Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne, zawory i zbiorniki przed mrozem

2013-01-17 14:57

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej czy uszkodzonych zaworów. Aby uniknąć tego typu awarii, warto zabezpieczyć te miejsca za pomocą kabli grzejnych. Oto kilka cennych informacji dotyczących instalacji kabli grzejnych.

Ochrona rur i zbiorników przed mrozem
Autor: ARMACELL Zestaw przeciwoblodzeniowy złożony z kabla grzejnego, czujnika temperatury i kabla zasilającego z wtyczką pozwala szybko i skutecznie zabezpieczyć rury, zawory itp.

Ochrona przeciwoblodzeniowa rur kanalizacyjnych

Rury kanalizacyjne powinno się prowadzić w taki sposób (poza budynkiem poniżej głębokości przemarzania), aby przepływającenimi ścieki nigdy nie zamarzały. Czasem jednak zachowanie wymaganej głębokości ułożenia nie jest możliwe, a wtedy warto je zabezpieczyć za pomocą kabla grzejnego.

Przewody grzejne układa się w linii prostej na rurach, pod izolacją termiczną, i mocuje opaskami. Czujnik temperatury przytwierdza się bezpośrednio do rurociągu samoprzylepną taśmą aluminiową. Powinien być umieszczony z tej samej strony rury co przewód grzejny, w najzimniejszym punkcie chronionej instalacji.

Potrzebną ilość przewodu określa się na podstawie długości ogrzewanych rur, liczby złączy, trójników i rozgałęzień krzyżowych.

Zabezpieczenie przed mrozem zbiorników z olejem opałowym

W niskiej temperaturze z oleju opałowego może się wytrącać parafina. Zbiorniki z olejem ustawione na zewnątrz, a więc narażone na wychłodzenie, powinny być zabezpieczone kablem grzejnym. W przeciwnym razie parafina może zatkać przewody transportujące olej do kotła i unieruchomić instalację grzewczą.

Do ochrony zbiorników z olejem opałowym służą specjalne zestawy z samoregulujących przewodów grzejnych w powłoce fluoropolimerowej odpornej na działanie oleju. W skład kompletu wchodzi pętla przewodu umieszczana w zbiorniku w miejscu zasysania oleju oraz przewody układane na r urociągach. W większych zbiornikach stosuje się niekiedy dwie pętle. Ich moc dobiera się do pojemności chronionego zbiornika.

Komplet uzupełniają: zestaw złącz, przepust przez w łaz zbiornika oraz przewód zasilający (zimny) wraz z puszką przyłączeniową lub rozgałęźną. Wskazane jest także zainstalowanie termostatu kapilarnego lub elektronicznego do sterowania całością.