Grzejnik kanałowy - z czego się składa i gdzie najlepiej go umieścić
Grzejniki kanałowe są właściwie niewidoczne. Montuje się je w podłodze, w specjalnie przygotowanym kanale. Odpowiednio ogrzewają wnętrze i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Sprawdź, do jakich pomieszczeń polecane są grzejniki kanałowe. W jakim miejscu najlepiej je umieścić? Dowiedz się, z czego składa się ogrzewanie kanałowe, jak dobrać jego moc i wielkość.
Autor: Andrzej Szandomirski
Ogrzewanie kanałowe można stosować zarówno jako samodzielne rozwiązanie, jak i uzupełnienie innego systemu: grzejnikowego, ściennego lub ogrzewanie podłogowego
Do jakich pomieszczeń polecane jest ogrzewanie kanałowe
Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie, gdy mamy duże przeszklenia, a okna sięgają od posadzki do sufitu lub kiedy otwieramy wnętrza na taras szerokimi drzwiami wyjściowymi.
Sprawdzą się także w przypadku niewielkich pomieszczeń, w których nie ma miejsca na tradycyjny grzejnik, lub gdy chcemy uniknąć mało estetycznego elementu wiszącego na ścianie.
Gdzie najlepiej umieścić grzejnik
Ogrzewanie kanałowe zalecane jest szczególnie przy dużych przeszkleniach, gdzie może pełnić funkcję kurtyny powietrznej zapobiegającej zaparowywaniu szyb lub całkowicie neutralizować wychłodzenie pomieszczenia typowe dla sąsiedztwa wielkiej szyby. Powietrze ogrzane w grzejniku w podłodze unosi się i staje barierą dla zimna. Przy takim rozwiązaniu minimalizują się straty ciepła i zwiększa efektywność pracy całej instalacji.
Grzejnik najlepiej umieścić przy oknie (z punktu widzenia techniki może być usytuowany nawet bezpośrednio przy nim), wówczas ciepło w naturalny sposób rozchodzi się w pomieszczeniu wraz z wytworzonym ruchem powierza. Zimne powietrze z zewnątrz przenika przez okno do wnętrza, zabierając ze sobą ciepłe powietrze z grzejnika. W ten sposób ogrzane powietrze wypełnia pomieszczenie.
Z czego składa się grzejnik kanałowy
Grzejniki kanałowe składają się z wymiennika ciepła z elementami montażowymi i odpowietrznikiem, wanny oraz podestu.
Grzejniki mogą być pojedyncze lub modułowe do łączenia w większe zespoły. Pojedyncze grzejniki także można zestawiać ze sobą na dowolną długość, lecz każdy powinien mieć oddzielne zasilanie, aby nie ograniczać jego wydajności. Inną metodą zwiększenia wydajności jest zastosowanie grzejników z wentylatorem.
Zasilanie
Grzejniki kanałowe zasila się wodą tak samo jak tradycyjne. Grzejniki typu vent wymagają dodatkowo zasilania elektrycznego, które będzie połączone z zamontowanym później w dowolnym miejscu na ścianie elektrycznym sterownikiem temperatury grzejnika oraz szybkości pracy wentylatora.
Moc i wielkość grzejnika
Moc i wielkość grzejnika należy dobrać do kubatury pomieszczenia. Długość pojedynczych grzejników dochodzi do 5 m, a w wersji modułowej nie ma ograniczeń. Szerokość wanny waha się od 15 do 45 cm. Wysokość wynosi najczęściej kilkanaście centymetrów, choć może mieć ona nawet 50-70 cm. Grzejniki wspomagane wentylatorami są często niższe, mają zwykle 9-10 cm wysokości (najniższe nawet 6-8 cm, ale te są bardzo drogie).
Obramowanie wanien
Są dwa rodzaje obramowania wanien – z widoczną ramką szerokości około 2 cm oraz wąskim rantem o szerokości mniej więcej 3 mm. Można zamówić grzejniki z obniżonym obramowaniem wanien na krótszych bokach, co umożliwia styk kilku wanien. Wówczas taki długi kanał przykrywamy jednym podestem. Podczas zamawiania należy zaznaczyć, w jakiej konfiguracji będą zestawiane grzejniki i po której stronie jest zasilanie. Mogą być one ułożone w linii prostej, załamane pod kątem prostym albo prowadzone po łuku.
Długość kanału grzewczego
Od wielkości grzejnika (a dokładniej wymiarów wanny) zależy to, jaki kanał będziemy musieli zbudować. Niska wanna zmieści się w warstwie wylewki i izolacji, na przykład w standardowej podłodze na stropie na gruncie, wysoka może wymagać odpowiedniego wyprofilowania warstw podłogowych, aby można było zagłębić w nich kanał. Warto się zastanowić nad odpowiednią konfiguracją grzejnika, zwłaszcza jeśli ma on mieć większą moc. Gdy nie możemy pozwolić sobie na instalację znacznej długości, wtedy w grę wchodzi wanna płytka, ale szeroka, która będzie przykryta dużym podestem, albo głęboka i wąska z niedużym podestem na wierzchu, lecz bardziej skomplikowanym do wykonania kanałem pod spodem.
Grzejnik kanałowy na piętrze
W pomieszczeniach usytuowanych na piętrze domu najczęściej stosuje się niskie grzejniki, gdyż grubość stropu nie pozwala na montaż wyższych elementów. Aby zwiększyć ich wydajność cieplną, wykorzystuje się modele z wentylatorem. Mieszczą się one w warstwie izolacji i wylewki. Zakładając, iż grzejnik ma wysokość 9 cm, a wylewka, warstwa izolacji akustycznej oraz okładzina podłogowa 14 cm, po zamontowaniu wanny pozostaje 5 cm na izolację. Nie powinno się montować grzejników kanałowych kosztem grubości stropu, a jeżeli już planujemy takie rozwiązanie, to musimy o tym pomyśleć na etapie projektu domu, aby odpowiednio przygotować strop i jego zbrojenie, szczególnie jeśli strop jest z elementów prefabrykowanych.
Autor: Andrzej Szandomirski
Kanał może mieć nawet 70 cm szerokości. Wanna może się kończyć pionowym wąskim obramowaniem. Do przykrycia instalacji służy podest, który może być wykonany z drewna lub metalu