Kolektory słoneczne pomogą zmniejszyć rachunki za podgrzewanie wody
Podgrzewanie wody jest najdroższe, gdy wykorzystuje się do tego celuurządzenia elektrycznye i zasilane gazem płynnym. Zastąpienie ich innymi, na tańsze paliwo lub energię, daje największe korzyści.
Najpopularniejszym obecnie sposobem na zmniejszenie kosztów podgrzewania wody jest inwestycja w kolektory słoneczne, które wykorzystują darmową energię słoneczną.
Kompletna instalacja z kolektorami słonecznymi i zasobnikiem do magazynowania podgrzanej wody kosztuje co najmniej 6 tys. zł, do tego dochodzą jeszcze koszty montażu. Przy typowym dla trzy-, czteroosobowej rodziny zużyciu ciepłej wody 150-200 l na dobę można dzięki nim zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło z innych źródeł o 1500- -2000 kWh/rok. To znaczy, że w przypadku korzystania z podgrzewacza elektrycznego oszczędności mogą sięgnąć nawet 1200 zł rocznie, ale również gdyby były o połowę mniejsze, taka inwestycja byłaby opłacalna (trwałość kolektorów znacznie przekracza dziesięć lat). Podobnie rzecz się ma, gdy do podgrzewania wody wykorzysta się pompę ciepła, o czym napisaliśmy w odpowiedzi na pytanie.
Przepływowy podgrzewacz wody zamiast pojemnościowego
Korzyści może dać wymiana podgrzewacza pojemnościowego na podgrzewacz przepływowy, który nie grzeje wody na zapas, a jedynie taką jej ilość, jaka jest akurat wykorzystywana. Ale wówczas trzeba się liczyć z ograniczeniem strumienia ciepłej wody.
Baterie termostatyczne i bezdotykowe też będą pomocne
W oszczędzaniu pomagają baterie z ogranicznikiem temperatury (baterie termostatyczne) i strumienia wypływającej z nich wody, przydatne zwłaszcza gdy z łazienki korzystają dzieci, które trudno przekonać do posługiwania się przyborami sanitarnymi w rozsądny sposób.
Jeśli jesteśmy gotowi zrezygnować z komfortu, to przy umywalce zastosujmy baterię bezdotykową z fotokomórką automatycznie otwierającą i zamykającą wypływ wody, reagującą na zbliżenie rąk.
Inne sposoby na tanie podgrzewanie wody
Inne – proste i niewymagające inwestowania dodatkowych pieniędzy – sposoby na obniżenie kosztów to podgrzewanie wody do temperatury nie wyższej niż 55ºC (im niższa temperatura, tym mniejsze straty ciepła), sterowanie podgrzewaczem pojemnościowym tak, by się nie uruchamiał w czasie, kiedy prawdopodobieństwo korzystania z ciepłej wody jest znikome (w nocy lub gdy nikogo nie ma w domu), a także rezygnacja z działania pompy cyrkulacyjnej.