Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny kanalizacyjny zawór zwrotny
Domy podłączone do sieci kanalizacyjnej są narażone na zalanie ściekami. Zasuwa burzowa chroni dom przed cofaniem się ścieków podczas obfitych opadów.
W czasie gwałtownych burz kanalizacja uliczna bywa przepełniona. Ścieki ze studzienek wypływają nie tylko na ulicę, ale też cofają się w kierunku domowych przyłączy i mogą wybić przez najniżej położony odpływ kanalizacyjny w domu. Najczęściej miejscem tym jest umywalka w piwnicy lub wpust podłogowy w garażu. Nietrudno sobie wyobrazić, ile sprzątania jest po zalaniu pomieszczenia ściekami. O zapachu nie wspominając.
Przed tym niekorzystnym zjawiskiem chroni zasuwa burzowa. Powinna być zamontowana w każdym domu podłączonym do sieci kanalizacyjnej, zwłaszcza jeśli w domu są pomieszczenia z przyborami sanitarnymi (lub wpustami) usytuowanymi poniżej poziomu terenu. Zasuwa burzowa nie dopuszcza do cofnięcia się ścieków.
Sprawdź też: pompa do wody - jak poradzić sobie z zalaną piwnicą >>>
Zasuwa burzowa - do czego służy?
Zasuwa burzowa (zawór zwrotny kanalizacji) to element składowy instalacji kanalizacyjnej. Działa jak normalny zawór zwrotny, na przykład stosowany w instalacjach wodociągowych. Zasuwa burzowa przepuszcza ścieki tylko w jedą stronę - z domu do kanalizacji, nigdy odwrotnie. Dzieki temu zapobiega przepływom wstecznym w czasie nasilonego przepływu ścieków w kanalizacji, co najczęściej ma miejsce podczas burzy z gwałtownymi opadami.
Istnieją różne konstrukcje kanalizacyjnych zaworów zwrotnych:
- zawory jedno- i dwuklapowe (zamykanie awaryjne);
- zawory do stosowania w kanalizacji bez fekaliów (klapy zamykane samoczynnie) i z fekaliami (klapy zamykane siłownikami).
Sprawdź też: ochrona domu podczas burzy >>>
Zasuwa burzowa: zapobieganie przepływom wstecznym
Przepływy wsteczne mogą się pojawić wtedy, gdy średnica rury kanalizacyjnej jest zbyt mała w stosunku do ilości odprowadzanych nią ścieków. Tak się dzieje zwłaszcza w przypadku podłączenia do sieci kanalizacyjnej zbyt wielu odbiorników (na przykład gdy podłączono ich więcej, niż było to zakładane w projekcie).
Podczas gwałtownych opadów, w wielu domach pojawiają się problemy powodowane wstecznymi przepływami. Duża ilość wody deszczowej w krótkim czasie spływająca do sieci kanalizacyjnej powoduje, że szybko stawała się ona niedrożna. Konsekwencją tego było zalewanie pomieszczeń piwnicznych wyposażonych we wpusty podłogowe lub inne podłączenia kanalizacyjne bez zasuw burzowych.
Przepływy wsteczne mogą się pojawić z jeszcze bardziej prozaicznej przyczyny. Zwykła niedrożność rury kanalizacyjnej i jej zapchanie będą powodować przepływ wsteczny i skutek identyczny jak przy gwałtownych opadach.
Kanalizacyjny zawór zwrotny może się okazać pomocny także jako ochrona przed przedostawaniem się gryzoni (na przykład szczurów), rurami kanalizacyjnymi do budynku. Zasuwy burzowe o średnicy ø 110 mm i większych umożliwiają zabezpieczenie całego budynku, a nawet osiedla.
Zasuwa burzowa: montaż
Urządzenia te montuje się na odcinkach poziomych kanalizacji. Może to być odcinek przykanalika – wówczas zasuwę burzową umieszcza się w studzience lub na poziomym odcinku kanalizacji wewnętrznej, przed wyjściem z budynku. Istnieje też możliwość montażu zaworów zwrotnych bezpośrednio na odpływach z pojedynczych przyborów sanitarnych, wpustów podłogowych czy natrysków usytuowanych poniżej poziomu zalewania.
Zamontowanie zasuwy burzowej na głównej rurze kanalizacyjnej jest błędem, ponieważ w razie zadziałania zaworu zwrotnego i jednocześnie używania odbiorników kanalizacyjnych na piętrach powyżej dochodzi do wewnętrznego zalania pomieszczeń, które z założenia powinno się chronić.
Do zasuwy burzowej musi być swobodny dostęp. Urządzenie wymaga bowiem okresowej konserwacji i przeglądu.