Jak wykorzystać nieużywany zbiornik na ścieki?
Gdy dom zostaje podłączony do kanalizacji, szambo staje się bezużyteczne. To dość częsta sytuacja. Czy niepotrzebny zbiornik na ścieki można jeszcze jakoś wykorzystać? Owszem! Oto ciekawy sposób, na jego zagospodarowanie.
Co zrobić, by zbierać deszczówkę do zbiornika na ścieki
Aby móc wykorzystać nieużywany już zbiornik na ścieki, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić czynności adaptacyjne, czyli staranną dezynfekcję zbiornika.
Pamiętaj jednak, że nie należy wchodzić do nieopróżnionego i niewywietrzonego szamba, gdyż gazy które tworzą się w zbiorniku ze ściekami są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Później trzeba ułożyć doprowadzenie wody z rynien spustowych. Na wlocie do zbiornika musi być zainstalowany filtr, który zatrzyma zanieczyszczenia spływające wraz z deszczówką.
Woda będzie pobierana ze zbiornika pompą zanurzeniową (montowaną w zbiorniku) albo zasysającą (umieszczaną na przykład w piwnicy). Należy zapewnić prawidłową pracę pompy – nie może pracować „na sucho”, gdy nie ma wody (zasilanie rezerwowe).
Zbiornik na deszczówkę musi mieć przelew. Najlepiej, jeśli nadmiar wody będzie rozsączał się do gruntu (rurami drenażowymi lub skrzynkami rozsączającymi).
Instalacja rozprowadzająca deszczówkę
Instalację rozprowadzającą wodę deszczową wewnątrz budynku wykonuje się z rur plastikowych. Obowiązują tu takie same zalecenia jak przy układaniu instalacji do wody pitnej. W instalacji muszą być zamocowane zawory odcinające i filtry.
Wodę deszczową można wykorzystywać do podlewania ogrodu. Nie powinniśmy jednak poprzestać tylko na tym. Deszczówka doskonale sprawdzi się przy pracach porządkowych przeprowadzanych w domu oraz jego otoczeniu (podjazd, ścieżki, schody, dach), ale także do spłukiwania wc.
Ile wody można zaoszczędzić, wykorzystując deszczówkę? Połowę tego, ile zużywamy. Warto!