Domowa przepompowania ścieków. Urządzenia i zasady działania
Taka przepompowania może być nam potrzebna, jeśli przepływ ścieków w naszym domu jest z jakiegoś powodu utrudniony. Co wybrać: pompę czy pomporozdrabniacz? Jak działają te urządzenia?
Aby ścieki spływały do kanalizacji grawitacyjnie, poziome odcinki instalacji powinny być poprowadzone z 2-3-procentowym spadkiem (2-3 cm różnicy wysokości na 1 m rury) i niezbyt długie. Dodatkowo wszystkie przybory sanitarne muszą być zamontowane powyżej poziomu szamba, sieci kanalizacyjnej czy przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli któreś z tych wymagań nie jest spełnione, naturalny przepływ ścieków jest zaburzony.
Rodzaje urządzeń do domowej przepompowni ścieków
Na szczęście na rynku są specjalne urządzenia przepompowująco-rozdrabniające, które zapewniają swobodny przepływ ścieków z posesji położonych nawet kilka metrów poniżej szamba czy sieci kanalizacyjnej, a także z urządzeń sanitarnych zlokalizowanych z dala od pionu kanalizacyjnego (miski ustępowej, umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, zlewozmywaka). Dzięki temu usytuowanie poszczególnych przyborów sanitarnych w łazience, kuchni czy pralni może być dowolne.
Spośród wszystkich urządzeń mamy do wyboru trzy grupy:
- pomporozdrabniacze odprowadzające zarówno ścieki czarne (zawierające zanieczyszczenia stałe), jak i ścieki szare (czyli brudną wodę) ze wszystkich pomieszczeń w domu;
- urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące z nożami tnącymi przystosowane do odprowadzania jedynie ścieków czarnych z jednej miski ustępowej;
- pompy odprowadzające jedynie ścieki szare ze wszystkich sanitariatów w łazience oraz ze zmywarki i pralki.
Jak działają urządzenia przepompowująco-rozdrabniające
Takie urządzenie najpierw rozdrabnia, a następnie przepompowuje ścieki do kanalizacji położonej nawet kilkadziesiąt metrów dalej czy kilka metrów wyżej. Składa się z rozdrabniacza, pompy i zespołu sterującego. Gdy do urządzenia dopłynie (grawitacyjnie) odpowiednia ilość ścieków, włącznik pneumatyczny automatycznie włącza silnik. Następnie noże rozdrabniacza zaczynają ciąć stałe składniki ścieków na drobne elementy. Co ważne, urządzenie radzi sobie z zanieczyszczeniami typu fekalia, papier toaletowy czy ścieki kuchenne. Inne odpadki mogłyby spowodować jego zniszczenie. Wszystko odpompowywane jest następnie do kanalizacji.
Niektóre ze zbiorników są wyposażone w sygnalizator wysokiego poziomu ścieków, a także filtr zapobiegający wydzielaniu się brzydkich zapachów. Moc urządzeń rozdrabniająco-przepompowujących waha się od 350 do 700 W. Podłącza się je do prądu o napięciu 220 V.
Najlepiej, jeśli urządzenie do naszej domowej przepompowni ścieków dobierze specjalista, który uwzględni ilość ścieków, jakie trzeba przepompować, oraz odległość, na jaką trzeba to zrobić.
Małe pomporozdrabniacze domowe
Jeśli zależy nam na odprowadzeniu ścieków z jednego pomieszczenia lub tylko z jednego urządzenia sanitarnego, wystarczy pomporozdrabniacz o mocy do 500 W. Takie urządzenia są niewielkie i mają kompaktową budowę. Pozwalają na rozdrobnienie ścieków i przetłoczenie ich na maksymalną wysokość 5 m i do 100 m w poziomie, przy czym oba parametry są ze sobą ściśle połączone – wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia ścieków zmniejsza się odległość tłoczenia w poziomie.
Ciekawym rozwiązaniem są tak zwane urządzenia przystawkowe montowane bezpośrednio za sedesem. Odpływ z miski ustępowej jest bezpośrednio wpięty do pomporozdrabniacza za pomocą gumowej manszety. Do niektórych modeli możemy podłączyć więcej przyborów, na przykład umywalkę, bidet, wannę czy brodzik.
Na rynku są również dostępne urządzenia rozdrabniająco-pompujące, które można zabudować w ścianie, a także takie z własnym stelażem mogące współpracować z dowolną podwieszaną miską.
Ceramika z wbudowanym pomporozdrabniaczem
Na uwagę zasługują także tak zwane kompakty, czyli pomporozdrabniacze wbudowane w miskę ustępową. Mają tę przewagę nad urządzeniami wolno stojącymi, że zajmują mniej miejsca i są niewidoczne z zewnątrz. Elektrozawór uruchamia się za pomocą przycisku na obudowie sedesu. Urządzenie podłącza się bezpośrednio do instalacji wodociągowej i elektrycznej (o napięciu 230 V). Rozdrobnione ścieki są odprowadzane cienką rurką (średnicy 32 mm), którą można ukryć w ścianie, gdyż nie trzeba układać jej z odpowiednim spadkiem.
Autor: SFA
Pomporozdrabniacz Sanicubic 1 WP pozwala odprowadzić ścieki z całego domu niezależnie od pionów i spadków. Urządzenie można ustawić na podłodze w piwnicy, nie wymaga umieszczenia w specjanej studzience
Przepompownie do ścieków z kilku pomieszczeń
Oprócz urządzeń montowanych przy konkretnym przyborach sanitarnych na rynku są też dostępne przepompownie nowej generacji, które zbierają ścieki z całego domu i odpompowują je do kanalizacji.
Przykładem są pomporozdrabniacze z serii Sanicubic, które zostały unowocześnione – mają atrakcyjny wygląd i są jeszcze bardziej funkcjonalne, a przy okazji dostępne cenowo. Zmiany objęły dwa najpopularniejsze modele: Sanicubic 1 WP i Sanicubic 2 Classic firmy SFA. Nowa generacja urządzeń charakteryzuje się ułatwionym i szybkim dostępem serwisowym. Dzięki temu w przypadku awarii i potrzeby wymiany silników lub systemu załączania nie ma potrzeby demontażu elementów zbiornika. Wszelkie prace serwisowe czy konserwacyjne odbywają się szybko i – co ważne – w higienicznych warunkach.
Obie przepompownie mają w pełni automatyczny system sterowania i monitorowania umieszczony poza urządzeniem. Ich zbiorniki są wykończone w technologii IP68 umożliwiającej zabudowanie go w studzience bez obaw o możliwość zalania. Oba urządzenia są wyposażone w niezawodny i sprawdzony system rozdrabniania z nożem tnącym ProX K2 ze stali nierdzewnej. Jego konstrukcja znacząco minimalizuje zatkanie pompy i pozwala na przepompowywanie ścieków szarych i czarnych z kilku pomieszczeń sanitarnych.
Parametry tłoczenia oraz wydajności urządzeń pozostały bez zmian. Sanicubic 1 WP NM oraz Sanicubic 2 Classic NM pozwalają na przetłaczanie ścieków do 11 m w pionie i 110 m w poziomie. Ich wydajność to odpowiednio 12 i 20,5 m3/h. Większą wydajność, a także dłuższą żywotność przepompownia Sanicubic 2 Classic NM zawdzięcza dwóm silnikom o mocy 1500 W każdy. Pompy włączają się naprzemiennie, a w przypadku awarii jednej z nich całą pracę przejmuje druga z pomp. Pozwala to na zachowanie ciągłości funkcjonowania pomieszczeń sanitarnych, co jest niezwykle ważne w obiektach komercyjnych. W przypadku nieprawidłowej pracy urządzenia lub braku prądu włącza się alarm dźwiękowy.
Zatapialna pompa do ścieków
Nowością w ofercie SFA jest zatapialna pompa do ścieków Sanipump. Waży zaledwie 13 kg i jest wyposażona w system umożliwiający przepompowywanie ścieków szarych i czarnych zarówno ze zbiorników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Urządzenie przeznaczone jest do stosowania w gospodarstwach domowych oraz budynkach komercyjnych. Świetnie sprawdzi się przy wypompowywaniu wody z szamba czy osuszaniu zalanych wodą pomieszczeń.
Pompa Sanipump jest zasilana silnikiem o mocy 1500 W, który zapewnia maksymalną wysokość tłoczenia do 14 m i wydajność dochodzącą do 10,5 m3/h. Można ją zanurzyć na głębokość maksymalnie 5 m. Urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w podwójne zabezpieczenia: termiczne (zapobiegające przegrzewaniu się silnika) oraz system pływakowy, który zabezpiecza pompę przed pracą „na sucho”. Ponadto dzięki pływakowi pompa pracuje automatycznie, czyli załącza się tylko wtedy, gdy poziom ścieków osiągnie wysokość 400 mm, i wyłącza, kiedy opadnie do 100 mm. Ważną cechą urządzenia jest również możliwość pompowania ścieków o temperaturze do 70°C w cyklach do 5 minut.
Pompa tłocząca do ścieków szarych
Kolejnym ulepszonym urządzeniem jest pompa tłocząca Sanicom 2 firmy SFA przeznaczona do odprowadzania ścieków szarych z kuchni czy łazienek. Jej obudowa jest odporna na wysoką temperaturę. Wyposażono ją w dwa silniki o mocy 1500 W każdy, dzięki czemu jest bardzo wydajna. W nowym modelu znajduje się ponadto specjalny otwór rewizyjny ułatwiający czyszczenie lub usunięcie zatoru. Ponadto Sanicom 2 NM wyposażona jest w nowe wejście o średnicy DN80 z możliwością redukcji do DN50/40. Nad prawidłowym działaniem pracy pomp czuwa specjalny Control Box, który znajduje się poza urządzeniem.
Więcej informacji na temat urządzeń firmy SFA można znaleźć na stronie: www.sfapoland.pl
Autor: SFA
W urządzeniach z serii Sanicubic wymiana silników i systemu załączania odbywa się bez konieczności odłączania elementów zbiornika