Proste sterowanie domem: oświetlenie, ogrzewanie, alarm w jednym systemie

2020-08-04 12:58 Piotr Laskowski
Zintegrowany system sterowania instalacjami
Autor: Andrzej Szandomirski

Sterowanie domem będzie znacznie prostsze i o wiele bardziej komfortowe, jeżeli zintegruje się zarządzanie różnymi urządzeniami i instalacjami w jeden system. W ten sposób można zmniejszyć liczbę czynności koniecznych do obsługii i kontroli nad nimi. Do sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem czy wentylacją w domu można wykorzystać elementy systemu alarmowego - czujniki, manipulatory i centralę.

Sterowanie domowymi instalacjami

Sterowanie znajdującymi się w domu instalacjami jest komfortowe i znacznie prostsze, kiedy zintegruje się zarządzanie różnymi urządzeniami, by zmniejszyć liczbę czynności koniecznych do ich obsługi i związanych z kontrolą nad nimi. Możliwe jest wykonanie takiego systemu na podstawie instalacji alarmowej – z wykorzystaniem jej czujników, manipulatorów i centrali.

Sterowanie oświetleniem

Jedną z funkcji najczęściej realizowanych przez domową automatykę jest sterowanie oświetleniem. Co można w nim zautomatyzować? Przede wszystkim warto skorzystać z możliwości wyłączania go w całym domu jednym przyciskiem, kiedy wszyscy wychodzą.

Można mieć wówczas pewność, że wraz z uzbrojeniem alarmu nastąpiło wyłączenie światła we wszystkich pomieszczeniach. Nie trzeba chodzić do garderoby na piętrze czy do najdalej położonego pokoju dzieci, żeby sprawdzić, czy któraś z żarówek nie będzie niepotrzebnie pobierać prądu w czasie, gdy my będziemy spędzać weekend z dala od domu.

Pilot do włączania i wyłączania światła

Jeśli mamy alarm, możemy rozbudować go tak, że do zapalenia światła na drodze od wejścia do domu do kuchni czy sypialni wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na manipulatorze lub pilocie alarmu. Zastosowanie pilota do sterowania oświetleniem docenimy także, siedząc na kanapie w salonie – będziemy mogli włączać poszczególne lampy, nie ruszając się z miejsca.

Czujki wykrywające ruch

Alarm zwykle jest wyposażony w czujki ruchu. One także mogą posłużyć do włączania i wyłączania światła, na przykład w przedpokojach, przedsionku czy na klatce schodowej – bez potrzeby dotykania jakiegokolwiek przycisku. Światło zapali się, gdy czujka wykryje ruch przemieszczającej się osoby, i zgaśnie, kiedy w pomieszczeniu nikt nie będzie się poruszał.

Alarm można zaprogramować tak, by włączał i wyłączał światło w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie. Umożliwia to wprowadzenie w błąd potencjalnych złodziei przez symulację obecności domowników w czasie, gdy nikogo nie ma w domu.

Warto wiedzieć

Bezprzewodowy system sterowania instalacjami

Zastosowanie zintegrowanego systemu sterowania instalacjami może się wydawać kłopotliwe z powodu konieczności wykonania okablowania budynku. Zniechęca to zwłaszcza do rozbudowy układu już istniejącego. Dlatego zalecane jest zaplanowanie wyposażenia domu w inteligentne sterowanie na jak najwcześniejszym etapie budowy, a nawet zaprojektowanie instalacji na wyrost, tak aby w przyszłości można było ją łatwo rozbudować o dodatkowe moduły.

Ale nawet jeśli nie zostało to zrobione, problemu z okablowaniem i tak można uniknąć. Producenci rozwiązali go, tworząc systemy bezprzewodowe, których poszczególne elementy komunikują się ze sobą drogą radiową. Zainstalowanie ich jest bardzo proste, a działające w jednym standardzie urządzenia od razu wykrywają się wzajemnie.

Sterowanie roletami

W podobny sposób jak sterowanie oświetleniem można rozwiązać też sterowanie roletami. Mogą być automatycznie opuszczane w całym domu w chwili uzbrajania alarmu i podnoszone wraz z jego wyłączaniem.

Jeśli chcemy zmylić obserwujących nasz dom, możemy uruchomić funkcję podnoszenia i opuszczania rolet w zaprogramowanym czasie, by zasymulować obecność, gdy w domu nikogo nie ma.

Wreszcie można zintegrować sterowanie roletami bądź zasłonami ze sterowaniem oświetleniem tak, by na przykład w pomieszczeniu, w którym chcemy oglądać filmy na dużym ekranie, wciśnięcie jednego przycisku na pilocie czy manipulatorze powodowało jednoczesne wyłączenie światła i zasunięcie zasłon.

Aby zoptymalizować działanie rolet, które mogą chronić zarówno przed nadmiernym nasłonecznieniem, jak i przed stratami ciepła, najlepiej zaprogramować sterowanie nimi w taki sposób, by opuszczały się i podnosiły samoczynnie o określonych godzinach (po wschodzie i zachodzie słońca, inaczej dla każdej pory roku).

Zobacz także: Jak działa bezprzewodowy system automatyki budynku

System sterowania żaluzjami i markizami

Systemy sterowania żaluzjami i markizami wyposażone w czujniki nasłonecznienia, prędkości wiatru, temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu, a nawet opadów atmosferycznych pozwalają uzależnić od ich natężenia lub wartości sposób ustawienia zasłon.

MATERIAŁ PARTNERA
INTEGRA – system alarmowy dbający o bezpieczeństwo i komfort

System alarmowy bazujący na nowoczesnej centrali INTEGRA zadba o odpowiednią ochronę począwszy od terenu wokół posesji, poprzez odpowiedni dozór obszaru na granicy zewnętrznych ścian budynku, aż po skuteczne zabezpieczenie wewnątrz pomieszczeń. Ponadto, szybko zareaguje na takie zagrożenia, jak pożar, zalanie czy niekontrolowane ulatnianie się gazów zagrażających zdrowiu a nawet życiu. Urządzenia, których głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo (m.in. czujki magnetyczne, czy też zewnętrzne i wewnętrzne czujki ruchu) możesz wykorzystać również do zwiększenia komfortu na co dzień. Mogą one bowiem pełnić podwójną rolę, przyczyniając się również do sterowania zadaniami z zakresu automatyki domowej. Jak to działa? Centrala alarmowa zarządza poszczególnymi procesami, pozyskując informacje rejestrowane przez czujki – na tej podstawie wydaje odpowiednie polecenia konkretnym instalacjom. W ten sposób możesz sterować lokalnie (przy pomocy dotykowego manipulatora INT-TSI) lub zdalnie (używając aplikacji INTEGRA CONTROL) m.in. oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, bramami czy zraszaczami. Pomocnym rozwiązaniem będzie także wdrożenie tzw. scenariuszy, czyli zaprogramowanie centrali alarmowej w taki sposób, aby system zrealizował całą sekwencję określonych przez Ciebie zadań.  Zastosowanie opisanych powyżej rozwiązań może się przyczynić również do zwiększenia bezpieczeństwa. Automatyczne sterowanie oświetleniem możesz wykorzystać np. do symulacji obecności domowników podczas dłuższego pobytu poza domem. Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu do Twojego systemu jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań w ramach automatyki, możesz zintegrować centralę alarmową INTEGRA z urządzeniami pracującymi w międzynarodowym standardzie KNX. Zyskasz dzięki temu jeszcze bogatszy wachlarz możliwości w zakresie sterowania automatyką domową – np. jeszcze precyzyjniejsze sterowanie instalacjami, m.in. możliwość ustawienia konkretnej mocy światła.

Zamykanie i otwieranie okien

System może sterować także otwieraniem okien. Po zainstalowaniu siłowników wystarczy nacisnąć przycisk, żeby uchylić jedno z nich lub kilka jednocześnie, nawet nie wstając z łóżka. Wychodząc z domu, nie trzeba sprawdzać, czy wszystkie zostały zamknięte – sterująca nimi centrala alarmu zrobi to za nas i jeśli jest taka potrzeba, zamknie je za pomocą siłowników.

Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją

System alarmowy może sterować także ogrzewaniem lub klimatyzacją. Czujniki otwarcia okien mogą być wykorzystane do automatycznego odłączania grzejnika lub wyłączania klimatyzatora w pomieszczeniu, które jest akurat przewietrzane. Unika się wówczas niepotrzebnych strat energii – urządzenia nie grzeją ani nie chłodzą powietrza, które i tak po chwili znajdzie się poza domem.

Sygnałem do wyłączenia klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej i przełączenia ogrzewania w tryb utrzymywania obniżonej temperatury może być też uzbrojenie alarmu. Nie ma wtedy potrzeby pamiętania przed wyjściem z domu o sterowaniu każdą z tych instalacji z osobna ani chodzenia do pomieszczeń, w których znajdują się ich panele sterowania, i sprawdzania ich ustawień.

Czujniki wykrywające wyciek gazu, wody, powstanie pożaru

Wystarczy podłączyć do alarmu czujkę gazu, by być powiadamianym o jego wycieku, zanim osiągnie niebezpieczne stężenie w powietrzu.

Czujki temperatury i dymu tworzące system wczesnego ostrzegania o pożarze mogą wzbudzić alarm, zanim do domowników dotrze podejrzany zapach lub dym. Automatyczne wysłanie sygnału o alarmie do odpowiednich służb przyspieszy ich reakcję, dzięki czemu zwiększa się szansa, że pomoc nie nadejdzie za późno.

Czujki obecności wody zainstalowane w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko jej wycieku (na przykład tam, gdzie jest wodna instalacja c.o.), również mogą spowodować uruchomienie alarmu i powiadomienie patrolu, który pod nieobecność mieszkańców będzie interweniować w celu ograniczenia rozmiarów zniszczeń.

W przypadku awarii instalacji zaopatrzenia w wodę sygnał z czujnika może spowodować automatyczne zamknięcie elektrozaworu na głównym przewodzie wodociągowym i odcięcie w ten sposób dopływu wody, co zapobiegnie dalszemu jej wyciekowi.

Zdalne sterowanie domem

Interesująca jest możliwość zdalnego sterowania domowymi instalacjami przez aplikację w telefonie – na przykład zmniejszania i zwiększania temperatury w instalacji grzewczej, włączania i wyłączania klimatyzacji oraz uruchamiania oświetlenia przed domem, kiedy do niego wracamy.

Dzięki aplikacji na smartfon i Internetowi sterowanie domem i wyposażeniem wszystkich jego pomieszczeń za pośrednictwem alarmu jest możliwe z jednego i to dowolnego miejsca. Można np. otworzyć okno w sypialni, będąc na ulicy, a nawet na drugim końcu świata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anna Szewczyk
|

Według mnie największą zaletą tego typu systemów jest możliwość sterowania całą elektryką z poziomu smartfona. To genialne rozwiązanie dla ludzi wyjątkowo zabieganych albo zapominalskich. Widziałam tego typu system od polskiej firmy, która oferuje system F&Home w wersji radiowej i przewodowej. Do tego mają rozwiązania modułowe, czyli w każdej chwili można go rozbudować o kolejny element, np. sterowanie roletami, bramą do garażu itd. Jak dla mnie ekstra sprawa.

Marcjanna Reiff
|

A jaki jest mniej więcej koszt czegos takiego? Pozdrawiam

roman
|

Jeśli chodzi o ułatwianie sobie życia, to można teraz pójść krok dalej i sterować ogrzewaniem za pomocą aplikacji mobilnej. Świetne rozwiązanie, bo będąc poza domem możemy kontrolować temperaturę urządzenia, a nawet sprawdzić czy nie doszło do jakiejś awarii. Tutaj jest ciekawy art na tren temat: b l o g. d e d i et ri ch .pl /zdalne - sterowanie -domowym - ogrzewaniem / . Myślę, że warto zapoznać się z tym tematem.

Marek
|

Jeżeli chodzi o sterowanie światłem, to czujki ruchu są niezastąpione w korytarzach, przedpokojach, tam gdzie się często ruszamy. W innych pomieszczeniach dużo lepszym rozwiązaniem są wyłączniki światła oparto na zliczaniu osób wchodzącycgh do pomieszczeń np takie jak na eledo pl