Proste sterowanie domem: oświetlenie, ogrzewanie, alarm w jednym systemie
Sterowanie domem będzie znacznie prostsze i o wiele bardziej komfortowe, jeżeli zintegruje się zarządzanie różnymi urządzeniami i instalacjami w jeden system. W ten sposób można zmniejszyć liczbę czynności koniecznych do obsługii i kontroli nad nimi. Do sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem czy wentylacją w domu można wykorzystać elementy systemu alarmowego - czujniki, manipulatory i centralę.
Sterowanie domowymi instalacjami
Sterowanie znajdującymi się w domu instalacjami jest komfortowe i znacznie prostsze, kiedy zintegruje się zarządzanie różnymi urządzeniami, by zmniejszyć liczbę czynności koniecznych do ich obsługi i związanych z kontrolą nad nimi. Możliwe jest wykonanie takiego systemu na podstawie instalacji alarmowej – z wykorzystaniem jej czujników, manipulatorów i centrali.
Sterowanie oświetleniem
Jedną z funkcji najczęściej realizowanych przez domową automatykę jest sterowanie oświetleniem. Co można w nim zautomatyzować? Przede wszystkim warto skorzystać z możliwości wyłączania go w całym domu jednym przyciskiem, kiedy wszyscy wychodzą.
Można mieć wówczas pewność, że wraz z uzbrojeniem alarmu nastąpiło wyłączenie światła we wszystkich pomieszczeniach. Nie trzeba chodzić do garderoby na piętrze czy do najdalej położonego pokoju dzieci, żeby sprawdzić, czy któraś z żarówek nie będzie niepotrzebnie pobierać prądu w czasie, gdy my będziemy spędzać weekend z dala od domu.
Pilot do włączania i wyłączania światła
Jeśli mamy alarm, możemy rozbudować go tak, że do zapalenia światła na drodze od wejścia do domu do kuchni czy sypialni wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na manipulatorze lub pilocie alarmu. Zastosowanie pilota do sterowania oświetleniem docenimy także, siedząc na kanapie w salonie – będziemy mogli włączać poszczególne lampy, nie ruszając się z miejsca.
Czujki wykrywające ruch
Alarm zwykle jest wyposażony w czujki ruchu. One także mogą posłużyć do włączania i wyłączania światła, na przykład w przedpokojach, przedsionku czy na klatce schodowej – bez potrzeby dotykania jakiegokolwiek przycisku. Światło zapali się, gdy czujka wykryje ruch przemieszczającej się osoby, i zgaśnie, kiedy w pomieszczeniu nikt nie będzie się poruszał.
Alarm można zaprogramować tak, by włączał i wyłączał światło w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie. Umożliwia to wprowadzenie w błąd potencjalnych złodziei przez symulację obecności domowników w czasie, gdy nikogo nie ma w domu.
Bezprzewodowy system sterowania instalacjami
Zastosowanie zintegrowanego systemu sterowania instalacjami może się wydawać kłopotliwe z powodu konieczności wykonania okablowania budynku. Zniechęca to zwłaszcza do rozbudowy układu już istniejącego. Dlatego zalecane jest zaplanowanie wyposażenia domu w inteligentne sterowanie na jak najwcześniejszym etapie budowy, a nawet zaprojektowanie instalacji na wyrost, tak aby w przyszłości można było ją łatwo rozbudować o dodatkowe moduły.
Ale nawet jeśli nie zostało to zrobione, problemu z okablowaniem i tak można uniknąć. Producenci rozwiązali go, tworząc systemy bezprzewodowe, których poszczególne elementy komunikują się ze sobą drogą radiową. Zainstalowanie ich jest bardzo proste, a działające w jednym standardzie urządzenia od razu wykrywają się wzajemnie.
Sterowanie roletami
W podobny sposób jak sterowanie oświetleniem można rozwiązać też sterowanie roletami. Mogą być automatycznie opuszczane w całym domu w chwili uzbrajania alarmu i podnoszone wraz z jego wyłączaniem.
Jeśli chcemy zmylić obserwujących nasz dom, możemy uruchomić funkcję podnoszenia i opuszczania rolet w zaprogramowanym czasie, by zasymulować obecność, gdy w domu nikogo nie ma.
Wreszcie można zintegrować sterowanie roletami bądź zasłonami ze sterowaniem oświetleniem tak, by na przykład w pomieszczeniu, w którym chcemy oglądać filmy na dużym ekranie, wciśnięcie jednego przycisku na pilocie czy manipulatorze powodowało jednoczesne wyłączenie światła i zasunięcie zasłon.
Aby zoptymalizować działanie rolet, które mogą chronić zarówno przed nadmiernym nasłonecznieniem, jak i przed stratami ciepła, najlepiej zaprogramować sterowanie nimi w taki sposób, by opuszczały się i podnosiły samoczynnie o określonych godzinach (po wschodzie i zachodzie słońca, inaczej dla każdej pory roku).
Zobacz także: Jak działa bezprzewodowy system automatyki budynku
System sterowania żaluzjami i markizami
Systemy sterowania żaluzjami i markizami wyposażone w czujniki nasłonecznienia, prędkości wiatru, temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu, a nawet opadów atmosferycznych pozwalają uzależnić od ich natężenia lub wartości sposób ustawienia zasłon.
Zamykanie i otwieranie okien
System może sterować także otwieraniem okien. Po zainstalowaniu siłowników wystarczy nacisnąć przycisk, żeby uchylić jedno z nich lub kilka jednocześnie, nawet nie wstając z łóżka. Wychodząc z domu, nie trzeba sprawdzać, czy wszystkie zostały zamknięte – sterująca nimi centrala alarmu zrobi to za nas i jeśli jest taka potrzeba, zamknie je za pomocą siłowników.
Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją
System alarmowy może sterować także ogrzewaniem lub klimatyzacją. Czujniki otwarcia okien mogą być wykorzystane do automatycznego odłączania grzejnika lub wyłączania klimatyzatora w pomieszczeniu, które jest akurat przewietrzane. Unika się wówczas niepotrzebnych strat energii – urządzenia nie grzeją ani nie chłodzą powietrza, które i tak po chwili znajdzie się poza domem.
Sygnałem do wyłączenia klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej i przełączenia ogrzewania w tryb utrzymywania obniżonej temperatury może być też uzbrojenie alarmu. Nie ma wtedy potrzeby pamiętania przed wyjściem z domu o sterowaniu każdą z tych instalacji z osobna ani chodzenia do pomieszczeń, w których znajdują się ich panele sterowania, i sprawdzania ich ustawień.
Czujniki wykrywające wyciek gazu, wody, powstanie pożaru
Wystarczy podłączyć do alarmu czujkę gazu, by być powiadamianym o jego wycieku, zanim osiągnie niebezpieczne stężenie w powietrzu.
Czujki temperatury i dymu tworzące system wczesnego ostrzegania o pożarze mogą wzbudzić alarm, zanim do domowników dotrze podejrzany zapach lub dym. Automatyczne wysłanie sygnału o alarmie do odpowiednich służb przyspieszy ich reakcję, dzięki czemu zwiększa się szansa, że pomoc nie nadejdzie za późno.
Czujki obecności wody zainstalowane w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko jej wycieku (na przykład tam, gdzie jest wodna instalacja c.o.), również mogą spowodować uruchomienie alarmu i powiadomienie patrolu, który pod nieobecność mieszkańców będzie interweniować w celu ograniczenia rozmiarów zniszczeń.
W przypadku awarii instalacji zaopatrzenia w wodę sygnał z czujnika może spowodować automatyczne zamknięcie elektrozaworu na głównym przewodzie wodociągowym i odcięcie w ten sposób dopływu wody, co zapobiegnie dalszemu jej wyciekowi.
Zdalne sterowanie domem
Interesująca jest możliwość zdalnego sterowania domowymi instalacjami przez aplikację w telefonie – na przykład zmniejszania i zwiększania temperatury w instalacji grzewczej, włączania i wyłączania klimatyzacji oraz uruchamiania oświetlenia przed domem, kiedy do niego wracamy.
Dzięki aplikacji na smartfon i Internetowi sterowanie domem i wyposażeniem wszystkich jego pomieszczeń za pośrednictwem alarmu jest możliwe z jednego i to dowolnego miejsca. Można np. otworzyć okno w sypialni, będąc na ulicy, a nawet na drugim końcu świata.