Przewody spustowe, czyli piony

2009-10-07 2:00

Liczba pionów kanalizacyjnych zależy od rozmieszczenia przyborów sanitarnych. W domach jednorodzinnych instalacja przeważnie prowadzona jest dwoma pionami. 

Przewody spustowe, czyli piony
Autor: Piotr Mastalerz
Przewody spustowe, czyli piony
Autor: Piotr Mastalerz

Przewody (zwłaszcza z tworzyw sztucznych) nie powinny być prowadzone po wierzchu, bo są po prostu brzydkie, a przepływające w nich ścieki mogą powodować hałas. Aby zminimalizować szumy należy stosować elastyczne obejmy mocujące, a piony bezpośrednio przylegające do pomieszczeń mieszkalnych osłonić izolacją akustyczną. Może ona być jednocześnie izolacją termiczną, jeśli przewód kanalizacyjny obłoży się co najmniej 2-centymetrową warstwą wełny mineralnej. Rury można układać w bruzdach ściennych, ale nie powinno się ich zamurowywać.

W miejscu połączenia pionu z przewodem odpływowym średnica rury nie powinna być mniejsza niż największa średnica podejścia do przyborów sanitarnych. Średnica pionu zależy głównie od rodzaju i liczby przyborów sanitarnych oraz ilości ścieków odprowadzanych danym przewodem. Określa ją projektant instalacji i wynosi zazwyczaj od 5 do 15 cm.
W pionach wykonanych z tworzyw sztucznych trzeba uwzględnić wydłużenia liniowe pod wpływem ciepła. Rozwiązanie tego problemu zależy od sposobu łączenia poszczególnych elementów przewodu.

Podstawowe zasady wykonywania przewodów spustowych

  • Każdy właściwie wykonany przewód spustowy powinien być pionowy. Ewentualne odchylenia od pionu nie powinny przekraczać 1 mm na długości 1 m przewodu.
  • Pojedynczy pion kanalizacyjny na całej swojej długości powinien być wykonany z rur takiej samej średnicy.
  • Górny odcinek przewodu spustowego, około 0,5 m od powierzchni dachu, przechodzi w rurę wentylacyjną, zwaną wywiewką, której średnica może być nieco mniejsza od średnicy całego pionu.
  • Podejścia kanalizacyjne do pionów nie powinny być łączone pod kątem większym niż 45° od osi pionu.
  • Pion należy wyposażyć w tak zwaną rewizję albo inaczej czyszczak, czyli odcinki rury z bocznymi otworami nakrytymi pokrywką mocowaną na śruby. Dzięki rewizji możemy na przykład wyczyścić zapchany przewód. Pełną szczelność przykrywy zapewnia gumowa podkładka. Rewizje montowane są przeważnie na dole pionu.
  • W miejscu włączenia pionu do przewodu odpływowego montowane jest kolanko redukcyjne lub zwężka pionowa, co umożliwia przejście ze średnicy pionu do średnicy poziomu.
Nasi Partnerzy polecają