Jak podłączyć dom do sieci kanalizacyjnej?
Trzeba zlecić wybudowanie przyłącza kanalizacyjnego zwanego też przykanalikiem, czyli odcinka łączącego wewnętrzną (domową) instalację kanalizacyjną z siecią przebiegającą w pobliżu posesji (zwykle w ulicy). Przedtem jednak inwestor musi załatwić wiele formalności, mimo że na budowę przyłącza nie trzeba uzyskiwać pozwolenia.
Koszty budowy przyłącza kanalizacyjnego w całości ponosi inwestor. Często dodatkowym warunkiem przyłączenia do sieci stawianym przez przedsiębiorstwa kanalizacyjne jest udział w kosztach rozbudowy sieci. Część lub wszystkie formalności można zlecić projektantowi przyłącza lub firmie, która będzie je wykonywała. Dobrze, jeśli firma dodatkowo wyręczy nas w kontaktach z geodetą i weźmie na siebie załatwienie czasowego zajęcia ulicy oraz zagęszczenie gruntu po zasypaniu gotowego przyłącza. Najwygodniej zatrudnić wykonawcę stale współpracującego z miejscowym zakładem kanalizacyjnym i znającego lokalne zwyczaje i wymagania. Łatwiej wtedy uniknąć ewentualnych problemów z odbiorem przyłącza.

i
Przyłącze kanalizacyjne, podobnie jak wodociągowe, można wybudować w dwóch odcinkach.
- pierwszy – od sieci kanalizacyjnej do studzienki rewizyjnej na przykanaliku – może powstać na działce bez domu,
- drugi – od studzienki do połączenia z wewnętrzną instalacją kanalizacyjną – kiedy budowa domu już się rozpocznie.
Bezpośrednio przed budową drugiej części przyłącza trzeba jednak powtórzyć formalności. Warto się zdecydować na takie rozwiązanie, jeśli w drodze obok działki będzie prowadzona budowa przyłączy dla kilku odbiorców. Grupowa budowa będzie tańsza.