Oczyszczalnia ścieków na małej działce
Czy na małej działce można wybudować oczyszczalnię ścieków? Owszem, ale powierzchnia działki ogranicza nam możliwości wyboru. Nie każdy rodzaj oczyszczalni wybudujemy na małej działce. W tej sytuacji nie da się np. ułożyć drenażu rozsączającego, którego długość byłaby wystarczająca do należytego oczyszczenia ścieków. Możemy za to wykorzystać oczyszczalnię ze złożem biologicznym lub bioreaktorem (osadem czynnym)...
Na małej działce doskonale bardzo sprawdzi się oczyszczalnia ze złożem biologicznym albo bioreaktor z osadem czynnym. Nie wymagają one ani dużej powierzchni, ani niskiego poziomu wody gruntowej czy dobrze przepuszczalnegogruntu, ponieważ zachodzące w nich procesy są odizolowane od otoczenia. Są odporne na niską temperaturę, ale droższe od oczyszczalni z drenażem.
Autor: Mall
Na bioreaktor z osadem czynnym nie potrzeba więcej niż 10 m2
Oczyszczalnia ze złożem biologicznym
Złoże biologiczne to zbiornik z naturalnym materiałem filtracyjnym (na przykład skałą wulkaniczną, tłuczniem, żwirem) lub specjalnymi kształtkami z tworzywa, na powierzchni których rozwija się błona biologiczna z mikroorganizmów.
Autor: Mall
Na bioreaktor z osadem czynnym nie potrzeba więcej niż 10 m2
Podczas przepuszczania ścieków przez złoże mikroorganizmy absorbują i zużywają do potrzeb życiowych rozpuszczone związki organiczne. Oczyszczone ścieki odprowadza się do rowów melioracyjnych, rzek albo – przez studnię chłonną – do gruntu.
Za złożem biologicznym może być dodatkowy osadnik, tak zwany wtórny, który zatrzymuje zawiesiny i resztki błony biologicznej i w ten sposób polepsza efekty oczyszczania. Powstający osad jest przepompowywany z powrotem do osadnika wstępnego, miesza się ze świeżymi ściekami i ponownie trafia na złoże biologiczne.
Aby procesy oczyszczania ścieków zachodziły prawidłowo, przez złoże musi stale przepływać powietrze. Przepływ może być grawitacyjny lub wymuszony przez wentylator. Złoże trzeba raz w roku przepłukać.
Praca oczyszczalni może być w pełni zautomatyzowana, co wymaga jednak doprowadzenia do niej energii elektrycznej. Oczyszczalnia zużywa jej 1-1,5 kWh/dobę.
Bioreaktor z osadem czynnym
W bioreaktorze nie ma złoża, lecz swobodnie pływające mikroorganizmy (osad czynny), które rozwijają się z wyselekcjonowanego szczepu bakterii zaszczepionego w zbiorniku przy uruchamianiu oczyszczalni. Powodują one tlenowy rozkład zanieczyszczeń (substancji organicznych). Osad jest napowietrzany, aby unosił się w ściekach i miał z nimi jak najlepszy kontakt. Podczas rozkładu zanieczyszczeń osad czynny zwiększa objętość i tworzy tak zwane kłaczki, które opadają na dno zbiornika.
Oczyszczone ścieki odprowadza się do odbiornika (wód powierzchniowych lub gruntu) przez drenaż rozsączający albo studnię chłonną, a osad z dna bioreaktora zawraca oddzielnym przewodem do osadnika gnilnego. Bioreaktor musi być stale napowietrzany, a przepływ ścieków wymuszany przez pompy.
Duże znaczenie dla prawidłowej pracy bioreaktora ma równomierny dopływ ścieków z osadnika wstępnego. W czasie wakacji czy urlopu, kiedy do bioreaktora dopływa ich mniej, urządzenie powinno się przestawić na pracę w tak zwanym trybie wakacyjnym. Wtedy napowietrzanie odbywa się rzadziej.