Studzienka rewizyjna - rodzaje i zastosowanie

2020-12-02 11:20

Studzienka rewizyjna służy do monitorowania sprawności przewodu kanalizacyjnego, telekomunikacyjnego lub innego rodzaju. Studzienkę rewizyjną można otworzyć (do wielkich można nawet wejść), żeby przeprowadzić kontrolę instalacji, ewentualnie dokonać naprawy.

Studzienka rewizyjna
Autor: Polpast Studzienka rewizyjna do sieci odprowadzającej wodę deszczową z dachu

Studzienka rewizyjna jest elementem instalacji przeznaczonym do kontroli jej stanu oraz wykonania regulacji, czy naprawy. Umieszcza się ją na skrzyżowaniu przewodów lub w miejscu zainstalowania oprzyrządowania, np. wodomierza lub gazomierza. Studzienka rewizyjna często jest umieszczana w miejscu rozgałęzienia przewodów. Bywa wtedy określana jako studzienka rozdzielaczowa.

Studzienki rewizyjne kojarzą się z siecią kanalizacyjną, w której są powszechnie wykorzystywane. Stosuje się je również w innego rodzaju instalacjach, np. wodociągowej, gazowej, telekomunikacyjnej, drenażowej, przydomowej oczyszczalni ścieków.

Studzienki rewizyjne są stosowane przede wszystkim w publicznej sieci instalacji, ale są również instalowane na przejściu do prywatnej części sieci obsługującej daną posesję. Często znajdują się w nich liczniki pozwalające kontrolować zużycie wody lub gazu przez odbiorcę indywidualnego.

O rozmieszczeniu studzienek rewizyjnych decyduje wiele czynników. W przypadku nieruchomości prywatnych studzienka kanalizacyjna, wodociągowa, gazowa powinna być umiejscowiona przy jej granicy, w miejscu przejścia z sieci publicznej do prywatnej. Studzienka rewizyjna jest również instalowana w miejscu połączenia przewodów o różnej średnicy, zmiany kierunku, średnicy lub spadku rur.

Studzienka rewizyjna
Autor: Metria Studzienka rewizyjna z tworzywa sztucznego włazowa

Spis treści

  1. Co to jest studzienka rewizyjna?
  2. Studzienka rewizyjna wymiary
  3. Zastosowanie studzienki rewizyjnej
  4. Studzienka rewizyjna z tworzyw sztucznych
  5. Studzienka rewizyjna z betonu

Co to jest studzienka rewizyjna?

Studzienka, jak sama nazwa wskazuje, to jest element instalacji zakopywany w ziemi. Studzienka rewizyjna to rodzaj komina, skrzyni lub beczki o przekroju czworokątnym lub okrągłym, przez który można dostać się do określonego punktu instalacji. Jest ona umieszczana w takiej pozycji, żeby jej wylot znalazł się na poziomie gruntu. W dolnej części znajduje się wyjście (jedno lub kilka) do połączenia przewodów rurowych. Studzienka rewizyjna może być wykonana z betonu lub tworzyw sztucznych. Jest zamykana pokrywą z żeliwa, betonu, tworzywa sztucznego.

Studzienka rewizyjna wymiary

Wymiary studzienki rewizyjnej dostosowuje się do wielkości rur instalacyjnych. Mała studzienka rewizyjna może mieć wymiary 30 x 30 x 30 cm, największe pozwalają na swobodne poruszanie się wewnątrz nich człowieka.

Studzienka rewizyjna
Autor: Eco-Market Studzienka rewizyjna i rozdzielcza do przydomowej oczyszczalni ścieków. Cena 300 zł

Studzienki rewizyjne można podzielić na:

  • włazowe,
  • niewłazowe.

Studzienki rewizyjne włazowe są na tyle duże, że umożliwiają człowiekowi wejście do środka w celu skontrolowania instalacji i dokonania koniecznych napraw. Są wyposażone w schody wewnętrzne.

Niewłazowe to małe studzienki rewizyjne z pokrywą, które pozwalają zajrzeć do środka. Zakres manipulacji odpowiada odległości, na jaką jest w stanie sięgnąć człowiek.

Studzienka rewizyjna
Autor: Castorama Studzienka rewizyjna sieci kanalizacji

Zastosowanie studzienki rewizyjnej

  • studzienka kanalizacyjna,
  • studzienka wodomierzowa,
  • studzienka rewizyjna gazowa,
  • studzienka telekomunikacyjna,
  • studzienka armaturowa,
  • studzienka rewizyjna do przydomowej oczyszczalni ścieków.

Studzienka rewizyjna z tworzyw sztucznych

Studzienka rewizyjna wykonana metodą formowania rotacyjnego z twardego polietylenu HDPE, polipropylenu, PCV lub innych tworzyw sztucznych jest bardzo lekka, co ułatwia jej instalację. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, w tym promieni UV. Nie podlega korozji, nie uszkodzą jej woda, ścieki i ich opary.

Przeczytaj też:

Jak zbudować stałe przyłącze do szamba - szybkozłączka >>>

Wyroby formowane z tworzyw sztucznych stanowią jednolity element, nie grożą przeciekami. Tą metodą można produkować studzienki różnego kształtu, w różnych wymiarach, co sprawia, że zastosowanie plastikowych studzienek rewizyjnych jest bardzo szerokie.

Zatkana rura kanalizacyjna? Pokazujemy jak ją udrożnić
Studzienka rewizyjna
Autor: Metalowiec.pl Studzienka rewizyjna do gazu z pokrywą z żeliwa. Cena 60 zł

Studzienka rewizyjna z betonu

Od dawna w instalacjach kanalizacyjnych stosowano studzienki rewizyjne wykonane z betonowych (lub żelbetonowych albo polimerobetonowych) kręgów. To proste, ale ciężkie konstrukcje o dużych wymiarach. Żeby osadzić je w gruncie, potrzebny jest ciężki sprzęt do wykonania wykopu oraz przeniesienia ważących wiele kilogramów elementów. Prefabrykaty betonowe wciąż są popularne zwłaszcza w dużych instalacjach publicznych sieci kanalizacyjnych i innych.

Studzienka rewizyjna
Autor: Fabet Betonowa studzienka rewizyjna do sieci kanalizacyjnej

Studzienka rewizyjna betonowa składa się z dennicy, kręgów nadbudowy oraz elementu pokrywowego. W razie potrzeby może także zawierać pierścienie wyrównawcze, właz i stopnie złazowe. Poszczególne elementy muszą być szczelnie połączone.

Przeczytaj też:

Studzienka rewizyjna może być wyposażona w gotową kinetę o wymiarach dopasowanych do kierunków i średnic podłączanych rur. Do podłączenia kanałów wlot-wylot stosuje się przejścia szczelne. Zachowanie szczelności połączenia poszczególnych elementów to jeden z problemów studzienek betonowych. Jej brak uniemożliwia prawidłowe z nich korzystanie.

Sonda
W jaki sposób odprowadzasz ścieki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.