Jak piorunochron chroni antenę przed uszkodzeniem
W razie uderzenia w antenę prąd pioruna spływa do ziemi po kablu antenowym i może spowodować znaczne szkody wewnątrz budynku, a także być przyczyną porażenia przebywających w nim osób. W miarę skuteczną ochronę odgromową anteny talerzowej umieszczonej bezpośrednio na płaszczyźnie płaskiego dachu może zapewnić rozpięta nad nią siatka poziomych wysokich zwodów.
Wiele anten telewizyjnych i radiowych umieszcza się na metalowych masztach wystających ponad dach. Także one powinny się znaleźć w strefie ochronnej wytworzonej przez piorunochron. Zabezpieczenie można uzyskać, przedłużając maszt przez zamocowany do niego odpowiedniej długości metalowy pręt. Wraz z masztem utworzy on wysoki zwód pionowy.
Drugim możliwym rozwiązaniem jest zamocowanie obok anteny i jej masztu odrębnego wyższego zwodu pionowego w postaci metalowego pręta. Należy tak dobrać wysokość zwodu, aby cała antena znalazła się w strefie ochronnej wytworzonej przez zwód. Aby ograniczyć możliwość powstawania przeskoków iskrowych, maszt anteny oraz metalowy ekran kabla telewizyjnego trzeba połączyć z najbliższym zwodem instalacji odgromowej na dachu budynku lub gdy nie ma takiej instalacji – z uziomem.
Ochronniki zabezpieczą instalację elektryczną
W ramach połączeń wyrównawczych należy także koniecznie połączyć metalowy ekran kabla antenowego z główną szyną wyrównawczą. Wiele budynków ma połączenia wyrównawcze, ponieważ powinny być one elementem prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zainstalować ochronniki oraz ewentualnie zrobić brakujące połączenia, na przykład wspomniane połączenia kabla antenowego.