Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam instalację wodną?

2015-12-09 11:25
Pralnia w piwnicy
Autor: Andrzej Szandomirski Piwnica to dobre miejsce na urządzenie pralni. Trzeba do niej doprowadzić rury z zimną i ciepłą wodą oraz zrobić podejścia kanalizacyjne. Przyda się kratka odpływowa w podłodze

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy należycie funkcjonowały, konieczne jest dprowadzenie instalacji wodnej. Sprawdź jak to zrobić.

W piwnicy często znajduje się co najmniej jedno ujęcie wody, na przykład kran w kotłowni czy pralni, a także kratka odpływowa w podłodze lub zlew. To jednak zwykle nie wystarczy, jeżeli postanowisz w piwnicy urządzić pomieszczenia, na które brakuje ci miejsca na wyższych kondygnacjach. Bez względu na to, jaki rodzaj aktywności tu zaplanujesz, warto wygospodarować miejsce na WC z miską ustępową oraz umywalką z zimną i ciepłą wodą, żeby w razie potrzeby nie wspinać się do łazienki na piętrze. Jeśli zdecydujesz się na saunę albo pokój do ćwiczeń, dobrze w ich sąsiedztwie zainstalować także natrysk. Łazienka z wanną lub prysznicem będzie potrzebna również wtedy, gdy w piwnicy wygospodarujesz pokój dla gości.

Instalacja wodna w piwnicy

Kiedy dom jest podpiwniczony, zwykle w wydzielonym pomieszczeniu gdzieś w piwnicy (na przykład w kotłowni) znajduje się wodomierz. Za wodomierzem po stronie instalacji wewnętrznej jest przewód główny, od którego biegną rury z zimną wodą do poszczególnych punktów poboru w domu. Tu można zrobić odgałęzienie, którym woda wodociągowa (albo z indywidualnego ujęcia) zostanie doprowadzona do przyborów sanitarnych w piwnicy. Można uprościć sprawę i dostarczać do nich tylko zimną wodę, a po to, żeby mieć także ciepłą, zainstalować przy baterii indywidualne podgrzewacze elektryczne. Jeżeli woda dla całego domu jest podgrzewana w kotle lub innym wspólnym podgrzewaczu i chcesz, żeby była z niego dostarczana także do kranów w piwnicy, od kotła (podgrzewacza) trzeba poprowadzić przewód z podgrzaną wodą do wszystkich planowanych miejsc jej poboru (umywalki, natrysku, wanny itp.).

Jakie rury wybrać

Rury z wodą można rozprowadzić systemem trójnikowym, czyli odgałęzienia przewodów do poszczególnych baterii łączyć z głównym przewodem poziomym za pomocą trójników. Można też w szafce pod tynkiem zainstalować rozdzielacz, do którego zostanie doprowadzony przewód główny, i od niego poprowadzić osobne przewody do poszczególnych punktów poboru, ale warto to zrobić tylko wtedy, gdy będzie ich co najmniej kilka, na przykład spłuczka i baterie do umywalki oraz wanny i/lub natrysku. Najlepiej użyć takich samych rur, z jakich jest zrobiona istniejąca instalacja, chyba że wykonano ją bardzo dawno z materiałów, których dziś już się nie stosuje. W takim przypadku lepiej użyć rur z tworzywa niż miedzianych, bo ich łączenie z innymi materiałami nie ma żadnych negatywnych konsekwencji.

Zasady montażu rur

Rury z wodą mają średnicę mniejszą niż 20 mm. Układa się je tak jak te do centralnego ogrzewania – w bruzdach w tynku lub w podłodze w warstwie wylewki, jeśli pozwoli na to wysokość pomieszczeń. Przewody z wodą (ciepła nad zimną) należy prowadzić pod gazowymi i poniżej kabli elektrycznych. Jeżeli mają biec w podłodze, trzeba użyć giętkich ze zwoju, żeby między rozdzielaczem a punktem poboru nie było połączeń, które kiedyś mogłyby zacząć przeciekać, i prowadzić je w peszlu w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Końce rur muszą się znaleźć w pobliżu miejsc poboru na odpowiedniej wysokości nad podłogą (bez posadzki). Zależy ona od tego, do czego rury doprowadzają wodę: 

  • 50-60 cm – do baterii sztorcowej na umywalce; 
  • 25-35 cm nad umywalką – do baterii ściennej umywalkowej; 
  • 110-130 cm – do prysznica; l 70-80 cm – do spłuczki WC; 
  • 10-18 cm nad wanną – do baterii ściennej wannowej.

Zimna woda powinna być podłączona z prawej, ciepła – z lewej strony.

Urządzenie rozdrabiająco-przepompowujące
Autor: Andrzej Szandomirski Jeśli przewód kanalizacyjny jest zbyt wysoko, albo podejście musi być bardzo długie, może być potrzebne urządzenie rozdrabniająco-przepompowujące

Kanalizacja w piwnicy, gdy jest odpływ

Jeśli w piwnicy znajdowały się wcześniej jakiekolwiek odpływy kanalizacyjne (na przykład ze zlewu w kotłowni lub z kratki w jej podłodze) i ścieki odpływały z nich grawitacyjnie do ułożonego pod podłogą piwnicy przewodu odpływowego oraz dalej do kanału ściekowego w ulicy albo do szamba, nie powinno być dużego problemu z usuwaniem ścieków z dodatkowych przyborów sanitarnych, które zamontujemy w piwnicy. Odpływy z tych przyborów można podłączyć bezpośrednio do istniejącego pionu, ale należy zadbać o to, by miały odpowiednią długość (maksymalnie 1 m – odpływ z miski ustępowej, nie więcej niż 3 m – z innego dowolnego urządzenia sanitarnego). Muszą być poprowadzone ze spadkiem 2-3% od syfonu przy urządzeniu sanitarnym do miejsca włączenia do pionu.

Kanalizacja w piwnicy, gdy brak odpływu

Gdy tak się nie da, można spróbować zrobić osobne podejścia i włączyć je bezpośrednio do przewodu odpływowego. Trzeba w tym celu rozkuć podłogę piwnicy, dostać do przewodu biegnącego pod nią i w odpowiednim miejscu wstawić trójnik. Powyżej urządzenia sanitarnego należy zainstalować zawór napowietrzający do wentylacji podejścia, aby zapobiec wysysaniu wody z jego syfonu i wydostawaniu się tą drogą nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Zawór będzie pełnił taką funkcję, jaką normalnie pełni wywiewka zamontowana na końcu pionu kanalizacyjnego, jeżeli jest on wyprowadzony ponad dach domu. Podejścia do dodatkowych urządzeń sanitarnych w piwnicy trzeba zrobić z rur z tworzywa sztucznego, na przykład PCW lub polipropylenu, o średnicy:

  • 40 mm – do umywalki i bidetu;
  • 50 mm – do zlewozmywaka i wanny; 
  • 70 mm – wspólne do kilku przyborów lub pion albo odpływ, jeśli nie odprowadza ścieków z miski ustępowej;
  • 100 mm – do miski ustępowej albo pion.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE