Czy inwestycja w dom inteligentny się zwróci? Jak stworzyć dom oszczędny i bezpieczny?
Dobrze zaplanowana automatyka może generować znaczne oszczędności na rachunkach za energię lub ogrzewanie. Sprawi też, że nasz dom będzie bezpieczny.
Dom inteligentny - dom bezpieczny
System alarmowy i system inteligentnego domu działają w ścisłym powiązaniu. Centrala może więc rejestrować obrazy z kamer zainstalowanych na posesji oraz we wnętrzu. Kamera umieszczona w domofonie i połączona z czujnikiem ruchu będzie przekazywać i zapisywać obraz sprzed furtki. Także nocą, bo większość takich urządzeń ma noktowizor umożliwiający filmowanie po zmroku.
System będzie też zbierał i analizował sygnały napływające z różnych czujników, w które go wyposażymy. Mogą to być standardowe czujki ruchu działające na podczerwień, czujki kontaktronowe reagujące na otwarcie drzwi lub okien, czujniki zbicia szyby lub wstrząsowe mocowane do ram okiennych. Droższym, ale bardzo skutecznym rozwiązaniem są czujniki nacisku mające postać cienkiej maty (są umieszczane na przykład pod dywanem) albo instalowane na posesji bariery podczerwieni zastępujące czujki ruchu na długich odcinkach. System może sprytnie symulować obecność domowników, czym zdezorientuje ewentualnych włamywaczy. W określonych sekwencjach będą wtedy unosiły się i opuszczały rolety, będzie się zapalało i gasło światło, włączała i wyłączała muzyka.
Jeśli mimo to dojdzie do włamania, centrala natychmiast wyśle informację do centrum monitoringu (o ile wykupimy taką usługę w którejś z agencji ochrony) i po chwili w domu zjawią się ochroniarze, aby skontrolować, co się dzieje.
Inteligentny dom może zapewnić bezpieczeństwo również pod innymi względami. Czujniki dymu ostrzegą przed pożarem, a tlenku węgla – przed ryzykiem zaczadzenia. W łazienkach można umieścić czujniki zalania wykrywające obecność wody na podłodze, a zawory na przewodach dostarczających wodę do poszczególnych pomieszczeń (albo zawór na głównym przewodzie dostarczającym wodę do domu) wyposażyć w siłowniki, które w takiej sytuacji uchronią przed większym potopem. Wyłączone zostanie wtedy również zasilanie, żeby zapobiec zwarciu lub porażeniu prądem.
ZOBACZ TEŻ: Inteligentny budynek. LiLi- wracam do domu!!!
Oszczędności dzięki domowej automatyce
Koszt zainstalowania urządzeń tworzących system inteligentnego domu nie jest mały – zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Systemy za 10-20 tys. zł nie należą wcale do najdroższych. Wydatek tego rzędu może się jednak okazać opłacalny, a z czasem z pewnością się zwróci. Dlaczego? To proste. System, racjonalizując zużycie prądu i energii cieplnej, pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Nasz elektroniczny zarządca sam dopilnuje, żeby światło nie świeciło się w pustych pomieszczeniach i uruchamiało się automatycznie dzięki powiązaniu z czujnikami ruchu lub zmierzchowymi.
Korzystając z czujników temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku, sam pokieruje zaworami przy grzejnikach albo sterownikami kotłów. Przykręci ogrzewanie, gdy nie będzie nas w domu, obniży temperaturę na noc, wyłączy grzejniki w pomieszczeniach odwiedzanych sporadycznie.
Niektóre z aplikacji obsługujących system mają funkcję monitorowania i raportowania zużycia energii w domu. To pozwoli mieć pod całkowitą kontrolą wydatki na media, a także śledzić wydajność poszczególnych urządzeń i w razie potrzeby zastąpić je bardziej energooszczędnymi.
FAKRO smartHome zapewnia nam komfort i wygodę. Dzięki integracji urządzeń sterowanych elektrycznie w codziennym życiu umożliwia łatwiejsze funkcjonowanie. Jest również strażnikiem bezpieczeństwa i gwarancją oszczędności zarówno czasu jak i energii.
Inteligentne domy podnoszą komfort i bezpieczeństwo mieszkania ludzi na całym świecie.
Zastosowanie stolarki otworowej FAKRO daje najwyższą jakość oraz niesamowity efekt wizualny, a zintegrowanie jej w systemie smartHome tworzy Twój wymarzony dom.
W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.