Jak odpowietrzyć bojler? Czy do odpowietrzenia bojlera trzeba wzywać fachowca?

2023-10-30 12:18

Jeśli woda z kranów leci słabiej, nie osiąga pożądanej temperatury, to jedną z przyczyn może być zapowietrzenie bojlera. Gdy w bojlerze albo w rurach słyszymy bulgot, syczenie, szum, a nawet puknięcia, jest to potwierdzenie faktu zapowietrzenia zasobnika z wodą. Jak prawidłowo odpowietrzyć bojler? Czy można samodzielnie odpowietrzyć bojler?

Jak odpowietrzyć bojler?
Autor: Getty Images Jak smodzielnie odpowietrzyć bojler?

Spis treści

  1. Dlaczego bojler ulega zapowietrzeniu?
  2. Jak odpowietrzyć bojler z odpowietrznikiem?
  3. Jak odpowietrzyć bojler bez odpowietrznika?
  4. Napełnianie bojlera wodą
Odpowietrzanie grzejników. Sposób na to, by znów zaczęły grzać

Bojler to zbiornik, w którym jest podgrzewana (albo magazynowana jako gorąca) woda przeznaczona do mycia, kąpieli, zmywania naczyń. Bojlery mogą różnić się budową, więc i metody ich odpowietrzania mogą być różne. Zanim więc zdecydujemy się samodzielnie odpowietrzyć bojler, sprawdźmy jego rodzaj i zalecenia producenta w tej kwestii. Najlepiej gdy mamy dokumentację zamontowanego urządzenia. W wielu przypadkach można ją znaleźć na stronach internetowych producenta. Wyjaśniamy, jak odpowietrzyć bojler bez wzywania hydraulika.

Dlaczego bojler ulega zapowietrzeniu?

W każdej instalacji mogą znajdować się minimalne nieszczelności. Miejsca, które są podatne na to, to wszelkie połączenia, czyli złączki, miejsca montażu pomp, zaworów itp. Bywa, że powietrze dostaje się do wody przez rury plastikowe, a nawet jest dostarczane z samą wodą. Po pewnym czasie w bojlerze może zgromadzić się go taka ilość, że utrudnia to działanie instalacji wodnej. W takiej sytuacji bojler trzeba odpowietrzyć.

Jak odpowietrzyć bojler z odpowietrznikiem?

Niektóre bojlery są wyposażone w zawór odpowietrzający. Znajduje się on u góry zbiornika. W takiej sytuacji odpowietrzenie jest bardzo proste. Należy powoli odkręcić zawór odpowietrzający i odczekać, aż zejdzie powietrze. Na jego miejsce należy dopuścić wody zaworem zasilającym c.w.u.

Jak odpowietrzyć bojler bez odpowietrznika?

W takiej sytuacji działanie mające na celu usunięcie powietrza z bojlera jest bardziej skomplikowane. Wymagane jest spuszczenie całej wody z zasobnika. Dlatego zanim przystąpimy do tych prac, bojler należy wyłączyć z obiegu instalacji – zakręcić zawory stanowiące jego dopływ i odpływ wody. Drugim krokiem jest wyłączenie jego zasilania. Jeśli jest elektryczny, trzeba odłączyć go od prądu. Gdy jest zasilany przez kocioł gazowy albo na paliwo stałe, trzeba je wyłączyć.

Następnie należy odnaleźć zawór bezpieczeństwa. Znajduje się on na dole zbiornika. Teraz przystępujemy do jego powolnego odkręcania. Należy robić to stopniowo, żeby woda spokojnie wypływała z bojlera. Gdy zrobimy to zbyt szybko, kotłownia może zostać zalana wodą. Proces spuszczania wody z zasobnika może trwać dość długo, zależnie od jego pojemności. W skrajnych przypadkach może to być kilkadziesiąt minut. Dobrze jest zutylizować usuwaną wodę, np. podłączyć wąż ogrodowy i podlać nią rośliny.

Napełnianie bojlera wodą

Po opróżnieniu zbiornika trzeba zakręcić zawór bezpieczeństwa. Wtedy możemy ponownie napełnić bojler wodą. Należy robić to powoli. Otwieramy zawór dopuszczający wodę do bojlera, a także odkręcamy kran nad wanną czy umywalką, które są najbliżej bojlera. Gdy woda zacznie płynąć z kranu, to znaczy, że bojler jest pełen. Można go jednocześnie podłączyć do zasilania, żeby napływała do niego ciepła woda.