Wybieramy grzejniki wodne: jakie będą najlepsze...
Żaden grzejnik c.o. nie jest idealny lub kiepski. Każdy ma i zalety, i pewne ograniczenia w zastosowaniu. Zobacz, jakie grzejniki możesz zastosować w swojej instalacji c.o. Sprawdź, dlaczego grzejników aluminiowych nie można montować w instalacjach z miedzi, a grzejników stalowych płytowych - w instalacjach otwartych oraz dlaczego konwektory "słabo" współpracują z instalacją zasilaną kotłem kondensacyjnym...
Dlaczego grzejniki aluminiowe nie współpracują z instalacją z miedzi
Grzejniki aluminiowe nie powinno się montować w instalacjach z miedzi ze względu na niebezpieczeństwo powstania ognisk korozji elektrochemicznej w miejscu styku elementów z różnych materiałów.
Wprawdzie produkowane współcześnie grzejniki nazywane aluminiowymi produkuje się ze stopu aluminium zawierającego domieszki krzemu, miedzi, żelaza czy niklu, co znacznie poprawia ich trwałość oraz walory użytkowe, ale dla pewności w miejscach łączenia ich z miedzianą instalacją lepiej stosować teflonowe przekładki.
Grzejniki aluminiowe są też bardzo delikatne – aluminium jest dość miękkie, a więc narażone na uszkodzenia w trakcie montażu i eksploatacji.
Konwektory - grzejniki pracujące na wysokich parametrach
Konwektory – które z powodu swojej budowy większość ciepła przekazują przez konwekcję i aby miały dobrą wydajność, muszą mieć wyższe parametry pracy niż inne grzejniki – nie należy kupować do instalacji zasilanych kotłem kondensacyjnym. Takie grzejniki osiągają podaną moc cieplną przy temperaturze wyższej niż temperatura pracy kotła kondensacyjnego (kondensacja pary wodnej w spalinach następuje przy temperaturze poniżej 42°C).
Najpopularniejsze - grzejniki płytowe - tylko w instalacji zamkniętej
Grzejniki stalowe płytowe – ze względu na niebezpieczeństwo wzmożonej korozji, a w konsekwencji mniejszą trwałość – nie powinny być montowane w instalacjach otwartych, gdzie woda ma stały kontakt z powietrzem, oraz unikać instalowania ich w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (w domu jednorodzinnym na przykład w łazience lub pralni). Nie należy też bez poważnego powodu opróżniać instalacji z wody.
W nowych instalacjach nie powinno się montować różnych rodzajów grzejników, bo trudno ją będzie wyregulować. W modernizowanych nierzadko instaluje się w niektórych pomieszczeniach stalowe płytowe, w części pozostawiając żeliwne członowe. Mimo że mają inną charakterystykę, ich wspólna praca nie jest wykluczona. Lepiej natomiast unikać montowania grzejników aluminiowych wraz z innymi w jednej instalacji.
Autor: Andrzej Szandomirski
Grzejniki trzeba dopasować do rodzaju i parametrów instalacji. Dopiero w następnej kolejności możemy mysleć o tym, jak zgrać je z charakterem i wystrojem wnętrza...