sterować nie tylko żaluzjami i roletami, ale też markizami, jeśli tylko będą wyposażone w odpowiedni napęd.

Włączanie i wyłączanie oświetlenia

W pokojach montuje się w tym celu czujniki natężenia światła i czujniki obecności osób, a na zewnątrz czujnik zmierzchowy. Informacje odbierane przez czujniki wysyłane są do jednostki centralnej, która steruje oświetleniem: zapala, gasi, ściemnia lub rozjaśnia lampy. Może też utrzymywać stałe natężenie oświetlenia w ciągu całego dnia.

Dla wygody domowników przy wyjściu można umieścić główny ręczny włącznik światła, który umożliwi włączanie wszystkich punktów świetlnych w domu.
Zastosowanie w instalacji świetlnej nowoczesnych, wielofunkcyjnych włączników pozwala na ograniczenie ich liczby. Na przykład jednym przyciskiem można włączać i wyłączać różne obwody oświetlenia, przytrzymując go odpowiednio długo i puszczając w odpowiedniej chwili. Innym – można regulować natężenie oświetlenia. Popularne jest też sterowanie oświetleniem za pomocą pilota.
System można zaprogramować, tak aby – gdy domowników nie ma w domu – oświetlenie włączało się i wyłączało o określonych godzinach. Sprawia to wrażenie, że ktoś stale jest w domu. Na podstawie sygnałów od czujników zmierzchowych może też być włączane i wyłączane oświetlenie ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają