Jaki wodomierz wybrać?
Dobrze dobrany wodomierz zmierzy największy i najmniejszy przepływ wody oraz wytrzyma ciśnienie i temperaturę w instalacji.
Autor: Mariusz Bykowski
Przepływ i średnica
Wielkość wodomierza określają między innymi:
- przepływ nominalny,
- średnica nominalna.
Przepływ nominalny to taki, przy którym wodomierz mierzy zużycie wody z dopuszczalnym błędem. Zwykle przyjmuje się, że jest on równy połowie maksymalnego przepływu, jaki może być zmierzony za pomocą danego wodomierza. Wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę. Przepływ nominalny zależy od ilości zużywanej wody. Najczęściej przyjmuje się, że jest równy:
- w domach jednorodzinnych - 2,5 m3 wody na godzinę,
- w mieszkaniach - 1,0 lub 1,5 m3 na godzinę.
Jeśli przepływ wody jest dużo mniejszy od nominalnego, to wodomierz go po prostu nie zarejestruje. Pracownik zakładu wodociągowego może odmówić zatwierdzenia takiego wodomierza.
Średnica nominalna to średnica przewodu, na którym może być zamontowany wodomierz. W domach jednorodzinnych jest to zwykle 10, 15 lub 20 mm.
Chociaż wolno zamontować wodomierz, którego średnica jest mniejsza od średnicy przewodu, nie wolno zrobić odwrotnie, czyli zamontować wodomierza o średnicy większej od średnicy przewodu.
Dobrze dobrany wodomierz to taki, który zmierzy największy i najmniejszy przepływ wody, będzie pasował do średnicy przewodu oraz wytrzyma ciśnienie i temperaturę w instalacji.
Razem z wodomierzem
Jeśli średnica nominalna wodomierza jest mniejsza od średnicy przewodu, to trzeba zastosować elementy złączne. Przed i za wodomierzem powinny być również zamontowane zawory kulowe, odcinające dopływ wody i umożliwiające wymontowanie oraz ponowne zamontowanie urządzenia. Na odcinku przewodu przed wodomierzem można też umieścić filtr siatkowy. Będzie on zatrzymywał zanieczyszczenia, które - gdyby dostały się do wodomierza - mogłyby uszkodzić wirnik.