Regulator pokojowy do pieca - gdzie zamontować? Porada

2020-10-14 16:25

Regulator pokojowy to element automatyki do sterowania pracą kotła, która współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Ważne jest jednak, aby regulatory pokojowe zamontować w takich punktach domu, by użytkownicy mogli z nich wygodnie korzystać a instalacja pracowała wg wybranych ustawień. Zobacz, jakie miejsca są na to najlepsze.

Regulator temperatury
Autor: Piotr Mastalerz Aby regulacja mogła przebiegać prawidłowo, regulator temperatury musi być dobrze zlokalizowany

Jak działa regulator pokojowy?

Zadaniem regulatora pokojowego jest sterowanie pracą kotła w zależności od przyjętego programu, to znaczy ogrzewanie wody w obiegu c.o. i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej do zadanej temperatury w określonym czasie.

Istnieją regulatory pokojowe w wersji uproszczonej, umożliwiające ustawienie jedynie temperatury mającej panować w ciągu dnia oraz nocą, i bardziej rozbudowane, pozwalające na zaprogramowanie temperatury na każdą godzinę w ciągu doby i na każdy dzień tygodnia.

Regulatory pokojowe są połączone kablami elektrycznymi ze sterownikami pieca do c.o. i w ten sposób dyktują mu parametry pracy i wskazują aktualną temperaturę czynnika grzewczego oraz temperaturę w pomieszczeniu.

Gdzie zamontować regulator pokojowy?

Ponieważ regulator pokojowy pełni nadrzędną funkcję w sterowaniu pracą kotła, ważne jest, jakie parametry będą podawane do kotła jako wiodące. Zwyczajowo przyjmuje się, że regulator powinien sterować temperaturą powietrza w pomieszczeniu reprezentatywnym.

Najczęściej na pomieszczenie reprezentatywne jest wybierany salon (pokój dzienny). Taki wybór jest zwykle słuszny, gdyż tu zazwyczaj przez większą część dnia skupia się życie rodzinne. Problem może się pojawić wtedy, gdy w salonie występują dodatkowe zyski ciepła, na przykład od kominka, od ludzi, lub dodatkowe straty ciepła, na przykład na skutek częstego otwierania drzwi zewnętrznych (zwłaszcza gdy w domu nie ma wiatrołapu). Takie zakłócenia mogą powodować dyskomfort domowników przebywających w pozostałych pomieszczeniach, które będą narażone na niedogrzewanie lub przegrzewanie.

Wydaje się uzasadnione montowanie regulatora pokojowego w miejscach ustronnych, nienarażonych na:

  1. regulowanie go przez osoby do tego niepowołane (na przykład dzieci);
  2. dodatkowe zyski lub straty ciepła niewystępujące w innych częściach mieszkania. Takimi miejscami mogą być:
  • w domach parterowych – korytarze (z wyjątkiem wejściowego); najlepiej korytarz prowadzący do gabinetu (pokoju pracy), który jest zwykle usytuowany w zacisznym miejscu; jeśli korytarz się załamuje, dobre miejsce na regulator temperatury jest za rogiem, bo tam wpływ ewentualnych przeciągów na jego wskazania będzie ograniczony;
  • w domach piętrowych – zwykle przy sypialni rodziców na piętrze lub półpiętrze; tu temperatura jest ustabilizowana i nie ma bezpośredniego oddziaływania kominka; gorzej z dostępem dzieci.
Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego

Gdzie nie umieszczać regulatora pokojowego?

Niezależnie od wyboru kondygnacji są pewne zasady, których należy przestrzegać, szukając dobrego miejsca na regulator pokojowy. Kategorycznie nie należy umieszczać go:

    1. na ścianach, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne;
    2. na ścianach zewnętrznych (zimnych);
    3. w miejscach zamkniętych, gdzie naturalna cyrkulacja ogrzanego powietrza jest utrudniona (na przykład za szafami, za firanami).

      Duża odległość pomiędzy regulatorem temperatury a kotłem nie ma wpływu na poprawność działania układu. Na regulatorze jest zawsze umieszczony wskaźnik informujący o aktualnym stanie pracy kotła po to, by nie trzeba było biegać do kotłowni i sprawdzać, czy i jak urządzenie pracuje.

      Regulator pokojowy jest zwykle raz, w pierwszym sezonie grzewczym, poddawany kalibracji. Później należy już tylko okresowo programować jego tygodniowe lub dobowe cykle pracy. Jak często będzie trzeba to robić, zależy wyłącznie od zmian trybu życia domowników i ich upodobań co do komfortowej temperatury.

      Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?

      Pytanie 1 z 10
      Ogrzewanie centralne:
      Nasi Partnerzy polecają