Podłogówka i grzejniki w jednej instalacji - jak to zrobić prawidłowo? Różne rozwiązania

2023-05-12 17:02

W pewnych pomieszczeniach lepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe, a w innych korzystniejsze są grzejniki, dlatego dość powszechne stało się łączenie obu systemów w jednej instalacji centralnego ogrzewania. Jest w tym jednak pewna trudność, gdyż do zasilania systemów podłogowego i grzejnikowego zazwyczaj potrzeba wody o różnej temperaturze.

podłogówka i grzejniki w jednej istalacji
Autor: kolaż zdjęć: Jarosław Sosiński, Andrzej Szandomirski Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w przestronnym salonie. Do pokoi na wyższej kondygnacji, gdzie najczęściej są sypialnie, chętniej wybierane są tradycyjne grzejniki

Spis treści

  1. Gdzie przyda się ogrzewanie podłogowe?
  2. Gdzie warto zamontować grzejniki?
  3. Ogrzewanie mieszane w jednej instalacji - różne rozwiązania
  4. Ogrzewanie podłogowe jako dodatek
  5. Podłogówka na większej powierzchni

Gdzie przyda się ogrzewanie podłogowe?

Bez wątpienia podłogówka przyda się w przestronnym salonie na parterze. Często są w nim wielkie okna i drzwi prowadzące na taras lub do ogrodu. Nierzadko przeszklenia zajmują całą powierzchnię ściany zewnętrznej, przez co uniemożliwiają korzystne ze względu na sposób wymiany ciepła oraz w miarę dyskretne, niezakłócające aranżacji wnętrza, rozmieszczenie grzejników.

Wielu użytkowników chętnie zamontuje ją także w łazience, kuchni oraz holu. W tych pomieszczeniach podłoga jest zazwyczaj wykończona łatwą do utrzymania w czystości, lecz zimną w dotyku posadzką ceramiczną, która – podgrzewana od spodu – stanie się bardziej przyjemna. Szybciej będzie też odparowywała z niej woda rozchlapana podczas kąpieli czy naniesiona na butach w deszczowy dzień.

Najważniejsze cechy ogrzewania podłogowego to niska temperatura powierzchni grzewczej i duża bezwładność cieplna, czyli niemożność szybkiego podwyższenia (i obniżenia) temperatury w pomieszczeniu. Zanim temperatura grubej warstwy betonu, w której są zatopione rury z wodą grzewczą, zwiększy się o kilka stopni, mija nawet kilkanaście godzin. Za to gdy się dobrze rozgrzeje, będzie oddawać ciepło jeszcze długo po tym, jak wyłączy się zasilanie, ponieważ emisji ciepła zakumulowanego w betonie nie da się zatrzymać. Żeby ochłodzić za mocno nagrzane pomieszczenie, można na przykład otworzyć okno, przez które nadmiar energii (wcześniej wytworzonej niemałym kosztem) zostanie odprowadzony na zewnątrz.

Gdzie warto zamontować grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe można zamontować w całym domu, ale ze względu na specyficzny sposób działania tam, gdzie chce się szybko zmieniać temperaturę (na przykład w sypialniach czy wykorzystywanych sporadycznie pokojach gościnnych) oraz we wnętrzach, w których znaczna cześć podłogi jest zasłonięta przez stałą zabudowę, lepszym wyborem mogą się okazać grzejniki. Dobrze jest też mieć grzejnik w łazience, ponieważ można na nim szybko wysuszyć ręczniki.

Grzejnik konwekcyjny osiąga wyższą temperaturę, ale ogrzewane przez niego powietrze robi się odczuwalnie cieplejsze już po kilku minutach od uruchomienia, a gdy zamknie się zawór przy grzejniku, jego temperatura szybko się obniża, a zużycie energii spada.

ogrzewanie podłogowe połączone z grzejnikami
Autor: IMI HYDRONIC ENGINEERING Pojedynczą pętlę ogrzewania podłogowego można połączyć z grzejnikiem i sterować nimi niezależnie za pomocą zaworu termostatycznego z dodatkową głowicą termostatyczną reagującą na temperaturę powietrza w pomieszczeniu
ogrzewanie podłogowe połączone z grzejnikami
Autor: Piotr Mastalerz Przy większej liczbie obiegów ogrzewania podłogowego potrzebne jest sterowanie centralne. O stopniu zmieszania wody zasilającej instalację z powracającą do kotła decyduje zawór termostatyczny

Ogrzewanie mieszane w jednej instalacji - różne rozwiązania

Jeśli w jednym domu (jednej instalacji) mają być zamontowane podłogówka oraz grzejniki, woda instalacyjna powinna być podgrzewana do temperatury odpowiedniej dla ogrzewania podłogowego, maksymalnie 55°C (wtedy grzejniki będą musiały mieć bardzo dużą powierzchnię, żeby dostarczyć do pomieszczeń wymaganą ilość ciepła) albo trzeba w niej zastosować rozwiązania, które obniżą temperaturę wody kierowanej do pętli ogrzewania podłogowego, bo ta przygotowana dla grzejników będzie za gorąca.

Grzejniki warto zasilać wodą o niskiej temperaturze jedynie w instalacjach z pompami ciepła, które osiągają tym wyższą efektywność, im niższa jest temperatura, do jakiej podgrzewają wodę. W instalacjach z kotłami paliwowymi bardziej się opłaca zasilanie ich cieplejszą wodą zastosowanie urządzeń umożliwiających zróżnicowanie temperatury wody kierowanej do obiegów grzejnikowego i podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe jako dodatek

Jeśli podłogówkę chcemy wykorzystywać jedynie do uzyskania efektu ciepłej podłogi – na przykład w łazience lub w kuchni, z posadzkami z zimnej w dotyku okładziny ceramicznej, można wtedy zastosować prosty układ obniżania temperatury wody zasilającej pojedynczą pętlę grzewczą z ogranicznikiem temperatury powrotu, który reaguje na temperaturę przepływającej przez niego wody. Ponieważ opory przepływu wody w ogrzewaniu podłogowym są dość duże, podłoga z pętlą ogrzewania nie może mieć powierzchni większej niż 15-20 m² ze względu na spadek ciśnienia w obwodzie grzewczym.

Aby zabezpieczyć podłogę przed zbyt wysoką temperaturą, pętlę podłogówki podłącza się do rury powrotnej grzejnika. Konsekwencją takiego połączenia jest wspólne sterowanie grzejnikami podłogowym i drabinkowym przez zawór termostatyczny przy grzejniku - zamykając przepływ wody przez pętlę podłogówki, uniemożliwia on także jej przepływ przez grzejnik.

Przy umiarkowanej temperaturze na zewnątrz woda opuszczająca grzejnik może mieć temperaturę zbliżoną do pokojowej. Wówczas podgrzewanie podłogi przestaje działać.

Jeśli obieg podłogowy oddzieli się od grzejnikowego (połączy z nim równolegle), będzie można nim sterować niezależnie za pomocą specjalnego zaworu z czujnikiem temperatury wody. Zawór zamknie przepływ, gdy temperatura wody osiągnie nastawioną wartość maksymalną, i otworzy go przy wartości minimalnej. W ten sposób będzie można utrzymywać temperaturę podłogi na dopuszczalnym poziomie mimo zasilania jej wodą o wysokiej temperaturze.

sprzęgło hydrauliczne w instalacji łączącej podłogówkę i grzejniki
Autor: Mariusz Bykowski Połączenie obiegów grzejnikowego i podłogowego wymagających zasilania wodą o różnej temperaturze umożliwia sprzęgło hydrauliczne. Dodatkowo ułatwia zrównoważenie hydrauliczne instalacji bez użycia zaworów regulacyjnych

Podłogówka na większej powierzchni

Stosowanie ograniczników temperatury można uznać za dobre rozwiązanie, gdy w domu są jedna, maksymalnie dwie pętle ogrzewania podłogowego, pełniące funkcję uzupełniającą dla instalacji grzejnikowej.

Przy większej liczbie pętli grzewczych (większej powierzchni ogrzewanej przez podłogówkę) lepiej zastosować jedno centralne urządzenie obniżające temperaturę wody zasilającej instalację. Koszt zakupu wielu ograniczników jest stosunkowo wysoki, a dodatkowo, gdy w pomieszczeniach nie ma grzejników, woda nie ma się gdzie schłodzić. Trzeba ją chłodzić centralnie za pomocą tak zwanych układów mieszających, składających się z pompy obiegowej, zaworu termostatycznego oraz by-passu (odcinka rury łączącej przewód zasilający z powrotnym), w których następuje zmieszanie wody zasilającej instalację z powracającą do źródła ciepła. Zawór połączony z czujnikiem temperatury zamontowanym na rozdzielaczu powrotnym ogrzewania podłogowego otwiera się lub przymyka - w zależności od temperatury wody zasilającej, co zwiększa lub zmniejsza przepływ przez obejście wody schłodzonej wracającej z pętli grzewczych.

Termostat sterujący pompą obiegową zabezpiecza przed przekroczeniem dopuszczalnej temperatury wody w instalacji podłogowej, na wypadek gdyby mimo zmieszania do jej obiegu została skierowana woda o temperaturze wyższej od dopuszczalnej. Wyłącza pompę, co wstrzymuje przepływ wody przez obiegi grzewcze do czasu, aż woda wystygnie do ustalonej temperatury. Wtedy ponownie ją uruchamia i zasilanie ogrzewania podłogowego zostaje wznowione.

Zestaw mieszający trzeba dopasować do instalacji, biorąc pod uwagę występujące w niej natężenie przepływu wody i opór stwarzany przez rury w poszczególnych pętlach. Instalacje w domach jednorodzinnych są do siebie na tyle podobne, że można dobrać zestaw mieszający na podstawie powierzchni grzewczej ogrzewania podłogowego – producenci informują, jakiej wielkości instalację są w stanie obsługiwać oferowane przez nich urządzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.