Możliwości inteligentnego domu. Czym może sterować automatyka domowa?

2015-03-17 16:20
Dom inteligentny
Autor: thinkstockphotos.com Do sterowania oświetleniem, roletami i wszystkimi urządzeniami elektrycznymi zamiast wielu przycisków i pokręteł w całym domu można używać jednego przenośnego panelu, tabletu lub smartfonu

Warto już w czasie budowy domu ułożyć dodatkową instalację elektryczną z myślą o wprowadzeniu w przyszłości systemów domu inteligentnego. Dzięki automatyce domowej możliwe będzie sterowanie różnymi urządzeniami i funkcjami w domu. Inwestor, który zdecydował się na zamontowanie inteligentnych instalacji w swoim domu, dzieli się doświadczeniami.

Projektowanie inteligentnych instalacji

O sterowaniu budynkiem inwestor myślał już przed budową domu i w jej trakcie. Na etapie układania instalacji elektrycznej sam rozprowadził dodatkowy przewód – ośmiożyłową skrętkę komputerową. Kabel został doprowadzony do miejsc, gdzie miały być gniazda i łączniki, oraz w pobliże planowanych urządzeń elektrycznych. Był to najlepszy i właściwie jedyny moment na ułożenie kabli – wkrótce potem ściany zostały otynkowane.
– Zawsze chciałem mieszkać w inteligentnym domu, czyli w takim, w którym będę mógł dowolnie programować działanie różnych jego elementów i instalacji. Wiedziałem, że nie od razu będzie mnie stać na uruchomienie sieci, bo na pierwszym miejscu była budowa. Skupiłem się więc na zaprojektowaniu przyszłej automatyki – tłumaczy właściciel domu.
– To ważne – mówi dalej. – Na etapie prac instalacyjnych trzeba wiedzieć, czym chcemy sterować w budynku. Przewód musi zostać doprowadzony w odpowiednie miejsca. W moim domu takich punktów jest mniej więcej 50. Są też kable zapasowe, bo przecież wszystkiego nie da się zaplanować i przewidzieć. Okablowanie było niewielkim wydatkiem w budżecie budowy. 1000 m przewodu kosztowało około 1000 zł. A dalej... automatyką domową można się było nie zajmować – opowiada inwestor. 
Zgodnie z planem po jakimś czasie od zbudowania domu, gdy już rodzina w nim zamieszkała, właściciel zaczął go wyposażać w system sterowania i je uruchamiać.

Sterowanie oknami i roletami

Nowoczesny system ma w tym budynku spełniać dwa zadania: informować o stanie domu oraz realizować zaprogramowane działania.
W domu jest 20 okien. Rolety zewnętrzne mają własne silniki elektryczne. Przy każdym oknie jest standardowy włącznik, którym można opuścić albo podnieść roletę. Gospodarz podłączył rolety do sieci domowej i zaprogramował je, by opuszczały się o 21.00, a o 6.00 podnosiły. Można osobno programować działanie rolet na parterze i na piętrze. Niektóre okna mają specjalny program na czas wyjazdu domowników – rolety opuszczają się, a następnie częściowo podnoszą, by wpuścić trochę światła do pomieszczeń, w których stoją kwiaty.

O czym może informować inteligentna instalacja?

Dzięki systemowi inteligentnego sterowania budynkiem można śledzić na bieżąco informacje o różnych parametrach wewnątrz i na zewnątrz domu. Domownicy monitorują zużycie energii elektrycznej. Wiedzą, ile energii pobierają poszczególne urządzenia w danej chwili i w różnych okresach. W ten sposób sprawdzili, że przygotowanie ciepłej wody w kotle na węgiel jest tańsze niż grzanie jej w pojemnościowym zbiorniku elektrycznym.
W kilku strefach domu jest odczytywana temperatura powietrza. Jeśli jest wyższa niż ustalona, na wyświetlaczu sterownika w salonie sygnalizuje to kolor czerwony; gdy jest za niska – niebieski.

Sterowanie ogrzewaniem w domu

System mógłby sam podnosić temperaturę. Automatyczne sterowanie ogrzewaniem to dla właściciela tego domu wyzwanie na przyszłość. Na każdym grzejniku trzeba będzie zainstalować elektrozawór i zaprogramować jego pracę w systemie. – Kocioł węglowy również można podpiąć do sieci i sterować jego pracą. Pod warunkiem że dany model można podłączyć do sterownika. To ważne w domu z automatyką – należy zwracać uwagę na to, czy urządzenie, które chcemy kupić, można wpiąć do sieci – tłumaczy inwestor.

Podłogi w tym domu są z drewna egzotycznego. W kilku pomieszczeniach właściciele zamontowali czujniki wilgoci. Wilgotność poniżej 40 i powyżej 70% jest sygnalizowana – trzeba wtedy włączyć ogrzewanie albo nawilżacz, by poprawić parametry powietrza w domu.

WIDEO: System Fibaro - montujemy czujnik zalania.

System Fibaro - montujemy czujnik zalania

Sterowanie oświetleniem i podlewaniem

Do systemu są włączone kamery i oświetlenie zewnętrze budynku. Jedna kamera jest zamontowana na zewnątrz domu, druga w garażu. Obraz z kamer można zobaczyć w komputerze i każdym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu. Gdy kamera zarejestruje ruch, robi zdjęcie i przesyła je MMS-em na telefon komórkowy inwestora, włącza się też rejestracja obrazu. Zautomatyzowane jest również sterowanie oświetleniem na zewnątrz domu. Uruchamia je i wyłącza czujnik zmierzchowy. Na etapie układania instalacji wiązka przewodów została wyprowadzona na zewnątrz budynku.
– Mało kto wtedy wie, jak urządzi ogród. Warto więc dać sobie szansę na dowolną konfigurację – tłumaczy właściciel.
W tym ogrodzie zautomatyzowano podlewanie wodą deszczową. System reaguje, kiedy zbiornik z deszczówką jest pełny. Steruje podlewaniem ogrodu w sekcjach: rośliny i trawnik (zraszanie) oraz drzewa (rurami drenażowymi). Ogród jest podlewany raz dziennie. Kiedy nie ma takiej potrzeby, a zbiornik z deszczówką się przepełnia, system uruchamia pompę – woda jest odprowadzana albo do oczka wodnego, albo do rowu.
Instalacja inteligentna w tym domu kosztowała 15 tys. zł. Domownicy mają teraz w planach podłączenie do systemu turbiny w kominku i sterowanie dystrybucją gorącego powietrza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE